Jakie zmiany prawno-podatkowe czekają krajowy rynek LPG w najbliższych miesiącach?
W dn. 13-14 października 2010 r. w Centrum Kongresowo-Szkoleniowym MAGELLAN w Bronisławowie (woj. łódzkie) spotkali się ludzie biznesu, związani z polskim rynkiem LPG. W spotkaniu branżowym uczestniczyło 148 gości z 82 firm z Polski, Austrii, Rosji, Białorusi i Ukrainy. Całość Spotkania po raz kolejny zorganizowała firma doradcza e-petrol.
Było to już siódme spotkanie branży związanej z produkcją, importem i obrotem gazem propan-butan w Polsce, organizowane przez firmę doradczą e-petrol. Jak co roku uczestnikami Spotkania byli przedstawiciele krajowego sektora LPG, przedsiębiorcy świadczący usługi dla branży paliw oraz firmy zainteresowane włączeniem gazu płynnego do swojej oferty handlowej. Spotkanie było rekordowe pod względem liczby firm, spośród wszystkich do tej pory zorganizowanych przez e-petrol. Na liście uczestników znalazło się 148 przedstawicieli z 82 firm i organizacji.
Wiodącym tematem części konferencyjnej było otoczenie prawno-podatkowe działalności w sektorze LPG. Ministerstwo Gospodarki było reprezentowane przez Miłosza Karpińskiego z Departamentu Ropy i Gazu. Karpiński omówił stan prac legislacyjnych w Ministerstwie Gospodarki oraz zapowiedział nowości prawne, jakie czekają firmy z branży LPG w roku 2011 i 2012. Najważniejszą zapowiedzianą zmianą jest wydłużenie okresu utrzymywania zapasów obowiązkowych z 20 dni obecnie do 30 dni w roku 2011. Rewolucyjną zmianą ma być natomiast obowiązek zabezpieczenia rezerw paliw, nie tylko jak obecnie w benzynie, ale w mieszance gazowej propan-butan. Doradcy podatkowi z Deloitte oraz DLA Piper przedstawili aktualny stan prawny oraz omówili najważniejsze zmiany, z jakimi firmy z branży gazu płynnego będą musiały się zmierzyć w najbliższych miesiącach. Zapowiadane zmiany prawne wzbudziły szerokie zainteresowanie uczestników Spotkania oraz wywołały lawinę pytań z sali.
Jak zwykle część konferencji była poświęcona aspektom praktycznym i działalności biznesowej firm z segmentu paliw i LPG w Polsce – w tym zastosowania najnowszych rozwiązań informatycznych w obrocie paliwami gazowymi. Ostatni panel dotyczył kwestii finansowych. Eksperci z IDM oraz Grupy Kapitałowej KRUK podpowiadali jak radzić sobie na polskim rynku paliw i LPG w aktualnej sytuacji i eliminować ryzyko kursowe jak również radzić sobie z nierzetelnymi partnerami w biznesie.
Specyfiką spotkań branżowych, organizowanych przez e-petrol jest ich biznesowy charakter, polegający na zbalansowanym połączeniu części konferencyjnej i przekazania informacji na temat najnowszych zmian dotyczących rynku LPG z czasem umożliwiającym swobodną rozmowę i nawiązywanie czy podtrzymywanie kontaktów pomiędzy uczestnikami Spotkania. Tegoroczna jego edycja skierowana była w sposób szczególny do uczestników rynku LPG z zagranicy, którym zależy na nawiązaniu lub podtrzymaniu kontaktów biznesowych z partnerami z Polski. Konferencja odbywała się w języku polskim, była jednak tłumaczona symultanicznie na język rosyjski.
Kto uczestniczył w Spotkaniu Branży Petrochemicznej – Polski Rynek LPG?
W tym roku uczestnikami spotkania były firmy związane z szeroko pojętą tematyką petrochemiczną, w szczególności LPG. Wśród nich m.in:
importerzy LPG
koncerny paliwowe
zagraniczni partnerzy polskich firm handlowych
pośrednicy i hurtownicy handlujący paliwami
właściciele terminali przeładunkowych
firmy logistyczne i transportowe
zarządzający stacjami paliw
dostawcy usług dla branży paliwowej
firmy z otoczenia biznesowego i prawnego branży LPG