Na dachu - caravaning bez przyczepy i kampera
Możliwość planowania podróży bez konieczności zamawiania noclegów w hotelach czy holowania przyczepy kempingowej jest kusząca. Namiot na dachu samochodu jest również alternatywą dla kampera - ciekawą zwłaszcza dla młodych osób.
Namioty, które są umieszczane na dachu pojazdu cieszą się dużą popularnością wśród zwolenników turystyki motoryzacyjnej na całym świecie. Mieszkanko na dachu zaoszczędza również wysiłku szukania miejsca pod namiot oraz jego rozbijania, a w jednym takim namiocie mogą się zmieścić 4 osoby. Korzystanie z tego typu produktu zmniejsza koszty pobytu na kemingu. Już w roku 1958 niektóre firmy wpadły na pomysł montowania namiotów na dachach pojazdów.
Swoboda
Dobry, wygodny i trwały namiot dachowy daje użytkownikowi dużą swobodę podczas wyprawy. Namiot może być instalowany na dowolnym samochodzie wyposażonym w poprzeczne relingi dachowe. Można używać go również jako namiot wolnostojący. Typowy namiot dachowy przeznaczony jest dla 2 osób. Rozkładanie go jest proste. Polega na odciągnięciu dwóch stelaży i zablokowaniu ich specjalnymi zapadkami, namiot podnosi się sam. Jednej osobie zajmuje to poniżej 10 sekund. Namiot rozłożony na dachu samochodu zabezpiecza nas przed nieproszonymi gośćmi takimi jak węże, gryzonie i owady (to ważne zwłaszcza w przypadku wypraw do krajów tropikalnych). Zmniejszamy przestrzeń potrzebną do rozłożenia obozowiska do wymiarów naszego środka lokomocji - jeśli jest taka konieczność.
Wewnątrz
Podłogę namiotu stanowi specjalne tworzywo polimerowe będące jednocześnie izolacją termiczną. Rozłożony na dachu namiot nie dotyka ziemi powierzchnią podłogi, nie ma problemów z wilgocią i nierównościami terenu. Dodatkowo, na dnie namiotu może być przymocowany miękki koc z polaru lub obszyty bawełnianą tkaniną materac piankowy o grubości np. 70 mm. Namioty wykonane są ze specjalnego tworzywa, niekiedy wyposażone dodatkowo w tropik pokryty folią aluminiową, który ma podwójne zastosowanie: założony powłoką aluminiową do wewnątrz izoluje przed deszczem i utrzymuje ciepło w środku, założony powłoką aluminiową na zewnątrz chroni przed promieniami słonecznymi utrzymując w namiocie chłód. Szwy są dodatkowo laminowane, co daje całkowitą wodoodporność poszycia. Stelaże wykonane są z aluminiowych elementów (często malowanych proszkowo) dzięki czemu waga namiotu nie przekracza 20 kg, więc przenoszenie go i składowanie nie stanowi problemu.
Zabezpieczenie i dodatki
Namioty takie wyposaża się również w pokrowce wykonane z bardzo trwałej wodoodpornej tkaniny podobnej do tych, z których wykonywane są plandeki samochodowe, namioty halowe i inne. Pozwala on przewozić namiot bez narażania go na zawilgocenie w czasie podróży bez względu na panujące warunki atmosferyczne, nawet gdy jest transportowany na zewnętrznym bagażniku. W zestawie często znajduje się drabinka aluminiowa z możliwością dostosowania do odpowiedniej wysokości auta. Niektóre modele są wyposażone w nylonową moskitierę. Do tego typu namiotów można dokupić specjalne przedsionki takie, jakich używa się do kamperów i przyczep. Przedsionki powiększają powierzchnię funkcjonowania, co jest ważne w przypadku niepogody. Namioty te nadają do zamontowania na samochodach terenowych, combi, vanach, przyczepach, osobówkach.
Cena
Ceny namiotów dachowych są bardzo zróżnicowane. Kształtują się od 3 - 9 tys. zł.
Przykładowe wymiary:
Złożony:155x116x20 cm
Rozłożony: 215x147x120 cm