Acer Iconia Tab A200 - coś dla wymagających estetów
Jeszcze kilka lat temu słowo tablet wywoływało konsternację i zaciekawienie: -Co to takiego? -Do czego służy? -Ile kosztuje i czemu tak drogo? Wiele osób zastanawiało się, czy tego typu urządzenia mają rację bytu, a sceptycy wróżyli szybką porażkę uważając, że tablety nie mają szansy w starciu z laptopami. Co się okazało? Byli w ogromnym błędzie.
Dziś rynek tabletów rośnie w siłę i niemal każdego dnia pojawia się jakaś nowość. Co ciekawe, można wyróżnić dwie grupy tego typu sprzętów – drogie i mocne urządzenia znanych i popularnych firm oraz tańsze alternatywy dla mniej wymagających osób od mało znanych na rynku producentów. W naszych testach postaramy się przedstawiać Wam przedstawicieli obu tych szczebli zaczynając od urządzenia firmy Acer, które jest z nami na rynku już jakiś czas, więc z pewnością wielu Czytelników miało z nim styczność w sieci lub sklepie z elektroniką użytkową. Oto Acer Iconia Tab A200 – poznajmy bliżej to ciekawe urządzenie.
Charakterystyka urządzenia (dane techniczne, właściwości etc.)
Acer Iconia Tab A200 to tablet ze średniej półki cenowej i wydajnościowej skierowany do osób, które za w miarę rozsądną cenę chcą dostać mocne urządzenie nie tylko do podstawowych prac, ale również do zabawy i gier. Pod tym względem propozycja Acera sprawdza się wyśmienicie, choć posiada kilka braków, o których napiszemy w dalszej części. Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor Tegra 2 pracujący z częstotliwością taktowania 1 GHz. Procesor wspomagany jest przez 1 GB pamięci RAM, która umożliwia sprawną i komfortową pracę bez denerwujących przycięć i zwolnień. W zależności od wersji, urządzenie wyposażone jest w 8, 16 lub 32 GB wbudowanej pamięci flash. Nasza wersja testowa wyposażona była w 8 GB pamięci, co w zupełności wystarcza do normalnej pracy i zabawy. Jeśli dla kogoś to za mało, urządzenie posiada slot kart microSD, więc dodatkowe miejsce na dane jest tylko kwestią wyboru odpowiedniej karty pamięci.
Urządzenie wyposażone jest w 10-calowy wyświetlacz dotykowy obsługujący Multitouch o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Niestety taka wielkość wyświetlacza przełożyła się na dość pokaźne wymiary i wagę - 260x175x12,4 mm oraz około 740 g. Dla jednych to spory minus, dla innych zaś usprawiedliwione wartości. O ile wymiary można zaakceptować – przecież 10-calowy wyświetlacz gdzieś musi się zmieścić – to przy dłuższej pracy przeszkadza dość znaczna waga urządzenia, ale o tym też napiszemy w dalszej części. Urządzenie wyposażone jest w jedną, przednią kamerkę o rozdzielczości 2 Mpx przeznaczoną głównie do wideorozmów - robienie normalnych zdjęć jest raczej niewygodne. Za komunikację odpowiada kontroler sieci bezprzewodowych WiFi 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 2.1. Niestety zabrakło łączności 3G, więc o Internecie od operatora komórkowego możemy zapomnieć.
Na deser dostajemy skromny komplet złączy: słuchawkowe, micro USB oraz USB 2.0 typu A, jak również typowo tabletowe funkcje takie jak: akcelerometr, kompas cyfrowy czy żyroskop. Nie zabrakło również głośników stereo oraz bardzo przydatnego w dzisiejszych czasach odbiornika GPS, o którym również wspomnimy. Nad wszystkim panuje system operacyjny Google Android w najnowszej wersji Ice Cream Sandwich 4.0. Zasilanie zapewniane jest przez baterię o pojemności 6520 mAh.
Cena urządzenia w tej wersji to 1400-1500 złotych.
Ocena: 8/10
Opakowanie – zanim zajrzymy do środka
Zaczniemy od początku, czyli od wrażenia płynącego z opakowania. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie mamy do czynienia z urządzeniem „budżetowym”. Opakowanie jest skromne, gustowne i eleganckie. Dominują typowe dla Acera biało-zielone barwy bez zbędnych ozdób i udziwnień. Oczywiście centralne miejsce zajmuje zdjęcie tabletu oraz informacja na temat modelu. Po bokach znajdziemy zdjęcia bocznych części urządzenia, z tyłu zaś na czarnym tle dowiemy się, z czym mamy do czynienia – znajdują się tam informacje o danych technicznych oraz ilości zainstalowanej pamięci flash.
