Ile można tankować i przewozić paliwa na własne potrzeby? [poradnik]
Zakup dużej ilości paliwa i jego transport na potrzeby własne to nic szczególnego. Tak robią szczególnie przedsiębiorcy, gdy potrzebują różnego rodzaju paliw do swoich maszyn i pojazdów, którymi nie mogą przyjechać na stację. To samo dotyczy rolników, którym nie opłaca się jechać traktorem czy innym pojazdem na tankowanie. Poznajcie limity tankowania i transportu paliwa dla osób nieposiadających uprawnień do takiego transportu.
Zgodnie z prawem osoba fizyczna może transportować paliwo (benzyna lub olej napędowy) w naczyniach do wielokrotnego użytku na własne potrzeby. Naczynia takie potocznie nazywamy kanistrami (mała pojemność), ale mogą to być też beczki (duża pojemność). Muszą być one całkowicie szczelne, również w przypadku np. przewrócenia się takiego naczynia. Co do zasady naczynie musi być metalowe, ale może być wykonane z innego materiału, pod warunkiem, że powstało na potrzeby transportu paliwa (np. małe plastikowe kanistry kupione w markecie czy stacji paliw).
Całkowita pojemność naczyń wielokrotnego użytku do przewozu paliwa nie powinna przekraczać 60 l na jedno naczynie oraz 240 l na jednostkę transportową. Jednostka transportowa to pojazd lub zespół pojazdów. Jest to o tyle istotne, że nie można podzielić transportu w taki sposób, że 240 l przewozimy w aucie i kolejne 240 l na przyczepie. Z drugiej strony zbiornik fabryczny pojazdu jest wyłączony z tych ograniczeń — pod warunkiem, że jest to zbiornik na paliwo służące do napędzania tego pojazdu lub napędzania jego wyposażenia (np. ogrzewanie postojowe) i połączony z tymi urządzeniami. Zatem nie trzeba od tych 240 litrów odliczać tego, co mamy zatankowane w aucie.
Rolnicy i przedsiębiorcy inaczej
Rolnik nieprowadzący działalności gospodarczej, ale mający numer NIP może przewieźć do 1000 litrów oleju napędowego na jednostkę transportową (maksymalnie 500 litrów na przyczepę) przy założeniu, że w jednym zbiorniku mieści się nie więcej niż 450 litrów.
Możliwy jest też przewóz wykonywany przez przedsiębiorstwa w przypadkach, gdy ma on charakter pomocniczy wobec ich zasadniczej działalności, w ilościach jak dla rolnika. Jest też limit dla benzyny, ale ze względu na niższą temperaturę zapłony wynosi maksymalnie 333 litry na jednostkę transportową.
Dlaczego są ograniczenia?
Paliwa są zaliczane w poczet towarów niebezpiecznych z uwagi na łatwopalność oraz ich szkodliwość dla środowiska. Transport taki podlega pod przepisy wynikające z Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR). W przypadku chęci transportu większej ilości paliwa niż napisane wyżej wymagane są zgłoszenia ADR i zachowanie zasad takiego transportu.
Redaktor