Samochód z wypożyczalni? O tym powinieneś wiedzieć
Wybierasz się na wakacje albo w podróż służbową samolotem, ale na miejscu będziesz potrzebował samochodu? Nie masz auta, bądź oddałeś je żonie i masz nagłą potrzebę dostania się w jakieś odległe miejsce? A może zostawiłeś samochód u mechanika i nie dostałeś pojazdu zastępczego? Właśnie w takich momentach docenimy obecność wypożyczalni samochodowych. Zanim jednak skorzystamy z takiej usługi, warto poznać kilka ważnych zasad, by nie narażać się na niepotrzebne, a często wysokie koszty.
Jak w przypadku wszystkich podpisywanych przez nas umów, podstawowa zasada mówi, by dokładnie ją przeczytać. A przy okazji wszelkie inne dokumenty, np. ogólne warunki najmu. Nawet jeśli się spieszymy i wydaje nam się, że wszystko jest oczywiste (przecież przed rokiem na wakacjach wypożyczaliśmy samochód w Hiszpanii i nic złego się nie stało), poświęćmy na tę czynność odpowiednią ilość czasu. Zwłaszcza powinny nas zainteresować te paragrafy, które dotyczą ograniczeń w korzystaniu z auta, naszych obowiązków i odpowiedzialności. I - oczywiście - warto zapoznać się z tabelą opłat, abyśmy mieli świadomość kosztów, jakie będziemy musieli ponieść w przypadku niedotrzymania niektórych warunków umowy.
Nie dla każdego auto z wypożyczalni
Jeśli wydaje ci się, że tuż po zdanym egzaminie na pewno jazdy będziesz mógł zaimponować kumplom albo dziewczynie wynajmując samochód z wypożyczalni, to jesteś w sporym błędzie. Wypożyczalnie z reguły zastrzegają sobie minimalny wiek osoby wynajmującej samochód oraz staż posiadanego przez nią prawa jazdy. Nastolatkowie nie mają żadnych szans. Minimalny wiek oscyluje w granicach 21-23 lat, a do tego trzeba się wykazać minimum rocznym stażem za kierownicą. Spełniając takie warunki, będziemy mogli wynająć model z segmentu A, B lub góra C. W przypadku większych aut - vanów, SUV-ów, klasy średniej i wyższej, modeli z segmentu premium - powyższe wymagania odpowiednio wzrastają.
Kiepskim pomysłem jest poproszenie znajomej osoby, by na siebie wynajęła samochód. Nawet jeśli taka osoba się znajdzie, to pamiętajmy, iż z reguły w umowach pojawia się zakaz przekazywania pojazdu osobie trzeciej. Zapis taki wprowadzi zapewne zarówno droga - jak i tania wypożyczalnia samochodów. Jeśli kilka osób będzie prowadzić samochód z wypożyczalni, powinniśmy to zawczasu zgłosić. Może się to wiązać z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty od każdej osoby. Próba ominięcia tego nakazu w momencie ujawnienia tego faktu, może skończyć się dla nas nałożeniem kary umownej.
Niezbędne formalności
Przy podpisywaniu umowy bardzo często będziemy poproszeni o okazanie dwóch dokumentów tożsamości (prawo jazdy i dowód lub paszport). W przypadku pożyczenia auta na firmę, niezbędny może okazać się odpis z KRS oraz dokumenty (również dwa) osoby upoważnionej do reprezentowania danej firmy.
Wynajem auta nie obejdzie się również bez karty kredytowej, a czasami nawet dwóch, gdy w grę wchodzi samochód z "wyższej półki". Chodzi bowiem o kaucję na zabezpieczenie ewentualnych roszczeń wobec najemcy. Na naszym koncie blokowane są środki w wysokości wspomnianej kaucji, które zostaną odblokowane po zwrocie auta. Oczywiście, gdy nie będzie żadnych uszkodzeń i innych przypadków naliczenia opłat karnych.
Auto z wypożyczalni otrzymujemy z pełnym bakiem i z równie pełnym powinniśmy oddać. Niektóre wypożyczalnie oferują tzw. opcję paliwową, czyli możliwość oddania auta z pustym bakiem. Wówczas jednak do ceny wynajmu zostanie wliczona kwota równowartości pełnego baku paliwa, plus koszty operacyjne. Nie łudźmy się również, iż upieką nam się wszelkiego rodzaju wykroczenia, które popełniliśmy za kierownicą wypożyczonego pojazdu. O ile zostaną uwiecznione, np. przez fotoradar. Wypożyczalnia na pewno udostępni nasze dane, gdy o takie zwrócą się odpowiednie organy.
Dodatkowe ograniczenia
Auto, w teorii, otrzymujemy w pełni sprawne technicznie, bez żadnych usterek i uszkodzeń. Ewentualne zauważone w chwili odbioru uszkodzenia powinny zostać bezwzględnie naniesione na protokole przekazania. Jeśli tego nie dopilnujemy, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności jako sprawcy danej szkody.
