Gdzie umieścić tablicę rejestracyjną zgodnie z prawem? [poradnik]
Na początku roku 2022 zmieniły się kary za brak tablicy rejestracyjnej, ale także za jej niewłaściwe umieszczenie. Za umieszczanie tablic w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone grozi mandat 500 zł. Jakie jest więc właściwe miejsce? Czy takie, jak na zdjęciu, jest w porządku?
Problem ten mają użytkownicy aut nietypowych, klasycznych oraz modyfikowanych, szczególnie terenowych. Zgodnie z prawem tablicę rejestracyjną należy mieć na pojeździe z przodu i z tyłu w miejscu do tego fabrycznie przeznaczonym. Są dokładne regulacje odnośnie takiego miejsca, choć nie ma przepisu mówiącego o tym, że pojazd musi takie miejsce mieć. Wprost przeciwnie – rozporządzenie mówi:
"[...] jeżeli pojazd nie posiada specjalnego miejsca do umocowania tablic rejestracyjnych, to przednią i tylną tablicę rejestracyjną umieszcza się w środku szerokości pojazdu, a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy rejestracyjnej – po lewej stronie pojazdu".
Zatem nawet przepisy prawa mówią o sytuacji, że w pojeździe może takiego miejsca nie być, a nie ma znaczenia, czy nie było go fabrycznie, czy też zostało usunięte lub zmienione. Natomiast przepisy wskazują jasno, gdzie tablicę należy umieszczać.
Mandaty za niezgodne z przepisami tablice rejestracyjne
Niestety, dla niektórych użytkowników nawet i wyżej cytowany fragment rozporządzenia jest niewystarczający i umieszczają tablicę np. za szybą. Oczywiste jest, że przód i tył to nie kierunek, w którym powinny być zwrócone tablice rejestracyjne. Żeby było łatwiej i bardziej zgodnie z prawem, można trzymać się zasad obowiązujących dla umieszczenia fabrycznego miejsca na tablicę. Są właściwie tylko trzy główne wymagania:
- tablica powinna być umieszczona w osi symetrii lub po lewej stronie pojazdu (możliwie blisko środka jezdni),
- tablica powinna być umieszczona możliwie najbardziej prostopadle do osi wzdłużnej pojazdu i możliwie pionowo,
- wysokość położenia dolnej krawędzi tablicy nad ziemią nie może być mniejsza niż 0,30 m, a wysokość położenia górnej krawędzi tablicy nad ziemią nie może być większa niż 1,20 m.
Warto też pamiętać o tym, że tablica rejestracyjna z tyłu, zgodnie z obowiązującym prawem, musi być oświetlona.
Jeszcze odnośnie zdjęcia, które jest w tym artykule – jak myślicie, czy takie umieszczenie tablicy jest zgodne z naszym prawem, czy może jego kierowca dostanie mandat? Zaznaczę, że jest to miejsce fabryczne, ale jego wysokość zdecydowanie przekracza dopuszczalne 1,20 m. Jak więc taki pojazd może być dopuszczony do ruchu w Polsce?
Otóż przepisy mówią o następujących sytuacjach. Po pierwsze, określenie miejsca do umieszczenia tablicy rejestracyjnej stosuje się tylko względem pojazdów samochodowych wyprodukowanych po dniu 31 grudnia 1999 r.
Po drugie, odnośnie maksymalnej wysokości, przepisy mówią dodatkowo, że:
"[...] jeżeli jednak wymóg ten nie może być spełniony w praktyce, wysokość położenia może przekraczać 1,20 m, lecz powinna być tak zbliżona do tego wymagania, jak to jest możliwe ze względu na konstrukcję pojazdu, i nie może w żadnym przypadku przekraczać 2 m".
Redaktor