Samochodem na Majówkę
Przed nami wyczekiwany weekend majowy - słoneczna pogoda, ruch na świeżym powietrzu, czas na małe przyjemności – jednym słowem kilka dni bez pośpiechu i stresu, często poza domem. Zanim jednak zaczniemy celebrować ten wolny czas, musimy dotrzeć do celu naszej podróży – na Mazury, nad morze, w góry czy na działkę pod miastem. Jak się przygotować do drogi i jak uniknąć sytuacji, które mogą popsuć naszą Majówkę? Jak się zachować, gdy przydarzy się nam coś niespodziewanego – zabraknie paliwa lub podczas postoju zatrzaśniemy kluczyki w samochodzie? Zastosowanie kilku zasad pomoże nam ustrzec się przed najpoważniejszymi kłopotami.
Stan techniczny
Przed wyjazdem samochód powinien zostać dokładnie sprawdzony. Najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom, ale jeżeli z jakichś powodów nie możemy tego zrobić, podstawowy przegląd możemy wykonać samodzielnie. Sprawdźmy poziom płynów: hamulcowego, chłodnicy, spryskiwaczy i oleju w silniku, stan bieżnika opon i ciśnienie w oponach. Przy okazji popatrzmy na układ hamulcowy – czy klocki hamulcowe nie są zbyt wytarte, a tarcze mają równą powierzchnię. Następnie przy pomocy drugiej osoby sprawdźmy poprawne działanie wszystkich świateł. Elementy te znacząco wpływają na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.
Ważne ubezpieczenie
Posiadanie ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to obowiązek każdego kierowcy, także za granicą. Należy zawsze wozić ze sobą oryginał aktualnej polisy lub dowód opłacenia ostatniej składki.
Odpowiednie wyposażenie
Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy wyposażenie pojazdu. Powinniśmy mieć ze sobą trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę (elementy obowiązkowe na polskich drogach), a także linkę holowniczą, koło zapasowe, podnośnik i klucz do mocowania kół, dodatkowy zestaw żarówek i bezpieczników, latarkę oraz kamizelkę odblaskową przydatną na drodze w czasie awarii. Niezbędnym wyposażeniem jest również apteczka samochodowa, w której powinny znaleźć się przedmioty pozwalające udzielić pierwszej pomocy: jednorazowe rękawiczki, chusta trójkątna, bandaże, plastry, gaza, opaski elastyczne i uciskowe, maseczka lub specjalna rurka do sztucznego oddychania, koc ratunkowy chroniący przed przegrzaniem lub wychłodzeniem organizmu, nożyczki, którymi można przeciąć pasy bezpieczeństwa lub ubranie oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy. W dłuższą podróż nie powinniśmy się również wybierać bez zapasu płynu do szyb. Szczególnie podczas brzydkiej pogody może się okazać nieoceniony.
Porządek, porządek i jeszcze raz porządek
Zarówno przeładowany bagażami samochód, jak i bałagan mogą być niebezpieczne podczas jazdy. Starajmy się wszystkie bagaże zmieścić do bagażnika – lepiej wziąć mniej rzeczy niż narażać się na niedogodności i niebezpieczeństwo. Pamiętajmy przy tym, że nie wolno wypełnić bagażnika powyżej linii tylnego siedzenia (za wyjątkiem samochodów wyposażonych w kratkę lub specjalną siatkę). W szczególnych sytuacjach możemy skorzystać z bagażnika dachowego, ale wkładajmy tam tylko rzeczy lekkie. Podczas niespodziewanego hamowania lub uderzenia duże zagrożenie stwarza bagaż luźno porzucony w samochodzie, a już z pewnością ciężkie przedmioty na tylnej półce.
Zestaw głośnomówiący
Oprócz strachu przed mandatem, do korzystania z zestawu głośnomówiącego niech skłania nas przede wszystkim troska o bezpieczeństwo. Wolne ręce i swobodne ruchy to warunek dobrego panowania nad kierownicą.
A gdy już się nam zdarzy …
Mimo przygotowań do podróży nigdy nie mamy gwarancji, że po drodze nie napotkamy niespodziewanych przeszkód. Awaria silnika, pęknięta opona czy brak paliwa – każdy wie, że to sytuacje prawdopodobne. Jednakże dopiero, gdy nam się przytrafią uświadamiamy sobie, jak wielkich kłopotów mogą stać się przyczyną - szczególnie w dłuższej podróży lub na bezdrożach, w oddaleniu od warsztatów samochodowych, stacji benzynowych czy sklepów. Problemy mogą pojawić się także wtedy, gdy przez nieuwagę zatrzaśniemy kluczyki w samochodzie. W takich sytuacjach typowe jest podenerwowanie i poczucie bezradności. Warto wówczas skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy nie tylko podpowiedzą, jak się zachować, ale także przyślą na miejsce zdarzenia pomoc. Taką usługę oferuje PZU, który udostępnił wszystkim kierowcom - zarówno ubezpieczonym, jak i nieubezpieczonym w tej firmie - numer telefonu 0 801 102 102. Z numerem tym można połączyć się także przez telefon komórkowy. W razie potrzeby odpowiednią usługę można kupić za pośrednictwem Infolinii PZU. I tak w ramach telefonicznego serwisu PZU Pomoc można zamówić np. naprawę samochodu na miejscu zdarzenia, wymianę koła, czy holowanie pojazdu po wypadku lub awarii. Gdy nie mamy możliwości kontynuowania podróży, możemy wynająć pojazd zastępczy lub zmiennika kierowcy, który odwiezie pasażerów z powrotem do domu czy dowiezie ich na miejsce wypoczynku.
Mobilny Ekspert PZU