Zimą zadbaj o swój wóz
Zimowa aura w Polsce to nic nadzwyczajnego. Jedni czekają na te porę z utęsknieniem, solidnie się przygotowując, innych, podobnie jak naszych drogowców, zima całkowicie zaskakuje.
Najczęściej do tej grupy należą młodzi, niedoświadczeni kierowcy, osoby mocno zapracowane czy niczego nieświadome Panie. Przypomnijmy sobie jednak wszyscy, na co zwracać uwagę, gdy zima nadchodzi na całego. Niemiecki ADAC podaje kilka najważniejszych punktów, na które powinien zwrócić uwagę każdy kierowca.
Obejrzyj profil ogumieniaPodobnie jak w przypadku opon letnich, również zimowe ogumienie ma swoje granice używalności. Przyjęło się, że profil minimalny letniej opony to 1,6 mm. Kiedy z kolei oglądamy zimówki, powinniśmy pamiętać, że profil ogumienia nie może być mniejszy niż 4 mm. Jeśli pragniemy przez zimę przejechać na oponach całorocznych, zwróćmy uwagę, by oprócz oznaczenia M+S obok znalazł się symbol płatka śniegu. W sprzedaży bowiem pojawiają się opony całoroczne, które nie gwarantują wystarczającego bezpieczeństwa na śniegu.
Niezawodny startCzęsto gdy uruchamiamy samochód, nawet przez myśl nam nie przechodzi, jak wiele wówczas zależy od dobrego akumulatora. Zimowa aura i niskie temperatury często są prawdziwym sprawdzianem dla naszej samochodowej baterii. Aby nie dać się zaskoczyć porannej odmowie posłuszeństwa przez nasze auto, warto już wcześniej sprawdzić stan akumulatora. Najważniejszą rzeczą, jeśli akumulator nie jest bez obsługowy, jest wyrównanie elektrolitu, czyli dolanie wody destylowanej do odpowiedniego poziomu (tak by cele akumulatora były całkowicie zanurzone). Gdy jednak upewnimy się, że nasz akumulator ma więcej niż cztery lata, warto pomyśleć nad jego wymianą.
Zadbaj o płynyCzy jesteś całkowicie pewien, jaki płyn znajduje się w twojej chłodnicy? Niestety często okazuje się, że dopiero zamarznięty układ chłodniczy przypomina, że zamiast odpowiedniej cieczy, w naszej chłodnicy w większości była woda a jak wiemy, lód potrafi mocno uszkodzić nasz silnik. Jeśli zatem nie jesteśmy pewni, tego w jakim stanie jest nasz płyn w układzie, warto czym prędzej udać się do warsztatu na wcale nie drogą wymianę płynu chłodniczego. Podobnie rzecz ma się z płynem do spryskiwacza. Tutaj jednak zdać się możemy na samych siebie. Wystarczy częstsze wymycie szyb i uzupełnienie zaległości nowym płynem, przystosowanym do zimowych temperatur.
Zapewnij sobie dobrą widocznośćKażdy kierowca przyzna, że odpowiednia widoczność jest równie ważna co dobre opony, jeśli nie ważniejsza. Zimą ten aspekt znacznie nabiera na sile. Na co zatem zwrócić uwagę? Niemieccy fachowcy zauważają, że o czystość szyb należy dbać również od wewnątrz. Wyczyszczenie często tłustych szyb, które to zimą szczególnie dają się we znaki, znacznie polepszy widoczność i zmniejszy rozpraszanie światła nadjeżdżających pojazdów. Pamiętajmy też, że w tym okresie częściej niż zwykle przyjdzie nam używać wycieraczek. Odpowiedni stan płynu do spryskiwaczy i nowe pióra wycieraczek mogą być gwarancją dobrej widoczności.
Zimowe wyposażenieW naszym bagażniku wśród niezbędnych przyborów nie powinno zabraknąć kilku ważnych przedmiotów, przede wszystkim solidnej skrobaczki do szyb. Bądźmy świadomi, że źle wyczyszczone szyby oprócz niebezpieczeństwa niosą ze sobą ryzyko mandatu karnego. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie czasu jest przykrywanie przedniej szyby folią, na przykład tą, którą latem wykorzystujemy od wewnątrz do ochrony przed promieniami słonecznymi. Bardzo pomocne zimą okażą się rękawiczki, uprzyjemniające wszelkie, zimowe zabiegi przy samochodzie. Pomocnym może okazać się także odmrażacz do zamków a przed wyruszeniem w dalszą podróż ADAC zaleca zabranie ze sobą koca, który w przypadku unieruchomieniu samochodu i oczekiwaniu na pomoc może okazać się wręcz zbawienny.