Ozonowanie - sposób na odświeżenie wnętrza auta
Źródeł nieprzyjemnych zapachów w samochodzie jest wiele. Jednym z nich są roztocza i grzyby, które we wnętrzu samochodu mają dogodne warunki do rozwoju - są izolowane od niekorzystnych warunków atmosferycznych, a okruchy pożywienia czy starty naskórek stanowią świetną pożywkę. Sposobem na walkę z mikroorganizmami jest ozonowanie wnętrza.
Dotychczas proces ozonowania można było zlecić wyłącznie wyspecjalizowanym firmom. Sytuacja wkrótce może ulec zmianie. Firma Trioxygen uruchomiła w Warszawie pierwszy samoobsługowy generator ozonu. To prototyp, wewnątrz którego znajdują się opatentowane rozwiązania. Aktualnie Trioxygen poszukuje przedsiębiorców zainteresowanych nową usługą dla zmotoryzowanych. W grę wchodzą przede wszystkim sieci stacji paliw i myjni, gdzie z biegiem czasu możemy spodziewać się kolejnych urządzeń do samodzielnego ozonowania pojazdów.
Ozon jest trójatomową cząsteczką tlenu. Rozkładając się, uwalnia jeden z atomów, który neutralizuje związki chemiczne w wyniku utleniania. Po osiągnięciu wysokiego stężenia trójatomowego tlenu we wnętrzu pojazdu rozpoczyna się proces niszczenia bakterii, grzybów i roztoczy. Z daleka generator ozonu przypomina samoobsługowy odkurzacz. Posiada wrzutnik monet, wyświetlacz pozostałego czasu działania oraz rurę, przez którą ozon trafia do wnętrza samochodu.
Obsługa generatora ozonu jest banalnie prosta, co eliminuje możliwość popełnienia błędu, który mógłby skutkować niewłaściwym wypełnieniem wnętrza samochodu ozonem. W celu odświeżenia kabiny należy wprowadzić rurę przez uchyloną szybę lub drzwi, uruchomić wentylację i zamknięty obieg powietrza oraz włączyć urządzenie.
Ozonowanie powinno trwać 15-25 minut, przy czym każda z nich kosztuje złotówkę. Wydłużanie czasu nie jest zalecane. Na generatorze znajduje się ostrzeżenie, że ozon jest silnym utleniaczem i jego nadmiar może doprowadzić do odbarwienia tapicerki i tworzyw sztucznych. Po zakończeniu procesu pozostaje otwarcie drzwi i przewietrzenie wnętrza, gdyż ozon jest szkodliwym gazem. Fakt, że kabina została wypełniona twójatomowym tlenem nie ulega wątpliwości przez kilka kolejnych godzin. Przypomina o tym świeży, intensywny zapach powietrza - identyczny z tym, jaki pojawia się po burzy.
Czy samoobsługowe ozonowanie przynosi pożądane efekty? Do tematu podeszliśmy z dużym dystansem. W świecie motoryzacji nie brakuje „cudownych” usług i rozwiązań. Już bezpośrednio po ozonowaniu wnętrze samochodu pachniało inaczej niż przed rozpoczęciem procesu odświeżającego. Po kilku dniach w kabinie wciąż unosi się zapach świeżości. Ozonowanie faktycznie przynosi więc oczekiwane efekty. Powoli przekonują się do niego kolejni kierowcy. Firma Trioxygen obserwuje rosnącą liczbę kierowców decydujących się na skorzystanie z urządzenia.