Przy okazji w umowie znajdziemy szereg ograniczeń, o których bezwzględnie musimy pamiętać. Wynajmujący z reguły wyraźnie zakazuje palenia w samochodzie, a także przewożenia zwierząt oraz określonych ładunków łatwopalnych czy brudzących. Zakazane może być również holowanie innych aut czy przyczepy. Możemy być także zobowiązani do właściwego zabezpieczania pojazdu przed kradzieżą czy włamaniem, co wiąże się z koniecznością parkowania np. na strzeżonym parkingu. Zabronione jest dokonywanie jakichkolwiek zmian w pojeździe czy instalowanie dodatkowego wyposażenia.
Zgody wynajmującego wymaga również wyjazd poza granice Polski, chociaż niektóre wypożyczalnie, jak choćby taniwynajemaut.pl, oferują możliwość nie tylko wyjazdu za granicę, ale również oddania tam wypożyczonego pojazdu. O ile wyjazd do państw tzw. grupy Schengen powinien być możliwy, to już podróż do takich państw jak: Rosja, Ukraina, Albania, Bośnia i Hercegowina czy Mołdawia może być niemożliwy bądź obwarowany wieloma dodatkowymi obostrzeniami. W tzw. niebezpiecznych krajach niezbędne może być wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, którego koszty będzie musiał pokryć najemca.
Wypadek, stłuczka, kradzież
Każde zdarzenie, które wiąże się ze szkodą na wynajętym aucie, powinniśmy zgłosić możliwie szybko wynajmującemu. W przypadku wypadku bądź nawet drobnej kolizji na miejsce zdarzenia powinna zostać wezwana policja. W przypadku kradzieży (całego auta bądź jego części) również powinniśmy o tym fakcie poinformować stróżów prawa.
Odpowiedzialność za powstałą szkodę zależy od sprawcy szkody. Gdy winowajcą jest inny kierowca, wówczas to jego ubezpieczenie pokryje szkodę. Gorzej, gdy to my byliśmy sprawcami bądź szkoda powstała na skutek zdarzenia losowego. W takich sytuacjach możemy zostać obciążeni koniecznością pokrycia szkody. Rozwiązaniem jest wykup dodatkowego odszkodowania, które wyklucza nasz udział własny w szkodzie. Ubezpieczenie takie nie obejmuje jednak z reguły przypadków kradzieży.
Ubezpieczenie nie pokryje też z całą pewnością przypadków, gdy uciekniemy w miejsca wypadku, złożymy nieprawdziwe oświadczenie bądź w momencie wypadku byliśmy pod wpływem alkoholu, narkotyków lub nie mieliśmy ważnego prawa jazdy. Problemy z ubezpieczeniem mogą pojawić się również w sytuacji, gdy wynajęte auto prowadziła osoba nie uwzględniona w umowie najmu.
Wynajmujący często obciąży nas również dodatkową opłatą za tzw. przestój samochodu. Im auto z wyższej klasy, tym taka opłata będzie wyższa.
Kary umowne
Złamanie większości punktów umowy wynajmu samochodu będzie się wiązało z nałożeniem na nas kar umownych. Najwyżej wycenione są takie uchybienia jak: nie oddanie samochodu bez poinformowania wypożyczalni, wyjazd za granicę bez uzyskania zgody, zgubienie kluczyka i dokumentów, zatankowanie złego paliwa bądź oddanie auta z niepełnym bakiem.
Sporo kosztuje również zgubienie elementów wyposażenia samochodu (cena takiej części wg cenników ASO plus dodatkowa opłata), niestawienie się do serwisu w razie zapalenia się np. jakiejś kontrolki czy też zgubienie tablic.
Ceny wynajmu
Cena za wynajem samochodu będzie się różnić w zależności od wypożyczalni, od miejscowości i przede wszystkim od wynajmowanego modelu. Różnie będzie się też kształtować cena w zależności od tego, czy wypożyczamy auto w dzień roboczy, czy też w weekend. Również długość trwania umowy wynajmu odgrywa dużą rolę. Im dłuższy jest to okres, tym cena za dobę będzie się zmniejszać. Dlatego warto, np. podczas tygodniowych wczasów, rozważyć kwestię wynajmu samochodu na cały czas naszego pobytu. Może się ona okazać niższa niż w przypadku dwóch czy trzech dobowych wypożyczeń.
W Polsce najmniejsze modele można już wypożyczyć za niecałe 100 zł za dobę, choć jednak większość cen kształtuje się na poziomie 200-300 zł. Oczywiście marki segmentu premium, z wyższych segmentów rynkowych, mają ceny wynajmu sporo wyższe.
Wypożyczalnie umożliwiają również doposażenie auta w niezbędne elementy wyposażenia, np. fotelik dziecięcy, nawigację, bagażnik dachowy czy łańcuchy na koła. Koszt takiego wyposażenia waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych za dobę.
Pamiętajmy również, iż możemy ponieść koszty niestawienia się po odbiór auta lub zbyt późnej rezygnacji. Wypożyczalnia, która w momencie rezerwacji z pewnością pobrała od nas dane karty kredytowej, ściągnie sobie z naszego konta odpowiednią kwotę, która z reguły będzie odpowiadała równowartości ceny jednej doby wynajmu takiego samochodu.