Na urlop w Europę - o czym pamiętać zimą?
Co prawda mamy dopiero końcówkę października, zaś za oknem aura jak na razie dość łaskawa (odpukać!), ale już wkrótce zaczną się opady śniegu, a wraz z nimi nadejdzie okres ferii, przerwy świątecznej oraz wyjazdów, również za granicę naszego kraju. O ile wyjazdy wakacyjne kojarzą się głównie z gorącem, to już zimowe podróże, oprócz odmiennej aury powinny być wiązane z dodatkowymi obowiązkami. Sprawdźmy więc, czego wymaga się od kierowcy po przekroczeniu granic Polski.
Co prawda w naszym kraju nie ma prawnie potwierdzonego obowiązku posiadania opon zimowych i łańcuchów śnieżnych, ale jazda zimą bez tego pierwszego rozwiązania nie jest ani komfortowa, ani tym bardziej bezpieczna i rozsądna. To drugie rozwiązanie również się przydaje, szczególnie w rejonach górzystych oraz w miastach, w których boczne uliczki są zazwyczaj zapomniane przez drogowców. Zejdźmy jednak z naszego polskiego podwórka i sprawdźmy, czego wymaga się od kierowcy w kilku państwach Europy, by nie być niemile zaskoczonym podczas rodzinnego wypadu na narty, przy okazji pierwszej kontroli drogowej.
- Austria
Jeśli wybieramy się do tego kraju zimą, bezwzględnie powinniśmy mieć zimowe opony. Co prawda prawo drogowe w tym kraju nie reguluje konkretnego okresu, w którym kierowca ma obowiązek jazdy na oponach zimowych, jednak w momencie, gdy na drodze jest śnieg, każdy samochód musi być w tego typu ogumienie wyposażony. Ponadto, gdy droga jest ośnieżona lub oblodzona, na kołach napędzanych możemy zastosować łańcuchy. Austriackie prawo nie reguluje dokładnie tej kwestii, ale w przypadku dobrych warunków drogowych posiadanie łańcuchów może być karane mandatem.
- Bułgaria
W Bułgarii przepisy dotyczące opon zimowych i łańcuchów są dość nietypowe. Co prawda prawo drogowe nie reguluje konkretnego okresu, w którym kierowca ma zmienić opony na zimowe, co więcej, nie określa również takiego obowiązku, ale w okresie od 1 listopada do 31 marca, każdy musi mieć na wyposażeniu auta łańcuchy śnieżne. Teoretycznie więc, nie musimy zmieniać opon na zimowe – jednak rozsądek radzi, aby tego dokonać – ale w bagażniku powinniśmy mieć komplet łańcuchów.
- Czechy
Wybierając się do naszych sąsiadów w okresie od 1 listopada do 31 marca musimy posiadać opony zimowe – takie regulacje przewiduje tamtejsze prawo drogowe i tyczy się ono dróg ze specjalnym oznaczeniem. Jeśli takiego oznaczenia nie ma, decydują panujące warunki drogowe oraz – co ciekawe – prognoza pogody. To samo prawo nie reguluje natomiast posiadania łańcuchów śnieżnych, choć jak to zwykle bywa, można je stosować tylko w przypadku trudnych warunków drogowych – w innym przypadku podczas kontroli policjanci mogą mieć obiekcje, co w ogólnym rozrachunku może (choć nie musi) skończyć się mandatem.
- Estonia
Jeśli naszym celem podróży jest Estonia, w terminie od 1 grudnia do 1 marca powinniśmy mieć opony zimowe na wszystkich kołach. Co więcej, możemy pokusić się o opony z kolcami – prawo drogowe dopuszcza stosowanie tego typu rozwiązania. Pamiętajmy jednak, że podany okres nie jest stały i może być skracany lub wydłużony w zależności od panujących warunków pogodowych.
- Finlandia
W tym pięknym kraju nie ma żartów. Nie dość, że warunki drogowe są bardzo trudne, to na dodatek policjanci nie znają litości i potrafią zastosować dotkliwą karę za niestosowanie się do przepisów. A te mówią wyraźnie, że od 1 grudnia do końca lutego samochodu poruszające się po fińskich drogach muszą posiadać opony zimowe. Co więcej, prawo zaleca (ale już nie wymaga) stosowanie tego typu ogumienia również jesienią oraz wiosną, gdyż w wielu rejonach kraju nadal na drogach zalega śnieg. Prawo zezwala również na używanie opon z kolcami oraz łańcuchów śniegowych – w przypadku tych ostatnich należy pamiętać o podstawowych zasadach (zdejmujemy, gdy droga jest czysta, zakładamy dopiero w ciężkich warunkach itp.)
