Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy? Nie będzie już bezterminowych
Bezterminowe prawa jazdy znikną całkowicie w naszym kraju, a zastąpi je nowy wzór dokumentu. Każdego, niezależnie jaki ma termin ważności prawa jazdy, czeka wymiana. Rząd zaplanował już kiedy, choć to dopiero za kilka lat. Podpowiadam też, jak zachować stary dokument jak najdłużej oraz czy trzeba wymieniać prawo jazdy po zmianie nazwiska lub adresu.
Sytuacja jest następująca. Obecnie w Polsce funkcjonują dwa wzory prawa jazdy. Stary wzór (widoczny na zdjęciu) może być wydany na nie dłużej niż 15 lat lub bezterminowo. Osoby, które mają taki dokument wydany do 18 stycznia 2013 r., będą musiały go wymienić na nowy, funkcjonujący od roku 2019.
Nowy wzór zawiera kilka zmian w porównaniu do starszych dokumentów, m.in. brak adresu zameldowania czy bezterminowości. Każde nowo wydane prawo jazdy trzeba będzie wymieniać co 15 lat lub częściej, jeśli tak zaleci lekarz. Oczywiście przed wydaniem dokumentu trzeba będzie zrobić badanie lekarskie. Nie będzie już bezterminowych praw jazdy.
Kiedy nastąpi wymiana bezterminowych praw jazdy?
Na tę chwilę nie ma podanej dokładnej daty, ale wiadomo, że podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu. Terminy te zostaną podane później w odpowiednim rozporządzeniu. Na razie jest jeszcze za wcześnie, by się tym przejmować.
Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?
Obecnie, pomimo iż na starych dokumentach widnieje adres zameldowania, to zmiana go nie obliguje kierowcy do wymiany prawa jazdy na nowy wzór. Wynika to z faktu, że obecnie na dokumentach osobistych (również w dowodzie osobistym), adresu się nie podaje, więc nieaktualny adres zameldowania nie ma żadnego znaczenia. Co innego w przypadku innych dokumentów, takich jak np. dowód rejestracyjny — tu zachodzi przynależność pojazdu do danego adresu właściciela.
A zatem, jeśli teraz nie chcesz wymieniać bezterminowego prawa jazdy (starego wzoru) na terminowe, to nie rób tego po zmianie adresu zameldowania, ponieważ na nowym dokumencie i tak go nie będzie.
Jeśli chcesz zachować bezterminowe prawo jazdy jak najdłużej, to schowaj je w domu i nigdy ze sobą nigdzie nie zabieraj. Zaginięcie dokumentu obliguje do wyrobienia nowego. Od 2020 roku kierowcy w Polsce nie muszą wozić ze sobą fizycznej wersji dokumentu prawa jazdy, ponieważ w przypadku kontroli drogowej można wylegitymować się mPrawem Jazdy dostępnym w aplikacji mObywatel. Jeśli nie macie takiej aplikacji, funkcjonariusz zidentyfikuje kierowcę po zebraniu odpowiednich danych.
Jeśli chcesz mieć bezterminowe prawo jazdy możliwie długo, to dobrze jest też nie wyrabiać nowej kategorii prawa jazdy czy nawet nie przechodzić dodatkowego egzaminu, np. na kod 96. Po zdobyciu dodatkowych uprawnień konieczna będzie bowiem wymiana dokumentu.
Redaktor