Urlop z dziećmi - jak się do niego przygotować?
Rodzinny wyjazd na wakacje czy urlop zawsze poprzedzają wielkie przygotowania i plany. Jeśli jest to kolejny już wyjazd na naszym koncie, doświadczenia z poprzednich na pewno się przydadzą, jeśli jednak po raz pierwszy wybieramy się z rodziną na dłuższą eskapadę, warto odpowiednio się przygotować, aby uniknąć niepotrzebnych problemów i spięć. Sprawdźmy więc jak się przygotować do rodzinnej podróży i o czym pamiętać w czasie urlopu.
Przed wyjazdem – planuj z głową
Jeszcze przed planowaną wycieczką warto zastanowić się, czy miejsce lub kraj rodzinnego wypoczynku jest właściwym kierunkiem dla rodziny z dziećmi. O ile Włochy czy Hiszpania nie powinny przysporzyć niepokoju, to już bardziej egzotyczne kraje, takie jak Wietnam czy Tajlandia, mimo że są piękne i gwarantują mocne przeżycia, bywają również niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. Jeśli jedziesz na wycieczkę z małymi dziećmi, jeszcze przed wyjazdem, nawet do względnie bezpiecznego kraju warto sprawdzić tamtejszy poziom bezpieczeństwa.
Należy również upewnić się, czy w docelowym kraju nie panują żadne choroby czy inne zagrożenia. Jadąc na urlop czy wakacje do obcego kraju należy również wziąć pod uwagę dostępność usług medycznych na miejscu pobytu. Ponadto przed wyjazdem warto zanotować wszystkie najważniejsze adresy i telefony kontaktowe. Nigdy nie wiadomo kiedy przytrafi się nieprzewidywana sytuacja, a spis takich telefonów może okazać się bezcenny.
Zazwyczaj wybierając miejsce pobytu kierujmy się głównie własnymi marzeniami, upodobaniami i zainteresowaniami. To duży błąd, bo nawet z pozoru ciekawe dla dorosłych miejsce może okazać się tragicznie nudne dla młodych i chłonnych wrażeń podróżników. Poznawanie nowych fascynujących kultur, zapierających dech w piersiach krain geograficznych czy zabytków z powodzeniem można połączyć z morskimi kąpielami, zabawami w basenie, opalaniem i relaksem.
Dla wielu osób może to się wydać przesadą, ale decyzję warto skonsultować z rodzinnym lekarzem pediatrą, który upewni nas, co do słuszności wyboru ze względów medycznych. Oprócz porad i wskazówek, rodzinny lekarz pediatra może zaproponować dodatkowe szczepienia lub leki, które mogą się przydać podczas wyjazdu.
Najważniejsze przykazania – o czym pamiętać?
1. Zaangażuj dziecko w dyskusję na temat celu podróży, spytaj gdzie chciałoby pojechać i co zobaczyć. Poinformuj malucha z wyprzedzeniem czego może się spodziewać na miejscu i co może go zainteresować – nowe krajobrazy, ciekawi ludzie, nieznane języki i obyczaje etc.
2. Jeśli dziecko zna już podstawy czytania, możesz pokazać mu mapę z celem podróży oraz drogą do niego prowadzącą. Zaznacz ją ołówkiem, aby dziecko od razu mogło zobaczyć, w którym miejscu się aktualnie znajdujecie. Takie posunięcie pomoże uniknąć irytujących pytań co pięć minut: „Dojechaliśmy już?”, „Gdzie jesteśmy?”, „Za ile dojedziemy?” etc. Na mapie można również zaznaczyć ciekawe miejsca, które można odwiedzić po drodze oraz miejsca postojów.
3. „Zalej” samochód do pełna przed podróżą i określ teoretyczny zasięg auta, aby w czasie podróży nie zdarzyła się nieprzyjemna niespodzianka, podczas której paliwo kończy się na odludziu. Warto również pamiętać o tym, aby umożliwić dziecku drzemkę w aucie. Oszczędzi to mnóstwo czasu na częste postoje na stacjach benzynowych czy parkingach.
4. Jeśli dziecko podróżuje w foteliku, zamontuj go dokładnie i starannie. Nie montuj fotelika na przednim fotelu pasażera – poduszka powietrzna może stanowić ogromne zagrożenie dla malucha nawet przy delikatnej stłuczce. Nawet, gdy istnieje możliwość odłączenia poduszki dla pasażera, wystarczy chwila nieuwagi, aby o tym zapomnieć.
5. Zadbaj o dobry podkład muzyczny składający się z przyjaznych dla dziecka piosenek, bajek czy opowiadań. Warto spytać dziecka o to, czego chciałaby posłuchać w aucie. Jeśli posiadasz przenośny odtwarzacz DVD lub przenośny komputer, zadbaj o odpowiednią kolekcję ulubionych bajek i filmów. Zaopatrz się również w słuchawki do takiego sprzętu. Takie połączenie jest gwarancją spokoju na kilka godzin.
6. Unikaj komiksów czy książek w samochodzie. Nawet najbardziej odporne dzieci mogą poczuć się źle podczas czytania – podskakujący tekst, problemy z koncentracją etc. Jeśli jedziesz z kilkoma pociechami, zadbaj o podwójne zabawki aby uniknąć kłótni i sprzeczek. Pamiętaj również o zapasie baterii, akumulatorów lub o ładowarkę samochodową do sprzętów elektronicznych czy telefonów.
7. Jeśli w czasie podróży musisz stanąć na przerwę, postaraj się wybrać ciekawe miejsce z ładnym widokiem by zachować dobry nastrój u dzieci. W międzyczasie można rozprostować kości, a nawet chwilę pograć w piłkę lub zorganizować inną zabawę, oczywiście w bezpiecznym miejscu.
8. Umieść z tyłu ręczniki, po jednym dla każdego dziecka. W chłodne dni mogą posłużyć za koc, zaś w słoneczne za swoisty parawan zasłaniający okno – wystarczy przyciąć końcówkę ręcznika oknem. Oczywiście w awaryjnych przypadkach taki ręcznik może posłużyć do sprzątania, gdy dziecko się rozchoruje. Aby oszczędzić sobie sprzątania, umieść papierowe lub foliowe torebki w zasięgu.
9. Nie dawaj dzieciom dużych paczek z chrupkami, ciastkami czy paluszkami – wystarczy chwila nieuwagi, mocniejszy manewr a cała zawartość toreb wyląduje na siedzeniach i podłodze - niebezpieczne zamieszanie gotowe. Unikaj również słonych i pikantnych potraw – dziecko momentalnie będzie spragnione.
10. Dziecko potrzebuje około 2 litrów płynów dziennie, w gorące dni nawet więcej. Postaraj się o zapas napojów o niskiej zawartości cukrów, najlepiej w schłodzonym pojemniku lub turystycznej lodówce.
11. Jak już wspominaliśmy, skontaktuj się ze swoim rodzinnym lekarzem i z jego pomocą skompletuj turystyczną apteczkę zawierającą opatrunki, leki przeciwbólowe, na chorobę lokomocyjną etc. Posiadanie wszystkiego w apteczce oszczędzi nerwów i mnóstwo czasu.