Uwagę przykuwa również jakość wykonania opakowania – nie jest to cienki kartonik, a grube i solidne pudełko, które może pełnić funkcję opakowania np. podczas transportu. Kolejna rzecz to waga – pudełko jest dość ciężkie, ale nic dziwnego – model Acer Iconia Tab A200 waży dość dużo, o czym przekonamy się już po chwili. Po uniesieniu wieka pudełka naszym oczom ukazuje się główny bohater – trzeba przyznać, że widok jest bardzo imponujący i z pewnością wywoła uśmiech u każdego miłośnika elektronicznych gadżetów.
Ocena: 8/10
Pierwsze wrażenie – jakość i staranność wykonania
Duża, 10-calowa tafla wyświetlacza błyszczy się pod każdym kątem i odbija niczym lustro obraz otoczenia. Po wyjęciu tabletu z pudełka z pewnością pomyślimy: „Kurczę, trochę ciężki!” Owszem, urządzenie ma słuszną wagę – około 740 g. Nie jest to olbrzymia wada, gdyż dzięki temu urządzenie sprawia wrażenie porządnego i solidnego, jednak po dłuższej zabawie czy pracy z urządzeniem można poczuć pewien dyskomfort w postaci obolałych rąk czy nadgarstków. Mimo to można się przyzwyczaić, poza tym to tablet 10-calowy, więc trzeba przygotować się na ograniczoną mobilność i wygodę użytkowania „w terenie”. Tablet świetnie leży w dłoniach, zaś tylna część obudowy ma perforowaną i lekko gumowaną powierzchnię. Na początku wrażenie jest dość dziwne, ale już po chwili docenimy tę charakterystyczną cechę – tablet nie ślizga się w dłoniach, pewnie leży na kolanach czy biurku. Ponadto nie zbiera brudu, co jest ogromną przypadłością urządzeń z błyszczącym wykończeniem tylnej części.
Po prawej stronie znajdziemy główny przycisk ON/OFF urządzenia, gniazdo słuchawkowe, microUSB oraz USB. Pod podłużną zaślepką znajdziemy gniazdo na karty pamięci microSD. Tutaj mały minus – zaślepka bardzo mocno siedzi na swoim miejscu i trzeba się postarać, aby ją otworzyć. W górnej części ramki po lewej stronie znajdziemy regulację głośności oraz przełącznik blokady automatycznego obracania się ekranu. Po prawej stronie znajduje się gniazdo dla ładowarki. Wracając do tylnej części – jest ona bardzo gustowna i elegancka, występuje w dwóch kolorach – czerwono-bordowym i stalowym. W środkowej części widnieje logo firmy Acer, zaś niżej dwa głośniczki stereofoniczne, które nie wprowadzą melomanów w ekstazę, ale zapewnią przyzwoity odsłch. Ogólne wrażenie jest jak najbardziej pozytywne. To urządzenie zdecydowanie skierowane do estetów, którzy lubią atrakcyjny i nie zawsze funkcjonalny wygląd. Niestety przednia część to w dobrej mierze płaska, połyskująca powierzchnia bez jakiejkolwiek ramki. Ciężko utrzymać urządzenie w czystości i już po kilku chwilach zabawy czy nawet przeglądania Internetu, ta imponująca błyszcząca tafla pokrywa się śladami palców i kurzem. Szkoda, że producent nie dołącza do zestawu ściereczki do czyszczenia. No cóż, albo ładny wygląd, albo czystość. W pudełku znajdziemy również kabelek USB oraz ładowarkę. Zabrakło ciekawych gadżetów czy dodatków, ale ciężko uznać to, jako ogromną wadę.
