Deklaracja PCC-3 - co to jest i kiedy trzeba zapłacić?
Kupno samochodu, nawet używanego, to często duże przeżycie dla nowego właściciela. Dlatego - poza podpisaniem umowy sprzedaży - warto dopilnować też wszystkich innych, niezbędnych formalności. Jedną z nich, jest właśnie deklaracja PCC-3. Za nieopłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych grożą wysokie kary.
Co to jest PCC-3 i kogo dotyczy?
PCC-3 to skrót od podatku od czynności cywilnoprawnych. Kryje się za nim opłata, którą musimy uregulować w urzędzie skarbowym po zakupie samochodu. Podstawą do zapłaty podatku jest umowa sprzedaży i mamy na to 14 dni (razem z weekendami i świętami) od dnia jej podpisania. Oczywiście, jeśli ostatni dzień przypada w sobotę lub święto, termin wydłuża się do następnego dnia roboczego.
Obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia podatku dotyczy tylko sytuacji, gdy nabywamy pojazd od osoby fizycznej – w przypadku kupna od firmy (np. salonu czy komisu) lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą, taki obowiązek nie zachodzi.
Ile wynosi podatek PCC-3?
Podatek PCC-3 uzależniony jest od ceny pojazdu i wynosi 2 proc. od kwoty wpisanej w umowie. Nie warto jednak sztucznie zaniżać ceny, ponieważ - w razie wątpliwości - urząd skarbowy może samodzielnie wyliczyć wartość samochodu na podstawie średnich cen rynkowych.
Jeśli różnica między kwotą na umowie sprzedaży a kwotą wyliczoną przez urzędnika będzie większa niż 33 proc., kupujący - poza wyższym podatkiem - zostanie obciążony także kosztami ekspertyzy rzeczoznawcy.
Podatku PCC-3 w przypadku nabycia pojazdu od osoby fizycznej nie musimy płacić w dwóch sytuacjach - jeśli wartość kupionego samochodu nie przekracza 1000 zł lub gdy pojazd został nabyty na użytek osoby niepełnosprawnej.
Jaka jest kara za nieopłacenie podatku PCC-3?
Jeżeli nie zapłacimy obowiązkowego podatku, musimy liczyć się z grzywną, której wysokość ustala urząd skarbowy. Wynosi ona od 1/10 do nawet 20-krotności minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że w 2020 r. możemy zapłacić nawet 52 tys. zł kary. Jeśli jednak zorientujemy się po czasie, że nie uregulowaliśmy opłaty, ale nie dostaliśmy wezwania z urzędu skarbowego, możemy złożyć tzw. czynny żal, czyli podanie, w którym tłumaczymy się ze swojego spóźnienia.
W takim wypadku powinniśmy się jednak liczyć z ewentualnymi odsetkami. Co więcej, urząd skarbowy ma aż 5 lat, żeby upomnieć się o należną opłatę. Jeśli fiskus sam upomni się o niezapłacony podatek, na złożenie czynnego żalu będzie już za późno.
Jak uregulować podatek PCC-3?
Deklarację możemy złożyć na wiele sposobów. Tradycyjnie może się to oczywiście odbyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania, jednak uzupełniony dokument możemy także wysłać pocztą lub złożyć przez internet. Odpowiedni formularz znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Redaktor