Kiedy można jechać po wypiciu alkoholu? Są dwa przypadki
Z tym że jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona, nikt nie dyskutuje. Raczej wszyscy wiemy, jaki wpływ ma alkohol na czas reakcji i ocenę sytuacji drogowej, a jednak istnieją dwa wyjątki, w których samochód można prowadzić, nawet będąc pijanym. O co chodzi?
Przepisy jasno mówią, że jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona w ruchu lądowym. Wyrok Sądu Rejonowego w Rybniku określa jednak, czym jest sam ruch lądowy, a tym samym pokazuje, co za ruch lądowy nie zostanie uznane.
Pijany człowiek wsiadł do samochodu i pojechał nim po własnym terenie do bramy wjazdowej. Stamtąd zabrał go ktoś inny. W procesie, na podstawie zeznań świadków i materiału dowodowego, potwierdzono taki przebieg zdarzeń, jednak wątpliwości pozostawiało to, czy kierowcę należy ukarać za jazdę pod wpływem alkoholu (1,70 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu). Sąd wydał decyzję o uniewinnieniu, w uzasadnieniu podając, że kierowca nie prowadził samochodu w ruchu lądowym.
Ruch lądowy – definicje w prawie
Postanowienie Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 1976 r. określa jasno ruch lądowy. Nie jest nim prywatny teren wokół domu mieszkalnego.
Z kolei Sąd Najwyższy w postanowieniu z 5 maja 2009 r. określa, że: "Ruchem lądowym jest nie tylko ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, ale również ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Do miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów nie mogą natomiast zostać zaliczone miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie w danym miejscu dopuszczone jest do ruchu wąskie grono osób".
Kolejną wskazówkę przynoszą wytyczne z uchwały Sądu Najwyższego z 14 września 1972 r.: "Miejscem popełnienia przestępstw drogowych mogą być nie tylko drogi publiczne, ale również dojazdy, tereny przemysłowe, lotniska oraz inne miejsca, w których odbywa się ogólny czy lokalny ruch pojazdów".
Stanowisko Sądu Najwyższego z 2 marca 2012 r. również nie pozostawia wątpliwości, nawiązując do ustawy Prawo o ruchu drogowym: "Wszystkie wskazane w ustawie obszary, w których może odbywać się ruch lądowy, mają charakterystyczne cechy wspólne, a mianowicie muszą być ogólnodostępne i wykorzystywane przez nieograniczoną liczbę osób. Prowadzi to do wniosku, że grunt rolny, podobnie jak podwórko przydomowe, nie może być uznany za miejsce, gdzie odbywa się ruch lądowy pojazdów…".
To kiedy jazda pod wpływem alkoholu nie jest zabroniona?
Z powyższych stwierdzeń wynika, że pojęcie ruchu lądowego nie dotyczy terenu prywatnego czy obiektu zamkniętego dla osób postronnych, ale to nie wszystko.
Z drugiej strony sąd uznaje, że przepisy z ustawy Prawo o ruchu drogowym mogą być stosowane poza drogami publicznymi i strefami zamieszkania, choć tylko w tych miejscach, gdzie odbywa się ruch i pod warunkiem, że jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa tego ruchu.
Sąd Rejonowy w Rybniku nie skorzystał z takiego przykładu, ale warto zaznaczyć, że nadal istnieje tu pewne pole do interpretacji konkretnego zdarzenia. Jeśli na prywatnej posesji będzie odbywało się większe przyjęcie, uczestnicy zaparkują tam swoje samochody, ale będą mogły się tam też pojawić osoby postronne, jak np. obsługa, a po terenie będą też poruszać się piesi, to czy na pewno nie zostanie to uznane za uczestniczenie w ruchu lądowym?
Według wcześniej przytoczonych decyzji istnieje taka możliwość, więc mimo wszystko – alkohol i prowadzenie pojazdów nigdy nie powinno iść w parze.
Redaktor