Ocena: 8/10
Pierwsze włączenie – jakość obrazu i wygoda obsługi
Po pierwszych oględzinach przyszła pora na uruchomienie urządzenia. I tu już pierwsza niespodzianka i próba podniesienia ciśnienia u początkującego użytkownika. Zapewne wszyscy, którzy pierwszy raz mają do czynienia z tabletem w tym momencie zastanowiliby się, czy na pewno jest wszystko w porządku. Przy uruchamianiu np. telefonu komórkowego lub laptopa, po wciśnięciu przycisku urządzenie startowało, w tym przypadku jest pewien haczyk. Po naciśnięciu przycisku włączania urządzenia należy przytrzymać go w tej pozycji przez około 5-6 sekund. Z jednej strony to dobre zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem tabletu, z drugiej zaś odrobinę to przeszkadza, gdy chcemy szybko uruchomić sprzęt.
Włączanie trwa dość długo, ale to już normalne w przypadku urządzeń z systemem Android. Przy pierwszym uruchomieniu powita nas ekran wyboru języka, domyślnej sieci WiFi etc. Jeśli ktoś do tej pory korzystał z telefonu z systemem Android w wersji 3,2 lub nowszej poczuje się jak w domu – poszczególne etapy konfiguracji i ekrany ustawień są niemal takie same. Jeśli jednak jest to pierwsza przygoda z Androidem, po chwili przyzwyczajenia wszystko wyda się komfortowe i intuicyjne. Ponadto tablet Iconia Tab A200 może pracować na najnowszej wersji systemu – Ice Cream Sandwch 4.0.
Po konfiguracji naszym oczom ukazuje się ekran startowy. Obraz jest bardzo wyraźny, kolory żywe i ostre. Z pewnością to zasługa dobrej jakości wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Kąty widzenia są dość dobre, ale nie ma rewelacji. Z drugiej strony, kto obsługuje tablet spoglądając na niego pod ostrym kątem? Urządzenie nie posiada przycisków fizycznych do sterowania funkcjami systemu – wszystko odbywa się dotykowo na dolnym pasku na ekranie. Czasami może to doprowadzić do białej gorączki, gdy np. chcemy złapać urządzenie w inny sposób by zobaczyć np. zdjęcie w pionie i przypadkiem naciśniemy przycisk „Cofnij”.
Ogólne wrażenie jest mimo to bardzo pozytywne, a brak fizycznych przycisków może na początku drażnić. Niestety to kolejny zabieg estetyczny mający na celu wyeliminowanie wszystkich zbędnych elementów z przedniej części tabletu. Miłośnicy Androida z pewnością będą wniebowzięci, a osoby, które do tej pory nie miały styczności z tym systemem dość szybko załapią o co chodzi. Ponadto dostęp do tysięcy darmowych programów i gier oraz niezwykła elastyczność sprawi, że nawet sceptycy polubią Androida.
Ocena: 7/10
Obsługa tabletu – pisanie, nawigacja GPS, ciekawe funkcje
Obsługa tabletu na początku może sprawić trochę trudności, ale nie są to elementy „wkurzające”. To raczej kwestia przyzwyczajenia oraz opanowania dość dużego urządzenia. Gdy już przyzwyczaimy się do błyskawicznie brudzącego się ekranu oraz dotykowych przycisków funkcyjnych z pewnością docenimy świetnie działający dotyk, możliwość sterowania ekranem kilkoma palcami jednocześnie (Multitouch) oraz bardzo szybkim działaniem bez zwolnień i denerwujących przycięć z małymi wyjątkami. Oczywiście to zasługa mocnej jednostki Tegra 2 oraz 1 GB pamięci RAM, ale czasami przy natłoku zadań ekran potrafi na ułamek sekundy zaciąć. Nie jest to jednak ogromna wada – można się przyzwyczaić.
O ile pisanie na pełnoekranowej klawiaturze na telefonie komórkowym może przyprawić o szybsze bicie serca, to już w przypadku modelu A200 jest zaskakująco przyjemne i komfortowe. Tablet nie myli liter, idealnie rozpoznaje miejsce uderzenia w ekran, nie spowalnia pisania nawet przy szybkim uderzaniu palcami w ekran. Ponadto urządzenie wyposażone jest w system rozpoznawania mowy, dzięki czemu zamiast wpisywać nazwę strony internetowej, wystarczy ją wymówić – ciekawe rozwiązanie. Warto również zwrócić uwagę na pełnowymiarowy port USB, który pozwala nie tylko podłączyć pamięć zewnętrzną w postaci dysku zewnętrznego czy pendrive’a, ale również zewnętrzną, pełnowymiarową klawiaturę. Po podłączeniu się do domowej sieci WiFi lub darmowego HotSpotu urządzenie nie traci sygnału, Internet działa szybko i sprawnie.
