Wypadek samochodowy - co robić?
Wielu kierowców ma za sobą powyższe zdarzenia. Niekiedy jest to zwykła stłuczka przy włączaniu się do ruchu, innym razem poważny wypadek, w którym ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu. Co robić w tak stresujących sytuacjach?
Wypadek czy kolizja?
Jeśli ucierpiały tylko samochody, a ich kierowcy i pasażerowie są tylko lekko poobijani - to jest to kolizja. W takim przypadku nie jest wymagana obecność policji. Jeśli ucierpieli ludzie - jest to wypadek. Bezwzględnie należy wezwać policję i pogotowie ratunkowe.
Brałeś udział w kolizji – co dalej?
- natychmiast zatrzymaj swój samochód
- włącz światła awaryjne
- usuń uszkodzone auto z jezdni
- jeśli nie możesz usunąć auta z jezdni, ustaw trójkąt ostrzegawczy (najlepiej 100 m od miejsca zdarzenia)
- jeśli są ofiary należy wezwać policję i pogotowie ratunkowe, a następnie pomóc poszkodowanym
- jeśli żaden z uczestników kolizji nie ucierpiał to napisz oświadczenie (jeśli jesteś sprawcą kolizji) lub zażądaj oświadczenia od sprawcy kolizji
- sprawdź, czy w oświadczeniu występują wszystkie niezbędne dla ubezpieczyciela informacje
- jeśli sprawca kolizji nie poczuwa się do winy wezwij policję (jeśli jesteś stroną poszkodowaną, lub jeśli nie ma jasności co do winy najlepiej wezwać policję nie czekając na dalsze problemy) ponadto postaraj się poszukać ewentualnych świadków zdarzenia
Firmy ubezpieczeniowe
Większość firm ubezpieczeniowych w przypadku kolizji nie żąda protokołów policyjnych. Jeżeli sytuacja jest jasna, sprawca przyznaje się do winy, to wystarczy spisać odpowiednie oświadczenie i na tej podstawie wystąpić do firmy ubezpieczeniowej o wypłatę odszkodowania za poniesione straty (jeśli jest się stroną poszkodowaną to jednak lepiej wezwać policjantów, sprawca dostanie mandat i się już nie będzie mógł wykręcić).
Jeżeli okoliczności zdarzenia są bezsporne i nie ma ofiar, to wystarczy spisać oświadczenie o spowodowaniu kolizji. Na tej podstawie zostanie wypłacone odszkodowanie. Lepiej jest, aby od razu po stłuczce uczestnicy kolizji pojawili się w firmie ubezpieczeniowej. Rzeczoznawca oceni uszkodzenia ustalając wysokość odszkodowania.
Wzór oświadczenia
Jeśli nie masz jeszcze wzoru oświadczenia, to możesz go pobrać tutaj.
Przeczytaj również poradnik: