Podstawowe ubezpieczenia - poradnik
Ubezpieczenie to obowiązek każdego kierowcy. Warto jednak sprawdzić różne warianty oraz rodzaje ubezpieczenia. Poniżej przedstawiamy podstawowe wersje wraz z definicjami.
Odpowiedzialność cywilna (OC)
- W wypadku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność cywilną kierowcy za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdu.
- Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu (chroni jego odpowiedzialność w stosunku do osób trzecich).
- Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów jest ubezpieczeniem obowiązkowym (art. 4 ustawy z 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej).
- Ogólne warunki tego ubezpieczenia określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 24 marca 2000 r.
- Umowę ubezpieczenia OC posiadacz pojazdu mechanicznego może zawrzeć z wybranym zakładem ubezpieczeń prowadzącym działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczenia OC, najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.
- W ramach tego ubezpieczenia zakład ubezpieczeniowy przejmuje odpowiedzialność cywilną każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej wyrządziła szkodę ruchem tego pojazdu.
- Umowę ubezpieczenia zawiera się na 12 miesięcy, bądź na czas określony krótszy od dwunastu miesięcy, jeżeli pojazd jest zarejestrowany czasowo oraz gdy pojazd jest zarejestrowany za granicą.
- Zawarcie umowy ubezpieczenia ubezpieczyciel potwierdza polisą lub innym dokumentem ubezpieczenia, wystawionym w dniu zawarcia umowy.
- Składkę ubezpieczenia ustala się według taryfy obowiązującej w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia lub jej przedłużenia. System taryf składek ubezpieczeniowych uzależnia wysokość składki od następujących czynników:
- rodzaju pojazdu,
- strefy regionalnej, właściwej dla miejsca rejestracji pojazdu,
- innych parametrów mających wpływ na ocenę ryzyka ubezpieczeniowego.
- Towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują różnego rodzaju obniżki składki, wynoszące nawet do kilkudziesięciu procent składki podstawowej.
- W odniesieniu do osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej dopuszcza się możliwości stosowania obniżki o charakterze marketingowym w zależności od liczby ubezpieczonych pojazdów.
- Niektórzy ubezpieczyciele oferują do OC komunikacyjnego także tzw. Zieloną Kartę (OC za granicą) bez dodatkowych opłat.
AutoCasco (AC)
- Jest to ubezpieczenie zapewniające posiadaczowi samochodu (albo innego pojazdu) ochronę obejmującą szkody polegające na jego uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie.
- Dobrowolne ubezpieczenie AUTOCASCO jest to - najogólniej ujmując - ubezpieczenie zapewniające posiadaczowi pojazdu kompleksową ochronę ubezpieczeniową przed stratami materialnymi związanymi z użytkowaniem pojazdu.
- Wykupując polisę autocasco w pełnym zakresie, ubezpieczony może liczyć na uzyskanie odszkodowania w sytuacji jeśli sam jest sprawcą wypadku, bądź jest nią osoba nieznana lub są to siły przyrody. Z polisy autocasco wypłacane są również odszkodowania z tytułu kradzieży pojazdu, bądź jego wyposażenia.
- Stosownie do potrzeb i możliwości finansowych właściciel pojazdu ma możliwość wyboru zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Towarzystwa oferują tu różne warianty.
- Ubezpieczeniem objęte są szkody powstałe na terytorium RP oraz innych państw europejskich.
- Składka ubezpieczeniowa określona jest w procentach sumy ubezpieczenia; jej wysokość uzależniona jest od:
- rodzaju i marki pojazdu,
- od wybranego zakresu ochrony ubezpieczeniowej,
- od strefy regionalnej i związanego z tym zagrożenia ryzykiem kradzieży.
Zielona Karta
- Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy samochodów (albo innych pojazdów) w ruchu zagranicznym.
- Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w ruchu zagranicznym.
- Umowę ubezpieczenia OC w ruchu zagranicznym zawiera się z posiadaczami pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Rzeczypospolitej Polskiej.
- Ochroną ubezpieczeniową objęta jest odpowiedzialność cywilna posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym za szkody wyrządzone osobom trzecim powstałe w związku z ruchem tego pojazdu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, na terytorium państw będących członkami systemu Zielonej Karty.
- Członkami tego systemu są: Austria, Belgia, Niemcy, Dania, Hiszpania, Francja, Finlandia, Wielka Brytania, Grecja, Włochy, Irlandia, Islandia, Luksemburg, Norwegia, Holandia, Portugalia, Szwecja, Szwajcaria, Albania, Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Chorwacja, Izrael, Malta, Maroko, Macedonia, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Tunezja, Turcja, Ukraina.
Ubezpieczenie Assistance
- gwarantuje pomoc techniczną i medyczną nie tylko w razie wypadku, ale również awarii samochodu, jego kradzieży oraz choroby kierowcy lub pasażera
- Ubezpieczenie assistance gwarantuje kierowcy i pasażerom pojazdu w czasie ich podróży na terenie Polski i za granicą - pomoc techniczną i medyczną nie tylko w razie wypadku drogowego, ale także w razie awarii samochodu, kradzieży pojazdu, zdarzenia związanego z ruchem pojazdu oraz chorobą kierowcy lub pasażera.
- Świadczenia dotyczące pojazdu
- Ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty naprawy na miejscu zdarzenia lub organizuje i pokrywa koszty holowania do najbliższego zakładu naprawczego albo do miejsca zamieszkania posiadacza pojazdu.
- Świadczenia dotyczące pomocy udzielanej kierowcy i pasażerom:
- Zakwaterowanie lub transport.
- Transport medyczny.
- Odwiedziny w szpitalu.
- Transport w razie zgonu.
Następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW)
- Przedmiotem ubezpieczenia są trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków powstałe w związku z ruchem pojazdu, polegające na uszkodzeniu ciała, powodujące trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego.
- Umowę ubezpieczenia zawiera się z posiadaczem pojazdu mechanicznego. Ochroną ubezpieczeniową objęty jest kierowca pojazdu oraz jego pasażerowie. Odszkodowanie ustala się i wypłaca w ramach sumy ubezpieczenia określonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W porozumieniu z ubezpieczającym mogą mieć zastosowanie postanowienia szczególne, np. podwyższenie sumy ubezpieczenia.
- Ubezpieczenie obejmuje następujące świadczenia:
- razie trwałego (100%) uszczerbku na zdrowiu ubezpieczyciel wypłaca świadczenie w wysokości równej sumie ubezpieczenia,
- w razie częściowego uszczerbku na zdrowiu - taki procent sumy ubezpieczenia, w jakim nastąpił trwały uszczerbek,
- w razie śmierci ubezpieczonego - 50% sumy ubezpieczenia,
- zwrot udokumentowanych kosztów transportu zwłok do miejsca pochówku w Polsce, w kwocie nie przekraczającej 50% sumy ubezpieczenia.
- Ubezpieczeniem objęte są wypadki powstałe zarówno w Polsce, jak i za granicą.