Mały poradnik assistance
Wraz ze zbliżaniem się wakacyjnego szczytu wyjazdowego, wzrasta liczba interwencji typu assistance. Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić co takie polisy obejmują.
Wakacyjne miesiące to czas wzmożonych wyjazdów. Jednocześnie jest to okres, kiedy nieszczęśliwe zdarzenia dotykają kierowców szczególnie często. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że co roku w wakacje na polskich drogach dochodzi do około 9 000 wypadków. Według danych Mondial Assistance, co czwarta interwencja w ramach assistance przypada właśnie w lipcu bądź w sierpniu. W trudnych sytuacjach, zarówno na polskich jak i zagranicznych drogach, szybka i profesjonalna pomoc jest niezastąpiona. O czym należy pamiętać, wyjeżdżając samochodem na urlop? Jak zabezpieczyć się przed zdarzeniem, które może przyćmić wakacyjne wspomnienia?
Krok pierwszy – pomyśl, nim wyjedziesz
Przygotowania do wyjazdu warto rozpocząć na kilka tygodni wcześniej. Przede wszystkim pamiętaj o obowiązkowym badaniu technicznym. Spokój o stan technicznych samochodu w czasie przemierzania wielu kilometrów do miejsca przeznaczenia wart jest nawet dodatkowej wizyty u mechanika.
Nie zapomnij o obowiązkowym wyposażeniu. Jeśli wyjeżdżasz zagranicę, sprawdź obowiązujące tam przepisy. Czy w danym kraju jest obowiązkowa jest np. odblaskowa kamizelka – warto wiedzieć to zanim zaskoczy nas kontrola policyjna.
Przed urlopem jest gorąco i to nie tylko na plaży. Przede wszystkim jest to czas, kiedy wiele spraw trzeba załatwić na ostatnią chwilę – znaleźć zastępstwo w pracy, zakończyć projekty, spakować rzeczy, zapewnić opiekę pupilowi. W natłoku zajęć nie zapomnij o dodatkowym ubezpieczeniu samochodu, zwłaszcza, jeśli wykupiłeś wycieczkę zagraniczną z własnym dojazdem. Warto wybrać kompleksowy pakiet assistance, który zminimalizuje ryzyko, że popsuty samochód zniszczy urlopowe plany.
Krok drugi – kłopoty na drodze
Wspomniany kompleksowy pakiet assistance to rozwiązanie dla kierowców, którzy planują wyjazd zagranicę. W razie awarii lub kolizji mają gwarancję, że otrzymają fachową pomoc: naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie, samochód zastępczy oraz zakwaterowanie dla kierowcy i pasażerów. W razie nieszczęśliwego zdarzenia polisa assistance pokrywa także koszty organizacji transportu do miejsca przeznaczenia – niezależnie od odległości, jaka pozostała do pokonania. W przypadku polisy „Elvia Samochód" Centrum Operacyjne ubezpieczyciela pomoże w skontaktowaniu się z rodziną i pracodawcą, zapewni pomoc tłumacza oraz dokona zmian w rezerwacji hotelu.
Niektóre firmy oferują tzw. wstępną likwidację szkody. W jej ramach na miejscu zdarzenia weryfikowane są przysługujące świadczenia, wykonywana dokumentacja fotograficzna oraz zbierane oświadczenia ubezpieczonego i dokumenty policyjne. W sytuacji stresowej, jaką jest kolizja, zdarza się, kierowcom zdarza się zapominać o zebraniu odpowiedniej dokumentacji, a dzięki takiemu rozwiązaniu można być spokojniejszym o dalszy bieg zdarzeń związany z likwidacją szkody.