Leasing dla firm
Prowadząc własną firmę, zawsze będziemy potrzebować samochodu - czy to do przewiezienia towaru, czy po to, by podjechać do biura lub dotrzeć na spotkanie z klientem. Niestety, nie zawsze będzie nas stać na ten dość wysoki jednorazowy wydatek, zwłaszcza, jeśli dopiero rozpoczynamy działalność. Podobnie jest z maszynami i urządzeniami, potrzebnymi nam do rozwinięcia firmy. W takiej sytuacji, gdy nie zbywa nam gotówki, możemy skorzystać z leasingu dla firm.
Dla przedsiębiorców leasing jest wartym przeanalizowania sposobem sfinansowania zakupu. Na czym polega? „Leasing” to nic innego jak „wydzierżawienie”, „użyczenie” nam - leasingobiorcom przedmiotu leasingu (np. samochodu) przez leasingodawcę (strona finansująca), którym może być centrum leasingowe danego banku lub inna firma świadcząca usługi finansowe. Cała procedura odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej. Podpisując ją, zobowiązujemy się na wstępie pokryć zwykle od 1% do 45% wartości netto przedmiotu branego w leasing (wysokość wkładu własnego jest uzależniona od naszej indywidualnej sytuacji), a następnie co miesiąc płacić czynsz, czyli tzw. ratę leasingową. W skrócie wygląda to tak: my wybieramy przedmiot, leasingodawca go kupuje i przekazuje nam do użytkowania przez określony w umowie czas.
Okres leasingu to najczęściej 5 lat (60 miesięcy), niemniej jednak niektórzy leasingodawcy wydłużają ten okres, w zależności od naszych potrzeb. Przykładowo, biorąc pod uwagę leasing dla firm w Idea Bank, możemy mówić nawet o 7 latach (84 miesiące) w przypadku pojazdów. Jest to dobre rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy comiesięczny czynsz chcieliby mieć jak najniższy.
Musimy również pamiętać, że przez cały czas obowiązywania umowy jesteśmy tylko użytkownikiem pojazdu/urządzenia. Jego właścicielem jest natomiast leasingodawca. Po zakończeniu umowy zazwyczaj za niewielką kwotę możemy wykupić przedmiot leasingu.
Fakt, że nie my jesteśmy właścicielem auta, ma też pewne korzyści. Nie musimy biegać po urzędach, by dopełnić formalności związanych z rejestracją, ubezpieczeniem itd. Leży to bowiem po stronie leasingodawcy. Niemniej, „minusem” może być często brak możliwości wyboru ubezpieczyciela, a co za tym idzie – wysokości opłat. Leasingodawca wybiera bowiem raczej tę firmę ubezpieczeniową, która jemu (a nam już niekoniecznie) oferuje korzystne warunki.
Dużym „plusem” leasingu jest jednak znaczna oszczędność czasu. Uproszczone procedury umów leasingowych pozwalają na szybkie załatwienie formalności i uzyskanie decyzji praktycznie „od ręki”, dzięki czemu w krótkim czasie od podpisania umowy mamy do dyspozycji wybrany pojazd lub potrzebne nam urządzenie - całkiem prawdopodobne, że już po 2-3 dniach pojedziemy do firmy wziętym w leasing autem. Jednocześnie od razu mamy możliwość wypracowywania zysków przy wykorzystaniu wziętego w leasing przedmiotu. I dzięki tym środkom następnie pokrywamy comiesięczne raty. Mówiąc krótko: dany przedmiot sam na siebie pracuje, a my nie mamy potrzeby angażowania więcej środków własnych.
Leasing jest coraz popularniejszą wśród przedsiębiorców formą finansowania nowych samochodów, jak również urządzeń i maszyn. Jednym z głównych powodów jest możliwość odliczenia podatku VAT. Każda comiesięczna rata leasingowa traktowana jest bowiem jako koszt uzyskania przychodu. „Wrzucając ją w koszty”, zmniejszamy tym samym podstawę opodatkowania, przez co podatek, który będziemy musieli zapłacić, będzie niższy.
Ponadto leasing nie obciąża naszej zdolności kredytowej. Nie kupiliśmy przecież samochodu czy urządzenia na kredyt, a jedynie płacimy comiesięczny czynsz za „użyczenie”.
Ogromną zaletą leasingu jest jego dostępność również dla nowych przedsiębiorców. Jeśli wczoraj założyliśmy firmę, już dziś możemy starać się o leasing. Przedstawiając jedynie dokumenty rejestrowe firmy i uiszczając opłatę wstępną, po kilku dniach możemy mieć już u siebie samochód i sprzęt, dzięki któremu rozkręcimy biznes. Oczywiście nie każdy leasingodawca podpisze z nami umowę leasingu, gdy dopiero założyliśmy firmę (niektórzy wymagają określonego stażu), niemniej taką możliwość daje nam chociażby leasing dla firm w Idea Bank, o który możemy ubiegać się jako przedsiębiorcy nawet z jednodniowym stażem. Wystarczy, że będziemy mieć wymaganą zdolność kredytową.
Na koniec jeszcze kilka słów o kosztach. Tu, niestety, nie podamy określonych i stałych stawek. Koszty leasingu są bowiem uzależnione od wielu czynników (m.in. rodzaju prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, wartości i rodzaju przedmiotu leasingu, okresu leasingu, jaki wybierzemy), dlatego każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie. Warto też dodać, że każdą umowę leasingu, przed podpisaniem możemy negocjować, tak, by zostały w niej zawarte jak najkorzystniejsze dla nas zapisy.