Auto na urlop
Jak prawidłowo przygotować samochód do wyjazdu wakacyjnego?
Sezon wakacyjny w pełni. Wielu użytkowników samochodów właśnie teraz przygotowuje się do urlopowych wojaży na długich krajowych lub zagranicznych dystansach. Niestety w ferworze pakowania toreb podróżnych, walizek i różnego rodzaju akcesoriów plażowych, zapominamy często o najważniejszym, czyli o sprawdzeniu stanu technicznego naszego pojazdu. Niedopatrzenie tego ostaniego może skutkować nieprzyjemną awarią na drodze oraz nieprzewidzianymi kosztami, które skutecznie popsują wakacyjny nastrój całej rodziny.
Dwa tygodnie przed
planowanym wyjazdem należy zlecić przegląd techniczny samochodu w wyspecjalizowanym warsztacie - to opinia większości fachowców motoryzacyjnych. Co zatem powinno zostać sprawdzone? Przede wszystkim zawieszenie auta, tarcze hamulcowe wraz z klockami oraz napięcie pasków klinowych. Poza tym fachowcy skontrolują m.in. poziom oleju silnikowego, płynów hamulcowego i chłodzącego, stan naładowania akumulatora oraz oświetlenia pojazdu. Samodzielnie już, po odebraniu samochodu z warsztatu, musimy zadbać o skompletowanie podstawowych akcesoriów, takich jak podnośnik czy klucz do kół, niezbędnych przy awaryjnej wymianie koła na drodze (przydadzą się też kombinerki, wkrętaki i młotek). Pamiętajmy również o zapasowych żarówkach i bezpiecznikach. Uwaga! Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym, czy nie zbliża się termin obowiązkowego przeglądu technicznego naszego auta. Jeśli jego data wypada bezpośrednio po naszym urlopie, to zróbmy go przed wyjazdem, aby nie myśleć o nim w czasie wakacji.
Sprawdzenie ciśnienia
we wszystkich oponach – również w kole zapasowym o czym zapomina wielu kierujących, to kolejny obowiązkowy punkt w przygotowaniach pojazdu do długiej podróży. Warto również zwrócić uwagę na stan opon: zdaniem fachowców, ponad 5 proc. śmiertelnych wypadków na drogach szybkiego ruchu, jest spowodowanych właśnie złym stanem ogumienia. Prawidłowa wartość ciśnienia oraz rzeżba bieżnika opon pozwoli nie tylko na bezpieczną i komfortową jazdę, ale ustrzeże również nasz portfel przed uszczupleniem wynikającym z nadmiernego zużycia paliwa. Jeśli pomimo letniej pogody jeździmy ciągle na ogumieniu zimowym, to przed wyjazdem na urlop musimy koniecznie je wymienić. W wysokich temperaturach miękkie „zimówki” szybko się zużywają, tracąc tym samym swoją charakterystykę. Poza tym przy mocno rozgrzanym asfalcie, jazda na nich może być wręcz niebezpieczna.
Bagażnik nie jest z gumy
– warto o tym pamiętać pakując walizki i inne akcesoria urlopowe. Jego zapełnianie powinno być przemyślane: najpierw wkładamy bagaż największy i najcięższy, dopiero na nim lżejsze torby i pakunki. W przypadku samochodu kombi, warto pomyśleć o założeniu siatki oddzielającej przestrzeń bagażową od pasażerskiej. Uwaga! Nie można dopuszczać do przeładowania auta! Jazda takim pojazdem jest po prostu niebezpieczna z uwagi na utrudnienia w jego prowadzeniu, wydłużoną drogę hamowania, ryzyko nagłego uszkodzenia elementów zawieszenia, czy choćby ze względu na nadmierne zużycie paliwa. Poza tym poruszanie się przeładowym samochodem, jest według polskich przepisów ruchu drogowego karane mandatem.
Pamiętajmy o dokumentach i apteczce!
Samochód sprawdzony, bagaże załadowane, rodzina przypięta pasami do foteli, a zatem – w drogę! Jeszcze nie. Przed naciśnięciem na pedał gazu należy upewnić się, czy dysponujemy wszystkimi niebędnymi dokumentami, takimi jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta z ważnym przeglądem oraz aktualna polisa OC. Powinniśmy mieć również przy sobie książkę serwisową naszego samochodu oraz numery telefonów do ubezpieczyciela i assistance. W przypadku wyjazdu za granicę warto również zawczasu pomyśleć o wykupieniu specjalnej polisy, dzięki której – w razie awarii – auto zostanie bezpłatnie odholowane do najbliższego punktu serwisowego. I na koniec – w naszym samochodzie nie może oczywiście zabraknąć apteczki, trójkąta ostrzegawczego, kamizelki odblaskowej i sprawnej gaśnicy … Uff! Możemy jechać!