Jaki fotelik dla małego pasażera?
Odpowiedni fotelik dla dziecka i umiejętne jego zamocowanie może uratować dziecku życie podczas wypadku. Warto o tym pamiętać, gdyż przewożenie dziecka bez fotelika jest dziś surowo karane, ponadto nawet przy niewielkiej kolizji małe dziecko może stracić zdrowie, a nawet życie. Czy jest to warte oszczędności kilkuset złotych?
W czasie podróży samochodem w foteliku samochodowym muszą przebywać dzieci poniżej dwunastego roku życia i osoby mające poniżej półtora metra wzrostu. Zapamiętajmy, że nieużywanie fotelików bądź brak zapięcia pasami może grozić trwałym kalectwem, uszkodzeniem zdrowia, a nawet śmiercią już nawet przy drobnej kolizji drogowej, a te jak wiadomo zdarzają się bardzo często. Starsze dzieci w wieku około 10-11 lat mogą zamiast tradycyjnych fotelików korzystać ze specjalnych podwyższeń. Pamiętajmy również, że maluchy umieszczone w odpowiednim foteliku powinny mieć pasy bezpieczeństwa na wysokości klatki piersiowej oraz na wysokości miednicy. W żadnym wypadku pasy bezpieczeństwa nie mogą uciskać brzucha! Odpowiednie ułożenie pasów bezpieczeństwa zwiększa szanse wyjścia cało z ewentualnego wypadku.
Bezpieczne foteliki samochodowe można kupić właściwie w każdym sklepie z artykułami dziecięcymi, w salonie samochodowym lub w sklepie z częściami i akcesoriami samochodowymi. Najlepsze foteliki można nabyć w punkcie sprzedaży specjalizującym się w tego typu towarach, a oferty oraz adresy takich sklepów bez trudu znajdziemy w Internecie. Ponadto w takich punktach zasięgniemy fachowej porady i z pewnością dobierzemy idealne rozwiązanie. Należy unikać kupowania fotelików bezpośrednio przez Internet, głównie za pośrednictwem portali aukcyjnych. Z wyjątkową szczególnością powinniśmy się wystrzegać kupowania używanych fotelików. Nigdy nie wiadomo, jakie „niespodzianki” kryje taki fotelik, a przecież bezpieczeństwo jest w tym przypadku największym priorytetem. Oszczędność kilkudziesięciu złotych, podczas wypadku, może okazać się najgorszym interesem życia.
Na naszym rynku najróżniejszych modeli jest mnóstwo, toteż łatwo się w tym wszystkim pogubić. Rozsądny i najczęściej spotykany przedział cenowy fotelików to mniej więcej 400-700 złotych.
Rodzaje fotelików dla dzieci
Na polskim rynku dostępne są dwa najpopularniejsze typy fotelików dla dzieci. Są to modele charakteryzujące się dwoma przedziałami wagowymi: od 0 do 13 kilogramów oraz od 0 do 18 kilogramów. Te ostatnie mają zamontowane specjalne wkładki, dzięki którym można dostosować do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Foteliki w przedziale od 0 do 13 kilogramów natomiast są przeznaczone do przewozu tylko i wyłącznie noworodków i niemowląt do około 12 miesiąca życia. Na rynku można również spotkać foteliki w przedziale wagowym nawet do 36 kilogramów, jednak z budową fotelika nie mają wiele wspólnego. Są to bowiem specjalne podwyższenia bez oparcia. Zapoznajmy się z kilkoma typami fotelików dla dzieci.
Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy
Foteliki samochodowe tego typu znajdują się w grupie wagowej do 13 kilogramów oraz w grupie wiekowej od urodzenia do około 15 miesiąca życia dziecka. Mogą one być montowane zarówno na tylnym, jak i przednim siedzeniu.
Pamiętajmy jednak, że montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy na fotelu pasażera jest kategorycznie niewskazane, jeśli w samochodzie zamontowano poduszkę powietrzną dla pasażera. Dlatego też lepiej montować takie foteliki na tylnym siedzeniu. W niektórych modelach aut istnieje możliwość dezaktywacji poduszki powietrznej dla pasażera, jednak wystarczy raz o tym zapomnieć i tragedia gotowa.
Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy
Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy są przeznaczone dla dzieci o wadze od 9 do 18 kilogramów i w wieku od 9 miesięcy do 4 lat. Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy montuje się wtedy, gdy dziecko wyrośnie już ze swojego fotelika montowanego tyłem.
Foteliki tego typu są zabudowane i wyposażone w specjalne szelki zabezpieczające dziecko w przypadku zdarzeń drogowych. Ponadto szelki zapobiegają ześlizgiwaniu się dziecka z fotela podczas hamowania czy jazdy po nierównościach. Oczywiście foteliki tego typu można montować zarówno na przednim, jak i tylnym siedzisku samochodu osobowego. Po raz kolejny zaznaczamy, że o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest umiejscowienie fotelika na tylnym siedzisku. W odróżnieniu od fotelików z poprzedniej grupy, w tym przypadku dziecko i rodzic mają kontakt wzrokowy.
Foteliki podsadzane z oparciem
Tego typu foteliki skierowane są już do nieco starszych dzieci w wieku od 4 do 6 lat o wadze od 15 do 25 kilogramów. Są to niezabudowane foteliki samochodowe, posiadające specjalne oparcie na głowę, plecy oraz ręce. Dziecko w tego typu foteliku zostaje zabezpieczone tradycyjnym pasem samochodowym. Nie zawsze jest to wygodne rozwiązanie, gdyż odpowiednie ułożenie pasa może być problematyczne.
Należy pamiętać, że tego typu siedziska można umieszczać tylko na tylnym siedzeniu samochodu, nigdy na przednim fotelu! Ponadto nie należy ignorować restrykcji wagowych, bowiem kolejna grupa fotelików jest przeznaczona dla dzieci, które już znacząco przekroczyły barierę wiekową oraz wagową fotelików podsadzanych z oparciem.
Podsadzane poduszki dla dziecka
Tego typu rozwiązania skierowane są dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat i wadze od 22 do 36 kilogramów. Podsadzana poduszka podwyższająca powinna być elastyczna i wygodna. Najlepiej, jeśli wyposażona jest dodatkowo w oparcia pod ręce. Należy pamiętać, że pas bezpieczeństwa powinien przechodzić przez miednicę, a nie przez brzuch dziecka – to żelazna zasada.
Już wkrótce doradzimy, na co zwracać uwagę podczas kupna fotelika, poznamy bliżej system ISOFIX oraz zasady prawidłowego montażu fotelika w samochodzie.