Prawo jazdy na motocykl – kategorie, wymagania, czym można jeździć?
Prawo jazdy na jednoślady, czyli kategoria A, jest podzielne na trzy podkategorie, zależnie od typu pojazdu, jakim macie zamiar kierować. Jedną z tych kategorii teoretycznie otrzymuje także osoba, która zdobyła kategorię B.
Kategoria A – wysokie wymagania
Wbrew pozorom wymagania kategorii A prawa jazdy są wyższe niż dotyczące kategorii B. Chodzi o wiek – trzeba mieć ukończone minimum 24 lata. Furtką do wcześniejszego zdobycia tej kategorii A jest posiadania prawa jazdy kategorii A2 od minimum 2 lat, a na tę wystarczy wiek 18 lat. Oznacza to, że osoba 20-letnia możne zdobyć kategorię A pod warunkiem, że w wieku 18 lat zdobyła uprawnienia na kategorię A2. Niższe wymagania dotyczą kategorii A1 (16 lat) oraz AM (14 lat). Jednak zdobycie ich niczego nie zmienia względem kategorii A.
Jakimi pojazdami można kierować?
Osoba mająca uprawnienia kategorii A może kierować każdym rodzajem motocykla, pojazdami na kategorię AM oraz zespołami takich pojazdów z przyczepą, ale tylko w Polsce.
Posiadacz kategorii A2 może kierować motocyklem, ale z następującymi ograniczeniami:
- moc do 35 kW
- stosunek mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg
Wspomniany stosunek mocy do masy nie może powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla.
Kategoria A2 uprawnia również do kierowania motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW oraz zespołem wyżej opisanego motocykla i trójkołowca, ale tylko w Polsce.
Wbrew pozorom dostępne od 16. roku życia prawo jazdy kategorii A1 nie różni się znacząco od kategorii A2. Inne są ograniczenia na motocykl, którego pojemność skokowa silnika musi wynosić maksymalnie do 125 cm3, moc nie może przekraczać 11 kW, a stosunek mocy do masy własnej nie może być wyższy niż 0,1 kW/kg. W przypadku trójkołowca i zespołu pojazdów nic się nie zmienia względem kategorii A2.
Kategoria AM, czyli gratis do prawka kategorii B
Kategoria AM to najniższa z możliwych kategorii prawa jazdy, której nie trzeba nawet zdobywać, mając skończone 18 lat. Jest jednak dostępna dla osób w wielu od 14 lat, zatem istnieje jako odrębne uprawnienie. Można z taką kategorią kierować motorowerem, czterokołowcem lekkim oraz zespołem tych pojazdów połączonych z przyczepką, ale tylko w Polsce.
Jest jednak pewien haczyk z motorowerami. Otóż "na dowód osobisty" motorowerem może kierować osoba, która ukończyła 18 lat przed datą 19 stycznia 2013 r. Zatem osoby, które urodziły się po 19 stycznia 1995 r., muszą posiadać kategorię prawa jazdy AM. Wydaje się to niesprawiedliwe i pojawiło się kilka interpelacji w tej kwestii, ale przepisy nadal pozostają aktualne.
Warto przy tym zaznaczyć, że motorower to pojazd, którego pojemność silnika nie przekracza 50 cm3, a moc 4 kW. Maksymalna prędkość, jaką może rozwijać, to 45 km/h. Z kolei czterokołowiec lekki to pojazd z ograniczeniem prędkości do 45 km/h, a jego masa własna nie może przekraczać 350 kg. Na taki pojazd trzeba mieć kategorię AM lub wyższą.
Do kierowania pojazdami kategorii AM, niezależnie od daty urodzenia, wystarczą także uprawnienia kategorii B1 i B.
Redaktor