E-GIFT - nowe spojrzenie na LPG
Jeśli odpowiadasz za flotę pojazdów służbowych lub jesteś przedstawicielem korporacji taxi, firmy kurierskiej, przedsiębiorstwa transportowego czy zakładów komunikacji, a może przedstawicielem zakładu produkcyjnego lub produkcyjno-przetwórczego czy firmy budowlanej i szukasz oszczędności w prowadzeniu biznesu mając na jednocześnie na uwadze czyste powietrze i ochronę środowiska, nie przegap tej okazji i weź udział w konferencjach i seminariach jakie odbędą się w ramach „E-gift” w połowie września tego roku.
Zmiany, które w ostatnich latach, a szczególnie w ostatnich miesiącach dotknęły rynek europejski spowodowały, że przedsiębiorcy coraz częściej muszą szukać alternatywnych sposobów i źródeł oszczędności w prowadzeniu biznesu. Szukają ich wszędzie, między innymi tnąc koszty transportu. W takich okolicznościach mówienie im o rozwiązaniach ekologicznych, proponowanych w motoryzacji, które są zazwyczaj droższe, nie wchodzi w rachubę. Ale bywa i tak – i wiemy o tym wszyscy – że spojrzenie na sprawę pod innym kątem przynosi olśnienie i może stać się prawdziwym antidotum na zaistniałą sytuację.
Nie warto wyważać otwartych drzwi, ale warto wyciągnąć szyję, zajrzeć głębiej do środka i skorzystać z tego co mamy pod ręką. A pod ręką mamy alternatywne paliwo: tanie, ekologiczne i co ważne dostępne od zaraz – takie jest właśnie LPG. A inne spojrzenie na to paliwo i możliwości jego wykorzystanie wskaże wszystkim przedsięwzięcie takie jak projekt E- gift, czyli European Gas Independent Fuel Tour.
E-gift to projekt, który zakiełkował w głowach redakcji „Jazdy za grosze..." kwartalnika o autogazie. Od lat na łamach pisma redakcja poświęca wiele miejsca ekonomicznemu i ekologicznemu aspektowi korzystania z LPG. Zainspirowana postanowieniami protokołu w Kyoto postanowiła podjąć długofalowe działania. Ich celem jest w dalszym ciągu promowanie ekonomicznych i ekologicznych korzyści wynikających ze stosowania paliw gazowych.
Jak będzie realizowany E-gift?
Projekt składa się z czterech elementów. Jednym z nich jest ZIELONY KONWÓJ LPG, czyli rajd pojazdów: samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i użytkowych zasilanych LPG przez wybrane miasta Europy. To projekt informacyjny poświęcony komunikacji i uświadamianiu korzyści ekologicznych, ekonomicznych z zastosowania paliw gazowych, które są tanie i przyjazne dla środowiska. W pierwszej wyprawie „Zielonego Konwoju LPG" uczestniczyć będą zasilane LPG pojazdy z kraju i zza granicy o różnym przeznaczeniu. Pojadą:
- samochody unikalne – interesujące, rzadko spotykane na drogach egzemplarze
- samochody specjalne: ambulans, czyli karetka pogotowia, samochód policyjny
- samochody dostawcze
- pojazdy do przewozu osób: bus, autobus
- samochody ciężarowe
- nowe modele samochodów LPG światowych producentów.
„Zielony Konwój LPG" pokazuje możliwości sprawnego i taniego przemieszczania się po naszym kraju oraz po drogach sąsiadów na autogazie. Samochody zasilane LPG przejadą przez ważne miejsca, aby pokazać pojazdy wchodzące w skład „Zielonego konwoju LPG" oraz wziąć udział w konferencjach E-Giftu. W Polsce startujemy w Gdańsku i jedziemy przez Poznań, Wrocław, Katowice – kończymy w Warszawie pokonując ponad 1000 km, a ze stolic wybranych krajów Europy wystartują zagraniczni partnerzy E-Giftu, aby dołączyć do „Zielonego konwoju LPG" w miastach przez które będzie przejeżdżał.
Tak przedstawia się trasa przejazdu:
I etap: Gdańsk- Poznań
II etap: Wrocław - Katowice
III etap: Warszawa
„ZIELONY KONWÓJ LPG" i co dalej?
W ramach projektu „E-giftu" odbędą się również konferencje, które są jednym z 4 elementów tego projektu. W konferencjach „E-Giftu" wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych. Instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska, media oraz przedstawicieli biznesu: dostawcy i potencjalni odbiorcy LPG i urządzeń. Każdej konferencji będzie towarzyszyła wystawa pojazdów biorących udział w „Zielonym konwoju LPG", oraz innych urządzeń, które wykorzystują LPG. Goście konferencji osobiście będą mieli okazję zapoznać się z realnym potencjałem zastosowania LPG i z najnowszymi propozycjami w tym zakresie.
Nie zabraknie również dyskusji
Kolejnym elementem „E-Giftu" są tematyczne seminaria lokalne, czyli dyskusje dla zainteresowanych, które odbędą się bezpośrednio po konferencjach. Rozwój rynku autogazu i jego przyszłość leży na sercu wielu podmiotom, dlatego też dyskusje te będą z pewnością ożywione.
Poruszane tematy podczas seminariów będą dotyczyły min. korzyści finansowych stosowania paliw gazowych w transporcie samochodowych, roli LPG w ochronie środowiska i zastosowania LPG w innych branżach oraz sposobów finansowania projektów dotyczących gazu płynnego.
Lokalne seminaria to wyjątkowa okazja do spotkania w tym samym miejscu i czasie ogniw łańcucha dostaw gazu i urządzeń z odbiorcami końcowymi gazu. Okazja aby bliżej poznać możliwości jednych i potrzeby drugich, oraz aby wypracować bardziej efektywne modele współpracy na przyszłość.
A inne atrakcje?
Oczywiście, że będą. Elementem projektu są również konkursy. W trakcie trwania „Zielonego Konwoju LPG" jego uczestnicy wezmą udział w konkursach:
- na „Najmniejszy koszt przejazdu"
- na „Najtańszą moc"
- na „Najczystszy pojazd (najmniejsza emisja spalin)"
Na początku wszystko jest trudne.Z pewnością takiego projektu nie było jeszcze w Polsce, ba nawet w Europie. Z pewnością wymaga on ogromnego zaangażowania ze strony firm działających w branży, które - mamy nadzieję - dostrzegą potencjał i nośność idei. Będziemy Was – drodzy Czytelnicy – na bieżąco informować o postępie prac nad projektem i jego uczestnikach. A póki co wszelkie informacje na temat projektu znajdziecie na www.lpgtour.pl.
Zainteresowani udziałem w projekcie E-Gift – w całym przedsięwzięciu, czy też w wybranych elementach czy miejscowościach mogą dokonywać zgłoszeń – projekt jest otwarty dla całej branży LPG i jej klientów.