TOP 10 | Samochody z seriali
Są seriale, w których samochody głównych bohaterów odegrały ważne role drugoplanowe, albo były ozdobą kadrów. Przedstawiamy dziesięć aut z telewizyjnych hitów, które zapadły w pamięć.
1. Volvo P1800 – Święty (1962-1969)
Roger Moore w roli Świętego to niezaprzeczalnie największa gwiazda jednego z najpopularniejszych seriali lat sześćdziesiątych, ale piorunujące wrażenie na widzach zrobiło Volvo P1800. Auto wpadło w oko nie tylko publiczności, ale również aktorowi, który kupił sobie jeden egzemplarz uroczego Szweda.
Co ciekawe, podobno Volvo było dopiero drugim wyborem producentów serialu. Simon Templar miał jeździć Jaguarem E-Type.
2. Pontiac Trans Am – Nieustraszony (1982-1986)
W przypadku Nieustraszonego, Pontiac Trans Am był, u boku Davida Hasselhoffa, pierwszoplanową gwiazdą serialu. W skórze na pozór zwykłego Pontiaca ukryto mikroprocesor KITT, który czynił się z niego supersamochód nie tylko pod względem osiągów. Auto potrafiło samo jechać, automatycznie sterować drzwiami czy radiem. Silnik pozwalał na osiąganie prędkości ponad 480 km/h, a do tego – KITT był wyposażony w broń palną. Z resztą, nie ma, co opisywać jego możliwości – każdy z nas pamięta wyczyny mówiącego samochodu.
Serial okazał się świetną reklamą dla trzeciej generacji modelu, która wchodziła do sprzedaży w momencie debiutu pierwszego sezonu, w 1982 roku.
Fot. Brian Benett, flickr.com (umpqua) na lic. Creative Commons 2.0
3. GMC Vandura – Drużyna A (1983-1987)
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć najbardziej charakterystycznej furgonetki w historii amerykańskich seriali.
Czarne GMC Vandura z charakterystycznymi czerwonymi paskami, robiło wrażenie na widzach i stało się znakiem rozpoznawczym Drużyny A złożonej z weteranów wojny wietnamskiej, którzy zostali oskarżeni o napad na bank, którego nie dokonali. Ekipa pełna osobliwości przemierzała w GMC kolejne stany i pomagała osobom w potrzebie.
Fot. Btr, wikimedia.org, na lic. Creative Commons 2.0
4. Pontiac Aztek – Breaking Bad (2008-2013)
Breaking Bad to jeden z najlepszych serial ostatni lat, a samochód głównego bohatera to auto niezwykłe. Laureat plebiscytów na najbrzydszy samochód w historii. Jeden z wielu gwoździ do trumny marki Pontiac. To Aztek. Samochód dla indywidualistów, albo osób, które zupełnie nie przywiązują uwagi do wyglądu swojego środka lokomocji.
Walter White należy chyba do tej drugiej grupy – nie interesuje go pęknięta szyba oraz brak jednej aluminiowej felgi. Przyglądając się bliżej autu, można dojść do wniosku, że Aztek nie jest idealnym samochodem dla osoby działającej poza prawem. Ani nie pozwala wtopić się w tłum (nie jest popularny tak jak Toyota Camry), ani nie zapewnia porażającej dynamiki. White’owi było naprawdę wszystko jedno...
5. Peugeot 403 – Columbo (1968-2003)
Peugeot 403 w wersji kabriolet to cicha gwiazda serialu detektywistycznego Columbo. Wygląda ekscentrycznie, szczególnie w porównaniu do samochodów, które pojawiały się na miejscach zbrodni. Porucznik Columbo krąży po najbogatszych osiedlach, gdzie roi się od Cadillaców, Rolls-Royce’ów i Jaguarów.
Zdezelowany Peugeot 403, pies, cygaro i wytarty prochowiec – to najbardziej znane akcenty porucznika Columbo, który mimo niepozornego wyglądu, zawsze zadawał celne pytania i rozwiązywał zagadki z morderstwem w tle.
