Psychologia trasportu - poradnik
Jak oceniamy swoje umiejętności za kierownicą? Okazuje się, że nie jesteśmy zbyt skromni. Wręcz przeciwnie - często przeceniamy swoje zdolności.
Jakimi kierowcami jesteśmy?
Fenomenalnymi.
Fenomen ów odzwierciedlają wyniki badań kierowców oceniających umiejętności swoje i innych. 80 % badanych uznało swoje umiejętności na poziomie bardzo dobrym określając jednocześnie umiejętności 50% "innych" kierowców za niedostateczne.
Swoisty fenomen statystyczny. Niestety nie od dziś wiadomo że na 20 mln polskich kierowców 30 mln z nich to mistrzowie kierownicy, instruktorzy i profesorowie jazdy samochodem. Brak obiektywnej samooceny kierowców jest jedną z podstawowych przyczyn niskiego stanu bezpieczeństwa na naszych drogach. Nie wiadomo dla czego umiejętność prowadzenia samochodu stała się atrybutem wartości człowieka. Nie ma co zwalać na słaby poziom szkolenia na prawo jazdy. Szkolić się trzeba permanentnie. Motoryzacja nie stoi w miejscu. Jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi życia cywilizacyjnego.
Ktoś kto określa swoje umiejętności na zasadzie "....mam prawo jazdy od 20 lat i jestem dobrym kierowcą...." równie dobrze mógłby powiedzieć że jest świetnym informatykiem bo umie pisać na klawiaturze i 20 lat temu nauczył się podstaw matematyki.
Drodzy kierowcy!
Zacznijmy od siebie. Jeżeli nie przyznamy się przed sobą że jesteśmy niedoskonali, to nigdy nie będziemy chcieli się doskonalić. Po co polepszać coś co jest ideałem? A idealnych kierowców nie ma, są tylko szczęściarze, którym do tej pory się udawało.