Pułapki wzroku
Kierowca o prawidłowej ostrości wzroku lub noszący okulary korygujące czy soczewki kontaktowe, powinien być w stanie przeczytać numery z nowej tablicy rejestracyjnej, znajdującej się w odległości minimum 20,5 metra. Jedna na dziesięć osób prowadzących samochód z trudnością wykonuje to zadanie.1
Kierowca bez wady wzroku lub podróżujący w okularach korygujących w czy soczewkach kontaktowych, dostrzega znak drogowy z odległości 25 metrów. To dystans, który zapewnia odpowiednią ilość czasu na dostosowanie jazdy do warunków, o których informuje znak. Prowadzący samochód z wadą wzroku -1 dioptrii (bez korekty) widzi znak drogowy dopiero z odległości ok. 10 metrów. Kierowcy z wadą wzroku, jadąc bez okularów czy soczewek kontaktowych, zbyt późno dostrzegają znaki, dlatego często wykonują gwałtowne manewry powodując tym samym wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
Ryzyko spowodowania wypadku przez kierowcę o ostrości wzroku mniejszej niż 0.52 jest o 15% większe niż u osób, które nie mają wady wzroku. Mimo, że kierowcy, którzy w momencie starań o prawo jazdy nie mieli wady wzroku, nie są zobowiązani do powtarzania badań, to wzrok należy badać co 4 lata, bo wady mogą się pojawić lub pogłębić – mówi Anna Ujazdowska, specjalista chorób oczu z Gabinetu Okulistyczengo Ocus – Częściej wzrok powinni badać kierowcy po 40. roku życia, bo szczególnie wtedy istnieje ryzyko osłabnięcia wzroku.
Jeśli kierowca odczuwa pieczenie oczu, łzawienie czy ma „uczucie piasku" to ostrzeżenie, że jego wzrok jest zmęczony i ma obniżoną ostrość widzenia. Pamiętajmy, by wyruszając w dalszą trasę robić przerwy, bo możemy nie zauważyć przeszkody na drodze, co może stać się przyczyną tragedii – ostrzega Zbigniew Weseli. Popularnym i skutecznym ćwiczeniem na zmniejszenie napicia gałek ocznych jest kreślenie wzrokiem ósemek w powietrzu czy kilkukrotne skupienie wzroku najpierw na przedmiotach będących od nas w odległości kilkudziesięciu centymetrów, a następnie znajdujących się w oddali. W ten sposób nasz wzrok trochę odpocznie i w lepszej kondycji wyruszymy w dalszą podróż.
1 źródło: BBC
2 Test Snellena, bez korekty