Jak bezpiecznie podróżować samochodem z psem
Porady dotyczące przewożenia małych i dużych czworonogów.
Zabierając psa w podróż powinniśmy wziąć pod uwagę szereg istotnych kwestii aby zapewnić czworonogowi właściwą wygodę i bezpieczeństwo. Większość psów lubi być wożona samochodem, wręcz uwielbia jazdę, ale niektóre mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Większość z nich, poświęcając wystarczająco dużo czasu, da się wytresować, aby zapobiec temu problemowi. Można uciec się także do sztuczek. Jedna z nich polega na daniu psu kości do gryzienia (przydatna okazuje się mata, o której więcej w dalszej części artykułu). W przypadku psów szczególnie wrażliwych na chorobę lokomocyjną można również poprosić weterynarza o odpowiednie lekarstwa.
Przed jazdą trzeba sprawdzić, czy tylna klapa samochodu jest dobrze zamknięta, ponieważ otwarcie się jej stwarzałoby zagrożenie dla czworonoga. Dobrym pomysłem jest oduczenie psa wyskakiwania z samochodu, za wyjątkiem wyraźnego polecenia właściciela.
W czasie podróży należy w regularnych odstępach czasu należy zatrzymywać się na spacery (przydatne zarówno kierowcy, jak i czworonożnemu pasażerowi), a psu zapewnić dostęp do wody. W czasie przerw dobrze jest go napoić. W czasie postojów czworonoga nie wolno zostawiać zamkniętego w samochodzie, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy samochody bardzo szybko się nagrzewają.
Warto pamiętać, że psy wydalają ciepło poprzez pysk i poduszki na łapach. Aby czworonóg mógł wygodnie oddychać w czasie jazdy nie może mieć założonego kagańca. Ciężki oddech i ślinienie się zwierzęcia to znak do natychmiastowej reakcji. Należy wówczas zatrzymać się w cieniu, wytrzeć pysk ze śliny i ewentualnie polać go wodą.
Mniejsze psy można przewozić w przenośnej klatce, ale większe czworonogi wymagają innych rozwiązań. Samochód, którym przewozimy dużego psa powinien zostać wyposażony w specjalne elementy bezpieczeństwa, np. kratę umieszczoną pomiędzy miejscem dla pasażerów z tyłu i bagażnikiem. W tym ostatnim można zamontować ściankę dzielącą bagażnik na dwie części – dla psa oraz bagażową. Przydatne są również rolety zasłaniające tylne i boczne okna, podobnie jak mata bagażnika wykonana z wytrzymałego i odpornego na zabrudzenia materiału, bardzo przydatna kiedy zwierzę jest mokre lub brudne albo dostało kość na drogę. Niektórzy producenci samochodów, jak np. Volvo, oferują nawet akcesoria do wielu swoich modeli typu kombi i uterenowionych (z literą X w nazwie).
W samochodach typu kombi psa najlepiej przewozić w bagażniku (nie może być tam luźnych przedmiotów, a podłogę warto wyłożyć przyczepną i łatwą w czyszczeniu matą). Niektórzy wożą psy z tyłu za przednimi siedzeniami, ale dla dużych czworonogów bywa tam za mało miejsca, zwłaszcza jeśli podłoga nie jest płaska.
Jeśli zwierze podróżować ma na tylnym siedzeniu powinno być przynajmniej przypięte pasem (ceny 35-250 zł, różne typy i rozmiary w zależności od obwodu klatki piersiowej i masy ciała). Inaczej zagrożone jest bezpieczeństwo jadących z przodu (oraz czworonoga), ponieważ w razie kolizji pies „poleci" na oparcie przedniego fotela (łamiąc je) albo na przednią szybę. To samo dotyczy jazdy w bagażniku i podróżujących z tyłu.
Według testów zderzeniowych skuteczność wielu rozwiązań nie jest wystarczająca. Najlepsze są tzw. boksy transportowe. W przypadku małych czworonogów najlepiej umieszczać je na podłodze za przednimi fotelami. Z kolei duże psy powinny podróżować w bagażniku, w boksie ustawionym bokiem do kierunku jazdy.