Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie. Jest sposób na odzyskanie składek
Czy AC przechodzi na nabywcę pojazdu? Czy przy cesji leasingu ubezpieczenie będzie obejmowało nowego właściciela? Odpowiedzmy na te i inne pytania związane z ubezpieczeniem samochodu.
Przy sprzedaży samochodu obie strony transakcji mają trochę rzeczy do sprawdzenia. Kupujący musi się upewnić, że samochód jest w takim stanie technicznym, jakiego oczekuje. Sprzedający chce uzyskać jak najwięcej. Po wszystkim i jeden, i drugi muszą liczyć się z koniecznością dopełnienia formalności - wyrejestrowaniem samochodu, zarejestrowaniem go i sprawami związanymi z ubezpieczeniem.
O czym powinniśmy pamiętać?
Przed zakupem: czy ubezpieczenie jest ważne?
Oglądając auto, które chcemy kupić, sprawdzamy go zazwyczaj na wszystkie strony, by upewnić się, czy stan samochodu jest taki, jak twierdzi sprzedający. Do listy rzeczy do sprawdzenia moglibyśmy dodać też kwestie związane z ubezpieczeniem.
Zajmuje to dosłownie chwilę - wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (ufg.pl) i wpisać numer rejestracyjny i VIN pojazdu w odpowiedniej sekcji (Sprawdź OC dla pojazdu). W ten sposób sprawdzimy, czy samochód ma wykupione ubezpieczenie OC. Jeśli nie ma, a oczywiście powinien mieć - to od razu powinno nam się zaświecić czerwone światło.
Po zakupie: zgłoszenie do Towarzystwa Ubezpieczeniowego
Obowiązkiem sprzedającego jest zgłosić zbycie pojazdu w terminie do 14 dni od daty sprzedaży. Jeśli tego nie zrobi, a kolejny właściciel nie będzie opłacał rat, to odpowiada z nim solidarnie.
Na szczęście sprzedawcy nie czekają żadne konsekwencje, jeśli nabywca np. spowodowałby wypadek. Sprzedający w takiej sytuacji nie traci swoich zniżek. Można mieć jednak sporo nieprzyjemności, jeśli nabywca popełni przestępstwo z wykorzystaniem tego samochodu.
Czy OC przechodzi na nabywcę?
Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i jako takie przysługuje nabywcy do wygaśnięcia. Na podstawie zgłoszenia, ubezpieczyciel zostanie poinformowany o nowym właścicielu auta, co może wiązać się z rekalkulacją składki i koniecznością dopłaty różnicy.
Wszystko sprowadza się do oceny ryzyka. Przykładowo - 40-letni kierowca z długim bezszkodowym stażem może sprzedać samochód 18-latkowi. 18-latek nie wypracował jeszcze żadnych zniżek i z pewnością ryzyko zostanie w jego wypadku określone jako wyższe.
Rekalkulacja składki nie jest jednak obowiązkiem ubezpieczyciela i wielu z nich nie korzysta z tego prawa. Jeśli kupujemy samochód, najlepiej skontaktować się z TU i dopytać o politykę konkretnej firmy, w której sprzedający opłacił składkę.
Sposób na odzyskanie składki OC
Wraz ze zgłoszeniem sprzedaży samochodu, wszelkie prawa i obowiązki są przekazane na nowego właściciela. To znaczy, że musi on opłacić składkę OC, jeśli była podzielona na raty.
Długie opłaty to prezent dla nowego nabywcy, co często jest czynnikiem zachęcającym do zakupu samochodu. Jeśli sprzedamy samochód zaraz po opłaceniu ubezpieczenia, nie musimy go jednak oddawać.
Co prawda, kupujący musi z nami współpracować, ale jest sposób na odzyskanie zapłaconej składki. Po tym, jak my zgłosimy sprzedaż, nabywca może zgłosić rezygnację z działającego ubezpieczenia. On musi wtedy opłacić swoją polisę, a nam zostaną zwrócone pieniądze, pomniejszone o okres obowiązywania ubezpieczenia.
Zwrot środków jest automatyczny. Nie musimy wypełniać żadnych wniosków - po prostu pojawią się na koncie w terminie do 14 dni. Jeśli ubezpieczyciel nie będzie dysponował numerem konta, postara się skontaktować lub w ostateczności wyśle pieniądze przekazem pocztowym.
Musimy jednak pamiętać, że jeśli kupujący chce zachować ubezpieczenie, to ma do tego pełne prawo. Zawsze jest to pole do negocjacji.
Czy można przekazać ubezpieczenie AC?
Nowsze lub leasingowane samochody, często są objęte pełnym ubezpieczeniem z AC, NNW i Assistance. Takie ubezpieczenia są dobrowolne i jako takie nie podlegają Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. Nabywcy nie przysługuje więc do nich żadne prawo i nie przechodzą automatycznie na niego. Co więcej, wygasają w momencie sprzedaży.
Tu z kolei pojawia się prawo sprzedającego - może odzyskać pieniądze za niewykorzystany okres AC. Nabywca może wyrazić chęć kontynuowania takiego ubezpieczenia, ale będzie wtedy musiał opłacić składkę - pomniejszoną o kwotę, którą zapłacił poprzedni właściciel.
Większość spraw związanych z transferem praw do AC, NNW czy Assistance reguluje tzw. OWU, czyli dokument z ogólnymi warunkami umowy. Jeśli nie macie pewności, informacji najlepiej szukać właśnie tam. Przeniesienie praw wiąże się też często z uzyskaniem zgody Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
Wszystko zaczyna się od umowy Kupna-Sprzedaży
Zanim uruchomimy całą procedurę, trzeba pamiętać o umowie kupna-sprzedaży. To na jej podstawie możemy przerejestrować samochód w urzędzie i to ona jest dowodem potwierdzającym sprzedaż samochodu, a co za tym idzie - przeniesieniem praw do ubezpieczenia.
Redaktor