Chorwacja - najwygodniej oczywiście własnym samochodem
LPG jest coraz łatwiej dostępny w krajach Europy – zarówno wschodniej jak i zachodniej. W Europie wschodniej najwięcej stacji jest w Polsce, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i Czechach. Mniej ( bo około co 60 km w Chorwacji i na Węgrzech).
- Prawie wszędzie oprócz Ukrainy można płacić kartą kredytową.
- Przejściówki do LPG nie zawsze są niezbędne – zazwyczaj występują standardy
czyli „Italian Dish" (końcówka włoska), a jeśli nie - to na stacjach znajdą się odpowiednie „redukcje".
- W Chorwacji cena LPG jest jednakowa w całym kraju.
- Najdroższe LPG jest na Węgrzech .
- Najtańsze LPG jest w Chorwacji .
Aby wjechać na terytorium Chorwacji samochodem, należy posiadać ważne ubezpieczenie OC, dokumenty samochodu (dowód rejestracyjny) i zwykłe prawo jazdy (nie musi być międzynarodowe). Należy również posiadać ważny paszport (co najmniej 3 miesiące do upływu terminu ważności). Pobyt bezwizowy może trwać do 90 dni.
Chorwacja ma dość dobrze rozwiniętą sieć dróg publicznych. Drogi chorwackie są lepsze niż polskie jednak często wąskie i kręte (nawet główne). W pierwszym rzędzie trzeba uważać przy wyprzedzaniu. Kierowcy chorwaccy prowadzą bardzo agresywnie: wyprzedzanie w każdym możliwym (i niemożliwym) miejscu, jazda metr za poprzednikiem, ignorowanie wszelkich przepisów (zwłaszcza znaku „stop") są na porządku dziennym. Podobnie jak u nas, istnieje zwyczaj informowania o kontroli policyjnej za pomocą świateł (jest on jednak znacznie mniej popularny). Jeśli ktoś jadący z tyłu mrugnie prawym kierunkowskazem, prawdopodobnie chce wyprzedzać i prosi, by zjechać trochę na bok.
Bardzo wygodne są nowoczesne autostrady. Większość z autostrad i dróg szybkiego ruchu jest płatna, cena w przeliczeniu wynosi ok. 12 zł/100 km, płatny jest też tunel pod górą Ucka na Istrii (ok. 12 zł) i most na wyspę Krk (ok. 7 zł).
Przepisy drogowe w Chorwacji w zasadzie nie różnią się od naszych. Obligatoryjne jest posiadanie trójkąta bezpieczeństwa (w przyczepie drugi), apteczki podróżnej, zapasowych żarówek i linki holowniczej oraz zapinanie pasów bezpieczeństwa. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0‰. Znaki drogowe ostrzegawcze i zakazu malowane są nie na białym, lecz na żółtym tle.
W każdym zakątku państwa można wezwać pomoc drogową (vučna služba), dzwoniąc pod nr tel. 987 (najlepiej posługiwać się angielskim lub niemieckim). W okolicach większych miast można skorzystać z pomocy Automobilklubu Chorwackiego (Hrvatski Autoklub, w skrócie HAK).
Po pokonaniu trasy liczącej prawie 1700 km i dwóch, lub trzech dniach podróży przed nami nie tylko plaże i słońce ale również wiele atrakcji turystycznych. Można zaplanować wypoczynek na jednym miejscu z hamakiem i szklanką wody mineralnej albo korzystając z dobrze rozwiniętej sieci dróg i dostępnych stacji LPG - wyjechać oczarowany niesamowitym pięknem tego śródziemnomorskiego kraju zwiedzając po drodze wiele ciekawych miejsc.
Zadar
Zadar stawiany bywa na równi z Dubrownikiem oraz Wenecją. Warto pobyć w nim kilka dni, zwiedzając antyczne i średniowieczne zabytki w położonym na czworokątnym półwyspie starym mieście, w tym rzymskie forum o powierzchni niemal 4000 m2 - symbol miasta. Szczególnie należy zwrócić uwagę na pozostałości starożytnego wodociągu oraz przede wszystkim na rzymską kolumnę z marmuru o wysokości kilkunastu metrów, która od średniowiecza aż do połowy ubiegłego stulecia była publicznym pręgierzem. W Zadarze polecam skosztować słynny wiśniowy likier Maraschino, oczywiście pamiętając o bezpiecznej jeździe i dopuszczalnej ilości alkoholu.
