Prawo jazdy kategorii B. Jakimi pojazdami można kierować?
Prawo jazdy kategorii B to najpopularniejsze uprawnienie do kierowania pojazdami w Polsce. Mając je, można prowadzić różnej maści pojazdy — od jednośladów, poprzez samochody osobowe i zespoły pojazdów, po ciągniki rolnicze.
Prawo jazdy kategorii B jest wydawane osobom pełnoletnim, czyli tym, które ukończyły 18. rok życia. Uprawnia przede wszystkim do kierowania pojazdami osobowymi i ciężarowymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, z wyjątkiem autobusu oraz motocykla.
Mając tę kategorię, można stworzyć zespół pojazdów z przyczepą lekką (dmc do 750 kg), pod warunkiem, że zespół ma łączną dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony. Istotne jest, że chodzi o dmc (wpis w dowodzie rejestracyjnym, a nie rzeczywistą masę pojazdu czy przyczepy). Tym samym, jeśli samochód ma dmc 3,5 tony, to prawo jazdy tylko kat. B wyłącza możliwość ciągnięcia jakiejkolwiek przyczepy. Aby jednak ułatwić życie kierowcom, umożliwiono zdobycie dodatkowego uprawnienia bez konieczności robienia kategorii E prawa jazdy. Chodzi o zdobycie kodu 96. Po zdaniu dodatkowego egzaminu praktycznego dmc nie może przekraczać 4250 kg, czyli w praktyce pojazd o dmc do 3,5 tony plus przyczepa lekka lub pojazd o niższym dmc z przyczepą inną niż lekka. Egzamin taki ma potwierdzenie kodem 96 w prawie jazdy.
Kolejne kategorie pojazdów, którymi można kierować z kategorią B, to pojazdy wolnobieżne oraz ciągnik rolniczy. Ponadto, ciągnikiem rolniczym pojazdem wolnobieżnym można ciągnąć wyłącznie przyczepę lekką o dmc do 750 kg. Warto jednak zaznaczyć, że takie uprawnienie jest ograniczone terytorialnie do naszego kraju. W innych państwach jazda tymi pojazdami z kategorią B może być zabroniona. Ponadto trzeba pamiętać, że na niektóre pojazdy wolnobieżne, którymi chce się wykonywać pracę, może być konieczne zdobycie dodatkowych uprawnień również w Polsce.
Przy okazji warto dodać, że w Polsce niektóre quady rejestruje się jako ciągniki rolnicze. Jednak kat. B uprawnia również do kierowania czterokołowcami.
Odrębną kategorią pojazdów na prawo jazdy kat. B są jednoślady. Są to zarówno skutery spełniające wymagania dla motorowerów, jak i motocyklami, ale z następującymi ograniczeniami:
- Pojemności skokowej silnika – do 125 cm3
- Mocy maksymalnej – do 11 kW
- Stosunku mocy maksymalnej do masy całkowitej – 0,1 kW/kg
- Minimum trzyletni staż w posiadaniu prawa jazdy kat. B
Kategoria B+E – do czego uprawnia?
Dodatkową kategorią do kat. B jest E, która umożliwia kierowanie zespołem pojazdów o wyższej dopuszczalnej masie całkowitej niż 3,5 tony lub 4,25 tony. Tu również limit minimalnego wieku ustalono na 18 lat, bez wymaganego stażu w posiadaniu prawa jazdy. Zatem kat. B+E można zrobić od razu. Do czego konkretnie uprawnia?
Do kierowania zespołem pojazdów złożonym z pojazdu na kat. B oraz przyczepy o dmc do 3,5 tony. Dotyczy to zarówno auta osobowego, jak i ciężarowego do dmc 3,5 tony, a także ciągnika rolniczego i pojazdu wolnobieżnego, przy czym dwa ostatnie pojazdy wyłącznie w Polsce.
Kategoria B1 – dla nastolatka
Osoby niepełnoletnie w Polsce mogą wyrobić po ukończeniu 16. roku życia prawo jazdy kat. B1. Uprawnia ono do kierowania czterokołowcem (np. quadem) oraz pojazdami kat. AM. Są to motorower oraz zespół czterokołowca lekkiego i przyczepy.
Szczególnym rodzajem czterokołowca jest tzw. mikrosamochód, a w myśl przepisów czterokołowiec niebędący quadem, lecz przypominającym samochód osobowy. Warunkiem jest, by masa całkowita nie przekraczała 400 kg, a maksymalna moc silnika 20,4 KM. W przypadku pojazdów dostawczych limit wagowy to 550 kg. Takimi pojazdami można kierować, posiadając prawo jazdy kat. B1.
Redaktor