Montaż głośników w drzwiach. Golf Mk3
Sukcesem dobrego brzmienia naszego zestawu jest odpowiedni montaż głośników. Zadbanie o odpowiednie warunki do pracy przetwornika to aż 50% sukcesu. Oryginalne miejsca montażowe nie nadają się do montażu profesionalnego zestawu głośników. Należy je poddać pewnym modyfikacjom. Chodzi tu o wygłuszenie drzwi jak i przygotowanie stabilnej podstawy do umocowania głośnika.
Dzięki użyciu mat tworzy się w drzwiach komora w której pracuje przetwornik. Zaklejenie wszystkich dziur fabrycznych pomoże w stworzeniu środowiska zbliżonego do skrzynki zamkniętej. A co zyskamy? Zyskamy na reprodukcji basu jak i impulsu. Jeśli chodzi montażu głośnika to priorytetem jest osiągniecie jak największej sztywności i połączenia z drzwiami. Po przygotowaniu odpowiedniej grubości panela należy go przykręcić bezpośrednio do blachy. Do umocowania stosujemy blachowkręty. W pierścieniu nawiercamy dziuryAby jak najlepiej był umocowany powinniśmy użyć 6 blachowkrętów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w okresie eksploatowania nie będzie się nam ten panel luzował. W wewnętrzym swietle panela nie powinno być żadnej blachy aby nie wpływała na prace przetwornika. Dlaczego MDF a nie np. płyta wiórowa. MDF ma znacznie niższą częstotliwość rezonansową niż płyta wiórowa. Wartość 14hz dla MDF-u jest dla ludzkiego ucha niesłyszalna. Dla porównania płyta wiórowa ma częstotliwość ok. 300hz. Drugą najważniejszą zaletą MDF-u jest łatwość obróbki tego materiału. Płyta ta łatwiej się szlifuje.
Co nam będzie potrzebne?
-wkrętarka
-wiertarka
-wyżynarka
-farba czarna
-wkręty do metalu, wkręty do drewna
-wiertła
-klej montażowy, vikol i szpachtlówka samochodowa, benzyna ekstrakcyjna
-mata APP, dekarska lub inne.
-opalarka
-wałek do tapet
Jakie maty?
Mata z aluminium (słynna dekarska Tytan czy Soudal, poleciłbym tą pierwszą ponieważ lepiej sie klei), APP (miękka), Dynamat i inne.
1. Zdejmujemy tapicerkę
2. Ściągamy folię, oczyszczanie powierzchni
3. Wyklejamy wewnętrzną część drzwi. Matę ogrzewamy opalarką po czym przyklejamy na powierzchnię drzwi.
4. Montujemy panel. Pierwszym etapem będzie wycięcie zbędnej części tapicerki pod osłoną, aby zmieścić panel. Następnie przykręcamu do drzwi wykonany wczesniej przez nas panel blachowkrętami.
5. Zaklejamy pozostałe dziury matą. Duże otwory montażowe powinniśmy usztywnić używając np. elementów z żywicy. Przyklejamy mat
6. Przykręcamy głośnik i lutujemy końcówki. Ważna jest solidna izolacja kabla w celu ochrony przed wilgocią. Na samym końcu montujemy tapicerkę. Warto kupić kilka zapasowych zaczepów do tapicerki, aby była solidnie przymocowana i nie drżała podczas pracy przetwornika w drzwiach.
Ważne uwagi dotyczące wygłuszania drzwi.
+ Solidne umocowanie głośnika w miejscu montażu oraż panelu.
+ Zadbaj o jak największą szczelność komory powstałej w drzwiach.
+ Wyeliminuj hałasujące elementy w drzwiach.
Jeśli nie czujecie się na siłach lub nie dysponujecie odpowiednim sprzętem możecie skorzystać z usług firm Car Audio. Należy jednak pamiętać, że w zależności od firmy koszt takiej operacji kosztuje od 300zł (za 2 drzwi) do 1000zł.