- Francja
W kraju Ratatuille i żabich udek nie ma konkretnego przepisu, który reguluje okres obowiązkowego posiadania opon zimowych, choć w niektórych rejonach zobaczymy znaki drogowe wyraźnie nakazujące jazdę na „zimówkach”. Jeśli więc warunki na drodze będą czysto zimowe, a my na kołach będziemy mieć letnie opony, podczas kontroli drogowej prawdopodobnie dostaniemy wysoki mandat.
- Litwa
Wybierając się na Litwę musimy pamiętać, że opony zimowe są obowiązkowe w okresie od 10 listopada do 1 kwietnia, czyli od późnej jesieni po wczesną wiosnę. Przepisy są dość restrykcyjne, więc niezastosowanie się do nich będzie karane podczas kontroli drogowych.
- Łotwa
W tym kraju prawo drogowe nie reguluje konieczności posiadania zimowek, choć w okresie od 1 grudnia do 1 marca ich używanie jest bardzo wskazane.
- Niemcy
U naszych zachodnich sąsiadów nie ma konkretnego przepisu dotyczącego opon zimowych z dokładną datą włącznie, choć panuje tzw. prawo sytuacyjne. Jeśli warunki pogodowe są złe, a na drogach zalega śnieg lub jest oblodzenie, kierowca musi posiadać odpowiednie ogumienie – czyt. zimówki. W praktyce oznacza to, że jeśli podczas kontroli policjant uzna, że zastosowane opony nie pozwalają na bezpieczną jazdę, wypisze mandat, a w skrajnych przypadkach nie pozwoli na dalszą jazdę.
- Norwegia
Wybierając się do Norwegii, co prawda nie musimy posiadać bezwzględnie opon zimowych – prawo nie reguluje takiego obowiązku – ale w przypadku złych warunków drogowych, kierowca musi posiadać ogumienie, które zapewni odpowiednią przyczepność. Mogą to być zarówno opony zimowe, jak również opony z kolcami lub dodatkowe łańcuchy śniegowe.
- Rumunia
Wybierając się do Rumunii w okresie od 1 listopada do 31 marca powinniśmy wyposażyć nasze auto w opony zimowe – w tym okresie bowiem wymagane jest posiadanie tego typu ogumienia.
- Słowacja
Wybierając się na narty na Słowację, mimo braku konkretnych regulacji, powinniśmy wyposażyć się w opony zimowe. W prawie drogowym u naszych sąsiadów, co prawda nie ma żadnych wzmianek na temat dat, ale w przypadku złych warunków drogowych, każde auto musi być wyposażone w zimówki. Należy również pamiętać, że minimalna wysokość bieżnika opon zimowych wynosi 3 mm, a nie jak u nas, 1,6 mm.
- Słowenia
Prawo drogowe Słowenii wyraźnie mówi, że w okresie od 15 listopada do 15 marca każdy kierowca zobowiązany jest do korzystania z opon zimowych, natomiast w rejonach górskich przy słabych warunkach na drodze, dodatkowo obowiązkowe są łańcuchy śniegowe. W związku z tym warto się w nie wyposażyć i trzymać w bagażniku na wszelki wypadek.
- Szwecja
Jeśli na urlop jedziemy do Szwecji, to w okresie od 1 grudnia do 31 marca, podróżując w warunkach zimowych musimy posiadać właściwe ogumienie. Co ciekawe, to policjant podczas kontroli ocenia, czy warunki są „wystarczająco zimowe”. Oprócz tego na wyposażeniu auta musi znaleźć się komplet łańcuchów śniegowych.
- Włochy
Wybierając się do Włoch powinniśmy mieć opony zimowe. Prawo drogowe w tym kraju pod tym względem jest dość zagmatwane i choć nie ma odgórnego obowiązku stosowania opon zimowych, to w niektórych sytuacjach i na niektórych trasach taki wymóg istnieje i jest bezwzględnie egzekwowany przez miejscową policję. Wszystko zależy przede wszystkim od konkretnego rejonu kraju oraz od panujących w danym momencie warunków atmosferycznych. Najlepiej przed podróżą sprawdzić aktualne informacje na stronie włoskiej policji.