Niestety sporą wadą urządzenia jest brak wbudowanego modemu 3G, przez co nie skorzystamy z coraz ciekawszych ofert Internetu mobilnego. Co prawda można kupić zewnętrzny modem 3G podłączany do złącza USB, ale mimo to w urządzeniu za około 1500 zł przydałby się ten przydatny dodatek. Z drugiej jednak strony mamy wbudowany GPS, który działa wyśmienicie. Szybko łapie zasięg, nie wiesza się, nie zamula, ponadto obsługa za pomocą Multitouch i czułego ekranu dotykowego to czysta przyjemność – „szczypiąc” ekran regulujemy przybliżenie, obracamy obraz, przesuwamy etc. Oczywiście mapa wygląda rewelacyjnie i bardzo czytelnie na ogromnym 10-calowym wyświetlaczu o dużej rozdzielczości, ale jest pewien problem. Wydawałoby się, że tak duża nawigacja to świetna sprawa. Owszem, ale jak to sprawnie i bezpiecznie zamontować w samochodzie? Tablet o wymiarach 260x175x12,4 mm skutecznie zasłoni dużą część panelu centralnego, zaś montaż na desce rozdzielczej przed szybą nie jest najlepszym pomysłem. Oprócz tego spora waga to duża bezwładność na wybojach i ryzyko zerwania zaczepu, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia tabletu. Montaż nie jest oczywiście niemożliwy, ale na pewno trudniejszy niż w przypadku tradycyjnej nawigacji – warto o tym pamiętać przed kupnem.
Ciężko również pisać o dodatkowych funkcjach, gdyż te są kwestią personalizacji urządzenia za pomocą oprogramowania ze sklepu Google Play. Każdy znajdzie tam ogromną liczbę zarówno płatnych, jak i darmowych programów. Możemy więc zapełnić pamięć programami użytkowymi, biznesowymi, różnymi programami do nawigacji etc., jak również grami i programami multimedialnymi – co kto woli. Dla niektórych sporą wadą może być brak tylnej kamerki cyfrowej. Co prawda na froncie urządzenia zainstalowano jedną do wideorozmów, ale dla niektórych brak możliwości robienia zdjęć może być sporym minusem. Moim zdaniem jednak, nie jest to wada. Od robienia zdjęć jest normalny aparat fotograficzny lub telefon komórkowy. Po co montować aparat fotograficzny w dużym tablecie i podnosić jego cenę, skoro i tak będzie używany niezwykle rzadko lub wcale?
Ocena: 7,5/10
Podsumowanie i ocena
Tablet Acer Iconia Tab A200 to świetna alternatywa dla osób, które planowały zakup laptopa w cenie około 1400 złotych. Jak wiadomo za taką kwotę nie kupimy mocnego i mobilnego sprzętu o dobrych parametrach. Zawsze zostają jeszcze netbooki, ale tu również rynek nie rozpieszcza. Jeśli więc ktoś szuka mocnego tabletu z dużym ekranem Acer Iconia Tab A200 będzie świetnym wyborem. Oczywiście są spore wady, głównie w postaci barku modemu 3G, jak również sporej wagi czy braku aparatu fotograficznego, ale można to zaakceptować, bo w zamian dostajemy świetny przenośny sprzęt o dobrych parametrach, eleganckim wyglądzie i z systemem Android 4.0, który zapewnia dostęp do ciągle rosnącej kolekcji darmowego oprogramowania.
Cena tabletu Acer Iconia Tab A200 kształtuje się w przedziale 1400-1500 złotych.Ocena ogólna: 8/10
Plusy:
+Bardzo wysoka jakość wykonania obudowy
+Elegancki wygląd
+Niezła wydajność układu Tegra 2
+System Android 4.0
+Dobrej jakości wyświetlacz z czułym dotykiem
+Sprawnie działająca nawigacja GPS
+Dość długi czas pracy na baterii
+Pełnowymiarowy port USB
Minusy:
-Przednia część obudowy niemal ciągle opanowana jest przez odciski palców
-Dotykowe klawisze funkcyjne potrafią wyprowadzić z równowagi
-Brak modemu 3G ogranicza dostęp do Internetu w podróży
-Tylko przednia kamerka do wideorozmów
-Spora waga ogranicza mobilność urządzenia