Baterie solarne
Skąd czerpać energię do urządzeń stosowanych w caravaningu, gdy nie mamy dostępu do gniazdka? Rozwiązaniem są baterie solarowe. To ciche i praktycznie bezobsługowe urządzenie.
Zasada działania
Przetworzenie światła słonecznego w energię elektryczną następuje dzięki płytkom krzemowym, z jakich zbudowany jest „solar". Płytka zamienia światło w napięcie stałe. Napięcie, które pojedyncze ogniwo może oddać, jest zbyt niskie, aby osiągnąć pożądane napięcie wyjściowe pozwalające naładować baterię pokładową. Dlatego w module jest kilka połączonych ze sobą ogniw.
Budowa solarów
Moduły solarne składają się z połączonych ze sobą płytek krzemowych montowanych na szklanej płycie lub folii z tworzywa sztucznego. Folia jest jednocześnie tylną ścianą modułu. Całość jest uszczelniana, i pokrywana specjalnym hartowanym szkłem i folią przepuszczającą światło, sklejana w procesie obróbki termicznej. W urządzeniu montuje się gniazdka elektryczne. Całość wzmocniona jest dodatkowymi ramami aluminiowymi skutecznie chroniącymi przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak wiatr, deszcz, grad. Przy montażu należy pamiętać, że bateria nie może zostać w żaden sposób zarysowana lub uszkodzona mechanicznie, ponieważ prowadzi to do całkowitej awarii modułu.
Odpowiedni moduł
Przy doborze baterii należy uwzględnić ilość miejsca na dachu pojazdu oraz policzyć pobór mocy urządzeń elektrycznych, z jakich chcemy korzystać. Podstawowy zestaw solarny oprócz paneli powinien być wyposażony w regulator ładowania i pakiet podłączeniowy. Zaleca się kupno gotowych zestawów. Firmą oferującą takie rozwiązania jest Mobile Technology. W swojej ofercie prezentuje trzy podstawowe zestawy solarne „MT-Mono", „MT-CIS", oraz „MT- Ultraflach" Różnią się m.in. technologią, w jakiej zostały wykonane oraz wydajnością modułów podczas ograniczonego dostępu promieni słonecznych. Zestaw „MT-CIS" jest polecany w przypadku, kiedy planujemy podróże w miejsca o mniejszym nasłonecznieniu, a także w przypadku wyjazdów zimą i jesienią. Zestaw „MT- Ultraflach" jest zalecany do użytku na łodziach i jachtach. Moduł idealnie dopasowuje się do różnych powierzchni. Dorównuje wydajnością podczas ograniczonego dostępu słońca modelowi „MT-CIS", jest łatwy w demontażu, ponieważ panele „MT-Ultraflach" nie są montowane na stałe. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i płaskie.
Montaż
Umieszczenie baterii na dachu nie zdewastuje go. Do przeciągnięcia przewodów potrzebny jest praktycznie jeden otwór. Reszta elementów montujących przytwierdzana jest specjalnym klejem i wkrętami. Najbezpieczniej zlecić montaż odpowiedniej firmie, choć można to zrobić samemu.
Moduły łączone
Istnieje możliwości łączenia ze sobą modułów o różnych mocach, tak aby ilość generowanej energii wystarczyła do obsługi wszystkich urządzeń które posiadamy w naszym "domu na kółkach". Aby odpowiednio dobrać moc solaru do naszych potrzeb możemy posłużyć się tabelą zawierającą charakterystykę poszczególnych modułów solarnych oraz przykładowych zestawów odbiorników, jaką zamieszczamy poniżej. Przykładem firmy oferującej baterie solarne dopasowane do różnych potrzeb i warunków jest np. Mobile Technology. W ofercie ma trzy zestawy: MT-Mono, MT-CIS, MT-Ultraflach.
Zestaw МT- Mono - Zestaw MT-Mono prezentuje szereg możliwości doboru paneli solarnych o różnych mocach. Pojedyncze moduły mają moc 60, 85 i 130 Wat. W celu uzyskania większej mocy można zamówić zestawy z podwójnymi panelami. Uzyskujemy wtedy moc 120, 170 lub 260 Wat.
Zestaw МT-CIS - Zestaw MT-CIS ma cztery możliwości doboru paneli solarnych. Moduły pojedyncze występują w dwóch wariantach 55 Wat i 80 Wat. Podobnie jak w przypadku МT-Mono istnieje możliwość zakupu zestawów z podwójnymi panelami, uzyskujemy wówczas moc 110 i 160 Wat.
Zestaw МT-Ultraflach - Zestaw МT-Ultraflach udostępnia cztery możliwości doboru paneli solarnych. Moduły pojedyncze występują w dwóch wariantach 48 Wat i 70 Wat. Istnieje również możliwość zakupu zestawów z podwójnymi panelami, dzięki czemu uzyskujemy moc 96 i 140 Wat.
Postęp technologiczny, jaki obserwujemy w ostatnich latach da się zauważyć w wielu dziedzinach życia. Również caravaningowi producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych rozwiązań, które mają sprostać oczekiwaniom właścicieli kamperów i przyczep kempingowych. Miejmy nadzieję, że ich starania pozwolą caravaningowcom cieszyć się wolnością i niezależnością podczas podróżowania po najbardziej egzotycznych krajach świata.