Jak zarejestrować samochód z zagranicy? Poradnik
W Polsce duża część aut używanych, wystawionych w serwisach ogłoszeniowych i komisach, pochodzi z zagranicy. Nierzadko nie są nawet przerejestrowane, ale wielu handlarzy przygotowuje je do rejestracji. Nawet jeśli tego nie zrobi, zarejestrowanie auta po raz pierwszy w Polsce nie jest szczególnie trudne, choć wymaga nieco zachodu i przede wszystkim wiedzy.
W tym poradniku wyjaśnię krok po kroku proces zakupu i rejestracji auta z zagranicy. Zacznijmy od momentu, kiedy zawieramy transakcję.
Dokument sprzedaży
Niezależnie od tego, czy handlarz wypisze wam fakturę, czy też sporządzicie umowę sprzedaży, oba te dokumenty są traktowane tak samo – przenoszą własność pojazdu na was.
Jeśli sami sprowadzicie auto i podpiszecie umowę w języku innym niż polski, to będziecie musieli ją przed zarejestrowaniem pojazdu przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego. Aby tego uniknąć, warto sporządzić umowę w języku polskim. W przypadku pozostałych dokumentów pojazdu (dowód rejestracyjny i karta pojazdu, jeśli była wydana), ich tłumaczenie będzie konieczne tylko wtedy, kiedy auto pochodzi spoza Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw należących do EFTA.
Akcyza
Od sprowadzonego z zagranicy samochodu należy odprowadzić podatek akcyzowy w ciągu 30 dni od zakupu. Należy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrz wspólnoty (AKC-U/S). Można wypełnić dokument i dostarczyć go do urzędu skarbowego osobiście, pocztą lub poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).
Podatek ten wynosi 3,1 proc. od wartości pojazdu z silnikiem o pojemności mniejszej niż 2000 cm3 lub 18,6 proc. od aut z większym silnikiem.
Badanie techniczne
Badanie techniczne pojazdu przed rejestracją musi być ważne i w tym celu należy wykonać je na uprawnionej do tego stacji kontroli pojazdów. Może to być normalne badanie techniczne, jeśli auto nie ma aktualnego z zagranicy lub jedynie badanie uzupełniające, kiedy brakuje pewnych danych w dokumentach pojazdu.
Rejestracja pojazdu z zagranicy
Przed wizytą w urzędzie należy przygotować komplet dokumentów. Są to:
- wniosek o rejestrację pojazdu
- przetłumaczone dokumenty – te, które tego wymagają,
- umowa sprzedaży lub faktura,
- karta pojazdu – jeśli była wydana,
- dowód rejestracyjny,
- zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu,
- dowód opłacenia akcyzy,
- potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, w którym był on zarejestrowany,
- zagraniczne tablice rejestracyjne – jeżeli są,
- potwierdzenie wykupienia polisy OC.
Po złożeniu dokumentów właściciel pojazdu otrzyma tymczasowe tablice, pozwolenie czasowe oraz nalepkę kontrolną. Są ważne przez 30 dni od wydania, ale wcześniej urzędnik poinformuje o przygotowaniu dokumentów stałych.
Koszt rejestracji pojazdu sprowadzonego z kraju, w przypadku którego nie są wymagane dodatkowe procedury, to 256 zł i zwykle tyle zapłacicie, jeśli kupicie auto od handlarza, który wszystko wcześniej przygotował.
Redaktor