Operacja „Prędkość”
W całej Europie miały miejsce wzmożone pomiary prędkości jazdy.
Pomiędzy 9. a 15. października na drogach całej Europy zostały przeprowadzone działania kontrolne „Prędkość", mające na celu ujawnianie kierujących przekraczających dozwoloną prędkość jazdy. Działania te były koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Uczestniczyła w nich także polska policja. Uwzględniając, iż przekraczanie dopuszczalnych prędkości jazdy jest nadal jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, szczególnie tych niosących ze sobą ofiary śmiertelne, działaniom nadano szczególny charakter i wykorzystano w nich maksymalną liczbę urządzeń do pomiaru prędkości i rejestracji naruszeń.
Zastosowano sprawdzoną metodę kontroli prędkości w systemie kaskadowym, polegającą na ustawieniu w niewielkich odległościach kilku punktów kontrolnych na określonym odcinku drogi. W operacji „Prędkość" użyto także śmigłowców policyjnych, monitorujących ruch na głównych ciągach komunikacyjnych. W razie potrzeby mogły one być wykorzystane do koordynacji działań pościgowych. Jednoczenie w działaniach uczestniczyli funkcjonariusze straży miejskich i gminnych, w zakresie automatycznego pomiaru prędkości. Pomiary prędkości były dokonywane przy użyciu radarowych ręcznych mierników prędkości, fotoradarów automatycznie rejestrujących wykroczenia i pojazdów służbowych wyposażonych w wideorejestratory. Patrole policyjne pełniły służbę na odcinkach dróg, wyznaczanych na podstawie bieżącej analizy stanu bezpieczeństwa, na których najczęściej dochodzi do wypadków lub kolizji.
W trakcie prowadzonych działań na drogach kraju, skontrolowano ogółem 18 153 pojazdy i ujawniono 10 635 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości jazdy, w tym 2987 przypadków przekroczeń zarejestrowanych automatycznie i 7648 przypadków przekroczeń dopuszczalnej prędkości jazdy zarejestrowanych przy użyciu ręcznych radarowych mierników prędkości i wideorejestratorów. W 237 przypadkach przekroczenie prędkości dokonali kierujący pojazdami zarejestrowanymi za granicą. Ponadto, w czasie prowadzenia działań na terenie całego kraju miały miejsce 3 wypadki drogowe, w miejscach objętych automatycznym pomiarem prędkości i 8 wypadków w innych miejscach, z powodu niedostosowania prędkości jazdy do warunków.
TISPOL – międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające policje drogowe z ponad dwudziestu krajów Europy. TISPOL jest finansowany przez Komisję Europejską. TISPOL to również harmonizacja dobrych praktyk, właściwe odpowiadanie na problemy, to zjednoczony głos Policji drogowej w Europie, co stwarza możliwość dotarcia do wpływowych osób i organizacji, a to z kolei pozwola w większym stopniu na rozwiązywanie problemów związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Polska jest członkiem TISPOL-u od 9. maja 2006 r.
Źródło: KGP