6. Ferrari Testarossa – Policjanci z Miami (1984-1989)
W Policjantach z Miami życie stróżów prawa było niezwykle luksusowe – wszak Sonny Crockett jeździł Ferrari Daytona, a później przesiadł się do nowiuteńkiego, włoskiego cacka z 12-cylindrowym silnikiem.
Historia pojawienia się Testarossy w serialu jest ściśle związana z pierwszym samochodem Sonny’ego. Daytona z pierwszych dwóch sezonów była repliką, a Ferrari nie lubi tworzenia wiernych kopii swoich samochodów. Firma pozwała producenta repliki wykorzystanej w serialu, ale w geście dobroci przekazała producentom dwa białe egzemplarze swojego nowego modelu, co było z resztą całkiem niezłą promocją.
7. FSO Polonez – 07 Zgłoś się (1976-1987)
W rankingu musiał znaleźć się polski akcent, a jest nim polski Brudny Harry i James Bond w jednej osobie – Sławomir Borewicz. To właśnie od tej fikcyjnej postaci Polonezy z pierwszych lat produkcji otrzymały przydomek Borewicz.
W serialu pojawiło się wiele ciekawych samochodów. Można było zobaczyć milicyjne Fiat 125p w akcjach pościgowych, z których najbardziej znana jest ta, w której uczestniczy Fiat 128 Sport Coupe.
8. Mini 1000 – 07 Jaś Fasola (1990-1995)
Rowan Atkinson jest na stałe połączony z postacią Jasia Fasoli – nierozgarniętego, dorosłego faceta z podejściem do życia charakterystycznym dla chłopca. Mimo swojej niezwykłości, bohater otrzymał prawo jazdy i jeździ Mini – początkowo pomarańczowym, a przez większość odcinków – limonkowo-czarnym.
Warto przy tym wspomnieć, że odtwórca głównej roli to znany miłośnik motoryzacji, a zarazem kolekcjoner, który w swoim posiadaniu ma m.in. McLarena F1, którego rozbił w 2011 roku. Firma ubezpieczeniowa musiała zapłacić 910 tys. funtów za naprawę tego unikatu brytyjskiej inżynierii.
Fot. Nathan Wong, flickr.com, na lic. Creative Commons 2.0
9. Plymouth Hemi Cuda – Nash Bridges (1996-2001)
Drugi serial z Donem Johnsonsem, w którym wciela się w policjanta, nie uzyskał statusu kultowego, ale samochód, którym poruszał się główny bohater – jest jedną z ikon motoryzacji.
Nash Bridges jeździ niezwykle rzadkim Plymouthem Hemi Cuda w wersji Convertible z 1971 roku. Wyprodukowano tylko 11 sztuk tej wersji, dzięki czemu auta uzyskują astronomiczne ceny. Z racji dużej wartości kolekcjonerskiej, filmowcy wykorzystali samochody w wersjach ze standardowymi silnikami V8, stylizując je na odmianę Hemi Cuda.
O fakcie, że producenci przywiązywali dużą uwagę do samochodu świadczy fakt, że można go odnaleźć na niemal każdy plakacie.
10. Dodge Ram 1500 – Strażnik Teksasu (1993-2001)
Hit Polsatu z lat dziewięćdziesiątych, Strażnik Teksasu, z perspektywy czasu może trącić myszką, ale w swoim czasie bił rekordy popularności. Głównym bohaterem był policjant, Cordell Walker, który jak przystało na mieszkańca Teksasu, jeździł pickupem. W pierwszych epizodach było to GMC Sierra, ale od 1995 roku, dzielny policjant przesiadł się do nowego Dodge’a Ram 1500 w wersji Club Cab SLT. Paka nie raz się przydała m.in. do przewożenia bandziorów przypiętych kajdankami do orurowania.
Zasady naszego cyklu są rygorystyczne – tylko 10 samochodów mieści się w tym rankingu. Dla kilku ciekawych aut zabrakło miejsca. Na nieformalnym, 11-stym miejscu znalazł się Ford Gran Torino z serialu Starksy i Hutch. Zachęcam do zaproponowania własnych typów.