Kupno - sprzedaż używanego samochodu
W razie jakichkolwiek kłopotów bądź niezgodności dobrze sporządzona umowa może okazać się dla kupującego nieocenionym kołem ratunkowym. Zobacz co wpisać do umowy, by zaoszczędzić sobie kłopotów.
Na co zwrócić uwagę podpisując umowę sprzedaży samochodu
Podpisując umowę sprzedaży auta (zwyczajowo zwaną umową kupna-sprzedaży) należy dokładnie podać datę i miejsce zawarcia tej umowy. Od podanej w umowie daty uzależnione są terminy, w których załatwić musimy procedurę rejestracji w urzędzie skarbowym, wydziale komunikacji oraz firmie ubezpieczeniowej. Brak daty na umowie jest niebezpieczny dla sprzedającego. Sprzedając samochód najlepiej jeszcze tego samego dnia zgłosić ten fakt w firmie ubezpieczeniowej i pozostałym urzędom. Środkiem zaradczym jest tylko szybkie wyrejestrowanie pojazdu przez osobę zbywającą go. Często też urzędy skarbowe biorą pod uwagę miejsce zawarcia umowy i odsyłają kupującego do oddziału, któremu podlega miejsce podpisania umowy.
Dokładne dane stron transakcji
Wpisanie dokładnych danych stron transakcji jest niezbędne przede wszystkim na potrzeby procedury rejestracyjnej i skarbowej. Jeśli któraś ze stron umowy dopuści się oszustwa (np. gdy okaże się, że sprzedający skłamał w którymś z punktów umowy), to kupujący musi dochodzić swych praw na drodze postępowania cywilnego. W umowie należy uwzględnić dane wszystkich właścicieli pojazdu (może ich być nawet kilku np. małżeństwo, ojciec z synem itp.). Brak podpisu lub danych jednego z właścicieli auta sprawia, że umowa jest nieważna. Dane kupującego przydadzą się sprzedającemu, gdy okaże się, że np. otrzymał fałszywe banknoty. Należy też zwrócić uwagę na autentyczność dowodów tożsamości jak i dowodów rejestracyjnych.
- Dane sprzedającego i kupującego:
- Imię, Nazwisko
- Seria i numer dowodu osobistego
- Wydany przez
- Adres zamieszkania
- Pesel
- NIP (w przypadku zakupu od firmy)
Opis samochodu
W umowie należy podać dokładne informacje o samochodzie będącym przedmiotem transakcji:
- VIN (numer nadwozia)
- marka, model
- rok produkcji / data pierwszej rejestracji
- numer dowodu rejestracyjnego
- przebieg
- kolor lakieru
Przy okazji warto sprawdzić czy nabity numer VIN nie nosi śladów manipulacji, szlifowania, malowania, czy jest równy i czy cały fragment nie został wycięty z innego auta. Dobrze jest też sprawdzić zgodność informacji zakodowanych w numerze VIN (rodzaj nadwozia, silnika, skrzyni biegów, kolor, rok produkcji itp.)
Wady prawne
Jeden z punktów umowy powinien zawierać oświadczenie sprzedającego, że samochód jest wolny od wad prawnych. Dlaczego? Bo samochód mógł już zostać sprzedany innej osobie lub może być dowodem w sprawie sądowej. Może on być dowodem w sprawie o unieważnienie transakcji.
Umowa z cudzoziemcem
W przypadku zakupu samochodu od cudzoziemca, lub zagranicą umowę sprzedaży najlepiej zawierać na dwujęzycznym formularzu. Tak jak w „polskiej” umowie wpisujemy dane sprzedawcy (nazwę firmy lub imię i nazwisko oraz adres) i nabywcy (imię i nazwisko, adres w Polsce).
Co jeszcze wpisać?
Generalna zasada mówi, że im więcej rzeczy wpiszemy do umowy tym lepiej. Jeśli sprzedający twierdzi, że auto jest bezwypadkowe, a przebieg autentyczny, to niech to wpisze do umowy.
Ilość kopii umowy
Umowa musi być zawarta w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Oryginał otrzymuje nabywca, a kopia zostaje u sprzedającego.
Czego nie wpisywać
Należy unikać zapisów o kupnie auta na potrzeby firmy, oświadczenia potwierdzającego znajomość stanu technicznego auta przez kupującego, oraz nie akceptować wpisywania do umowy danych poprzedniego właściciela. Są to typowe zabiegi stosowane m.in. przez nieuczciwe komisy mające pozbawić kupującego należnych mu praw.
Jako kupujący nie powinniśmy się też zgadzać na wpisywanie zaniżonej ceny zakupu. W przypadku jakichkolwiek problemów nie odzyskamy bowiem pełnej kwoty.