Jak przygotować samochód do jesiennych podróży?
Przed nami długi weekend, który większość z nas spędzi w drodze. Przymrozki, szadź, mgła, czy deszcz nie ułatwią nam bezpiecznego dotarcia do celu. Dlatego zanim wyruszymy upewnijmy się, że dołożyliśmy wszelkich starań, by nasz samochód był w pełni przygotowany do trudnych warunków, które możemy spotkać na trasie. Co należy sprawdzić przed wyjazdem?
Zimówki
Początek listopada to moment kiedy temperatura często spada już poniżej 7stopni Celsjusza. W takich warunkach letnie opony, zrobione z twardej gumy tracą przyczepność co zwiększa prawdopodobieństwo poślizgu na mokrej nawierzchni i tym samym wypadku bądź stłuczki. Wielu kierowców o tym zapomina i przez cały rok jeździ na oponach letnich. To błąd, który znacząco wpływa na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w aucie. Dlatego bez zbędnej zwłoki, w szczególności przed wyjazdem w trasę powinniśmy wymienić opony letnie na zimowe. Przy wymianie nie powinniśmy również zapominać o sprawdzeniu ciśnienia, czy ciśnienie w oponach jest właściwe. Tylko wówczas będą spełniać swoją funkcję.
Hamulce
Szczególną uwagę powinniśmy również zwrócić na układ i płyn hamulcowy. Dzięki temu znacznie poprawimy bezpieczeństwo swoje i pasażerów. Droga hamowania na mokrej nawierzchni może wydłużać się nawet o połowę. Sprawdzenie układu hamulcowego trudno wykonać samemu, stąd najlepiej udać się w tym celu do odpowiednio przygotowanej stacji obsługi, gdzie kontrola hamowania zostanie wykonana na specjalistycznym sprzęcie. Warto pamiętać, że płyn hamulcowy powinien być wymieniany co dwa lata. Podobnie jest z olejem - jeżeli od jego ostatniej wymiany przejechaliśmy więcej niż 15 tys. km, powinniśmy jak najszybciej pomyśleć o jego wymianie.
Szyby
Zaparowane szyby to koszmar każdego kierowcy I pasażera. Układ ogrzewania i wentylacji powinien szybko radzić sobie z ich odparowywaniem. Jeżeli zaobserwujemy jakieś nieprawidłowości - najlepiej sprawdźmy je przed wyjazdem w warsztacie. Z kolei wymiana letniego płynu do spryskiwaczy na zimowy to prosta czynność, którą każdy może wykonać we własnym zakresie. Wprawdzie do zimy jeszcze kawałek, ale lepiej nie dać się zaskoczyć nawet niewielkim przymrozkom. Płyn nie dostosowany do warunków atmosferycznych będzie zostawiał smugi na szybie ograniczając widoczność. Warto pomyśleć o tym zanim trudna sytuacja zaskoczy nas na trasie.
Oświetlenie
Od jakiegoś czasu na światłach jeździmy już przez cały rok. Powoduje to, że żarówki w aucie szybciej się przepalają. Tymczasem jesienią, w szczególności po zmianie czasu zmierzch zapada bardzo szybko. Dlatego przed włączeniem silnika kontrolnie przyjrzyjmy się, czy wszystkie żarówki są w pełni sprawne, co zapewni nam lepszą widoczność na drodze i podniesie poziom bezpieczeństwa w czasie podróży. Dodatkowo upewnijmy się również, że ich ustawienie jest prawidłowe - ograniczy to oślepianie kierowców jadących z przeciwka.
Akumulator
Przy niskiej temperaturze otoczenia, akumulator może sprawić problemy z uruchomieniem silnika. By temu zapobiec - sprawdźmy stan jego naładowania zwłaszcza jeżeli ten, z którego korzystamy ma już kilka lat.
Ubezpieczenie
Przygotowanie do drogi to również konieczność sprawdzenia, czy mamy ważną polisę. OC to oczywiście absolutna konieczność nie tylko z uwagi na fakt, iż za jego brak otrzymamy mandat. Ubezpieczenie uchroni nas przed przykrymi skutkami finansowymi, jeżeli spowodujemy wypadek i wyrządzimy komuś szkodę. Dlatego lepiej nie odkładać decyzji o kupnie polisy na „później". Jeżeli zorientujemy się, że nie mamy polisy tuż przed wyjazdem - przez internet możemy łatwo znaleźć korzystną ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych. Zarówno pod względem cenowym jak i jakościowym przez internet możemy znaleźć solidnego ubezpieczyciela. Kupując OC dobrze zwrócić również uwagę na to, co ubezpieczyciel oferuje w ramach ceny. Wprawdzie warunki OC są określone ustawowo i u wszystkich ubezpieczycieli są takie same – jednak niektóre zakłady ubezpieczeń, do OC „dodają" np. Assistance. Wówczas w cenie polisy otrzymujemy dodatkowe usługi, które w szczególności w trasie mogą okazać się przydatne.
Wnętrze
Przed wyruszeniem w drogę upewnimy się również, że na siedzeniu samochodu i na tylnej półce samochodu nie ma zbędnych przedmiotów, które w przypadku hamowania mogą uderzyć pasażerów lub kierowcę. Jeżeli podróżujemy z dzieckiem, zadbajmy o fotelik oraz odpowiednie przygotowanie małego pasażera do drogi. Sprawdźmy, czy fotelik został dobrze zamontowany, czy dziecko jest odpowiednio przypięte pasami. Upewnijmy się również, że maluch nie będzie nudził się w czasie jazdy dekoncentrując kierowcę.