Odszkodowanie za szkody osobowe na terenie Niemiec cz. 2
Poszkodowany, który uległ wypadkowi w Niemczech nie z własnej winy i odniósł obrażenia fizyczne ma prawo do odszkodowania w pełni pokrywającego doznane szkody. Poniżej omówimy pokrótce najważniejsze z nich.
Utracone zarobki
W oparciu o dokumenty pracodawcy lub w przypadku osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą na podstawie zaświadczenia sporządzonego przez doradcę podatkowego lub księgową, poszkodowany musi wykazać, jakie zarobki uzyskałby przez czas niezdolności do pracy. Dodatkowo muszą zostać przedstawione zwolnienia lekarskie dokumetujące okres niezdolności do pracy poszkodowanego.
Szkody osobowe
Przy dochodzeniu szkód osobowych niezmiernie ważne jest zebranie i przedstawienie dokumentacji medycznej ubezpieczalni sprawcy. Nawet przy drobnych obrażeniach zaleca się wizytę u lekarza.
Często występują problemy przy dochodzeniu odszkodowania od ubezpieczalni, w przypadku zaświadczenia lekarskiego wystawionego po upływie tygodnia od wypadku. Dlatego ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza, nawet jeżeli odczuwalne dolegliwości są nieznaczne. Uzyskiwana dokumentacja medyczna, w tym zaświadczenia lekarskie, powinny być sporządzone czytelnie (najlepiej w wersji drukowanej). Często występują problemy z dokonaniem tłumaczeń zaświadczeń, odręcznie sporządzonych w języku polskim.
Przed dokonaniem tłumaczeń zaświadczenia lekarskiego oraz innych dokumentów należy nawiązać kontakt z ubezpieczalnią sprawcy, w celu ustalenia czy wyraża ona zgodę na przyjęcie kosztów tłumaczenia lub czy też sama zleci dokonanie tłumaczeń. Ważne jest, aby zaświadczenia lekarskie zawierały najważniejsze informacje o pacjencie i leczeniu. Dokument powinien stwierdzać diagnozę (np. zespół bólowy kręgosłupa szyjnego), diagnozę szczegółową (opis stwierdzonych obrażeń, np. stłuczenia, zwichnięcia, złamania, ograniczenie zdolności ruchowej kręgów szyjnych), opis dolegliwości (np. bóle głowy, bóle barku, zaburzenia snu), przepisane leki i inne środki (np. opatrunek gipsowy, kołnierz Szanca). Aby uzyskać dokumentację w pełni opisującą obrażenia i dolegliwości powypadkowe, pacjent powinien podczas wizyty lekarskiej szczegółowo poinformować o dolegliwościach powypadkowych.
Poszkodowani w wypadkach drogowych w Niemczech mogą starać się o:
a) zwrot kosztów leczenia. W przypadku, gdy koszty nie są fundowane przez środki publiczne. Z reguły poszkodowany żąda bezpośredniego pokrycia kosztów służb ratowniczych i pogotowia przez ubezpieczalnie sprawcy. W Niemczech zwrotowi podlegają również koszty odwiedzin poszkodowanego w szpitalu, o ile lekarze orzekli, że przyczyniają się one do powrotu jego zdrowia.
b) zadośćuczynienia z tytułu odniesionych cierpień i bólu. Tą formę odszkodowania, orzecznictwo sądów niemieckich orzeka znacznie częściej niż w innych krajach Europy. Ubezpieczalnie wypłacają zadośćuczynienia nawet przy drobnych szkodach komunikacyjnych np. przy odniesionych urazach w wypadku najechania na samochód poszkodowanego, gdzie różnica w szybkości pojazdów wynosiła 4-10 km/h. Przy ustaleniu wysokości zadośćuczynienia niezbędnym jest skorzystanie z aktualnej niemieckiej tabeli zawierającej wyroki sądowe określające jego wysokość w zależności od obrażeń.
c) zwiększone potrzeby związane z poniesionymi obrażeniami, takie jak koszty kuracji, podwyższone koszty powstałe z konieczności korzystania ze specjalnie dostosowanego mieszkania, koszty pielęgnacyjne, koszty przeszkoleń zawodowych itp.
d) szkody wywołane niemożnością wykonywania dotychczasowego zawodu lub zajęcia. W przypadku osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą można dochodzić kosztów zatrudnienia zastępcy np. dyrektora przedsiębiorstwa za czas niezdolności do pracy w wyniku wypadku.
e) roszczenia związane ze śmiercią osoby w wyniku wypadku przysługujące jego najbliższym. Wysokość odszkodowania określa się w formie renty lub jednorazowej wypłaty w oparciu o ustalenia jakie hipotetyczne alimenty według przepisów prawa rodzinnego przysługiwały by osobom najbliższym.