Zagrzeb
Dla turystów odwiedzających Zagrzeb (Zagreb) znaczenie mają trzy dzielnice miasta: Kaptol, Gomji Grad i Donji Grad. Pierwsze dwa, malowniczo rysujące się na tle ciemnych zboczy Medvednicy, tworzą starówkę z gmatwaniną wąskich brukowanych uliczek, z ukwieconymi kawiarenkami i bramami pałacyków ozdobionych dekoracyjnymi kratami. W tonącym w soczystej zieleni parków i ogrodów Donjim Gradzie dominuje XIX-wieczna architektura, a znajdujące się tu liczne muzea i galerie poświęcone są sztuce od antyku po współczesność. Kto lubi górskie wędrówki, powinien wybrać się w zalesione pasma Medvednicy, na której szczytach znajdują się ruiny średniowiecznego zamczyska Medvedgrad.
Dubrownik
Pobyt w Dubrowniku najlepiej rozpocząć od wejścia na wzgórze Srd. Rozciąga się stąd jeden z najpiękniejszych widoków świata, czworoboczny półwysep z miastem, opasanym rzędem potężnych murów obronnych i fortyfikacji. Bez trudu dostrzec można patrycjuszowskie pałace i wieże kościołów; masywne baszty i bramy, stary port i nowoczesne plaże. Całość wtapia się w błękitne południowe niebo i spokojną toń Adriatyku. W oddali wysepka Lokrum tonąca w zieleni, skąd widać setki doskonałych jachtów, łodzi, żaglówek.
Split
Co roku przyjeżdżają tu turyści z całego świata, by pokłonić się pozostałościom pałacu cesarza rzymskiego Dioklecjana zbudowanego na przełomie III i IV w. n.e. Po upadku imperium rzymskiego ludność miasta osiedliła się w pałacu, czyniąc z jego korytarzy ulice, a z cesarskich komnat mieszkania. Dziś pozostałości monumentalnej budowli, w których obrębie od tysiąca z górą lat toczy się zwyczajne życie, obejmują niemal połowę starego miasta.
Split jest najważniejszym w regionie węzłem komunikacyjnym. Promem można dostać się stąd na większość znaczących w turystyce wysp dalmatyńskich oraz do Włoch.
A do osobliwości, których w Chorwacji nie można pominąć na pewno należą Jeziora Plitwickie. Jest to park narodowy, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, składający się z 16 jezior. Wypływające z nich strumienie piętrzą się na wodospadach o łącznej długości 8 km. Do zwiedzania parku można wybrać jedną z kilkunastu tras, które składają się z odcinków do pokonania pieszo, niewielkimi statkami pasażerskimi oraz pociągami drogowymi. Trasy posiadają różne stopnie trudności, jednak każda z nich jest odpowiednio oznakowana, co pozwala wybrać wariant najbardziej odpowiedni dla każdego. Pokonanie najkrótszej trasy zajmuje około 2 godzin, natomiast przebycie najdłuższej zabierze nam nawet kilkanaście godzin, które można rozłożyć na 2 (lub nawet więcej) dni. Czas i wysiłek na pokonanie dowolnej z tras nie będzie daremne - piękno tego miejsca wynagradza turystom ich trud.
Najodpowiedniejszymi miesiącami do wypoczynku w Chorwacji są oczywiście lipiec i sierpień, ale wydaje mi się, że o ile ktoś nie jest związany wyjazdem czasowo - to wrzesień i październik mają też wiele zalet. Ceny kwater i kempingów spadają niemalże o połowę. Także ceny warzyw i owoców nie są już tak wysokie. Jest dostatecznie ciepło, a woda w morzu nagrzana przez całe lato jest wspaniała. Turystów jest już nieporównywalnie mniej niż w sezonie, a cała infrastruktura turystyczna jest doskonale rozkręcona.
Adresy stacji LPG w Chorwacji można znaleźć na stronach: wyprawy.neostrada.pl i www.agavk.p9.pl
Jeszcze raz polecam wyjazd własnym autem. Za instalację gazową wtrysku gazu (IV generacja) do 4 cylindrowego samochodu zapłacimy w zakładzie montażu od 2500-3000 zł. Szybkość zwrotu zależy od przebiegu auta – im większe przebiegi, tym krótszy okres zwrotu poniesionych kosztów.
Adresy zakładów montujących instalacje gazowe w Polsce można znaleźć na stronie:
www.elpigaz.pl
LPG, jest w Chorwacji BARDZO tanim i łatwo dostępnym paliwem, a na granicy można się zaopatrzyć w dokładną mapę wszystkich Stacji LPG.
Do zobaczenia na trasie;)