Zakup używanego pojazdu sprowadzonego z UE
Nie każdy może sobie pozwolić na kupno nowego samochodu z salonu. Są również tacy, którzy zamiast wydawać 30-40 tysięcy na małe i dość skromnie wyposażone nowe auto wolą w tej cenie kupić kilkuletni samochód z wyższego segmentu z niewielkim przebiegiem. Zazwyczaj wybór pada na auto sprowadzone zza granicy, ale należy pamiętać, że kupno auta wbrew pozorom nie jest takie proste i należy pamiętać o kilku zasadach, szczególnie, jeśli kupujmy auto sprowadzone z krajów Unii Europejskiej.
Kupno używanego pojazdu, sprowadzonego z zagranicy może być atrakcyjne ze względu na duży wybór ofert oraz korzystne ceny. Jednak wiąże się również z pewnym ryzykiem. Ryzyko na szczęście możemy minimalizować poprzez analizę dokumentów, które powinien nam zaoferować sprzedawca.
Pierwsza i najważniejsza rzecz, to upewnić się, że pojazd nabywamy od osoby uprawnionej. Sprzedawca powinien okazać się dokumentami, które potwierdzają nabycie od osoby, która została ujęta w urzędowym dokumencie potwierdzającym prawo własności do pojazdu. Najczęstszymi dokumentami potwierdzającymi przejście prawa własności pojazdu są umowa sprzedaży oraz faktura VAT. Istotne jest, aby zbywca ujęty w umowie lub fakturze był tożsamy z ostatnim urzędowo potwierdzonym właścicielem pojazdu.
Nadto sprzedający winien dostarczyć nam kartę pojazdu (np. niemiecki „brief”), wyciąg ze świadectwa homologacji, świadectwo zgodności WE albo świadectwo zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu. Konieczne jest również upewnienie się, że pojazd ma aktualne badanie techniczne - w tym celu należy zapoznać się z dowodem rejestracyjnym pojazdu, lub zaświadczeniem o pozytywnym wyniku badania technicznego.
Bezwzględnie należy upewnić się, że sprzedający uiścił należny podatek akcyzowy w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym pojazdu. W tym celu powinien przekazać nam dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju. Nie należy godzić się na np: obniżenie ceny zakupu o należny podatek akcyzowy, przerzucenie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego na kupującego, lub inne rozwiązania proponowane czasem przez sprzedawców. Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy jest, stosownie do art. 72 ust. 1 pkt 6a Ustawy prawo o ruchu drogowym, konieczny dla dokonania rejestracji pojazdu. Jednocześnie podatnikiem podatku akcyzowego, stosownie do art 100 ust. 1 i 2 w związku z art. 102 ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym jest sprzedawca pojazdu. Uiszczenie akcyzy przez nabywcę w zamian podmiotu zobowiązanego nie będzie skuteczne i jednoznaczne z uiszczeniem podatku należnego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, a co za tym idzie nie będzie uprawniało do uzyskania zaświadczenia o uregulowaniu akcyzy, koniecznego do rejestracji pojazdu. Mówiąc w skrócie brak zapłaty akcyzy przez sprzedawcę pojazdu uniemożliwi rejestracji pojazdu na nowego właściciela - choć nie wpłynie na ważność samej umowy sprzedaży pojazdu.
Mając na uwadze powyższe, najprostsze jest odnalezienie oferty auta sprowadzonego z zagranicy ale już zarejestrowanego w kraju. W przypadku ofert aut zarejestrowanych za granicą należy skrupulatnie sprawdzić, czy sprzedawca zaoferował nam dokumenty potwierdzające jego prawo własności. Nadto upewnić się, że sprzedawca wywiązał się z wszystkich obowiązków fiskalnych względem państwa.
adwokat Grzegorz Górecki
Bieszczad Górecki Adwokaci s.c.
www.bgka.pl