Bezwodne mycie karoserii - czy to ma sens?
Niewielki domek z ogródkiem na wzniesieniu, z którego widok rozpościera się na wzburzone wody Atlantyku i dumnie sterczące w oddali szczyty poszczerbionych procesami erozyjnymi gór - spokój, cisza i uspokajający śpiew ptaków sprawiają, że człowiek sam wyszukuje sobie wszelkiej maści zajęcia, które pozwolą mu spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu. Tym bardziej, że pogoda ostatnimi czasy mocno do tego zachęca. Na liście zajęć m.in. mycie samochodu.
Jeszcze kilka – kilkanaście lat temu osoby nieposiadające własnego garażu bądź chociażby ogrodu z bieżącą wodą zmuszone były do korzystania z myjni samochodowych. Jednak cotygodniowe mycie auta w automatycznej myjni samochodowej sprawia, że po kilku latach lakier prezentuje się fatalnie – wypłowiały, zmatowiały i pozbawiony połysku wygląda tragicznie i nawet z najbardziej zadbanego autka czyni postrach parkingu. Jednak ostatnimi czasy pojawiły się nie tylko nowoczesne myjnie ręczne, w których mycie auta nie niszczy powłoki lakierniczej, ale także środki, które sprawiają, że mycie samochodu stało się zajęciem niezwykle przyjemnym.
Nowością ostatnich lat będącą odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów pozbawionych możliwości tradycyjnego zadbania o stan karoserii własnego auta (brak garażu lub ogrodu z wodą) są bezwodne środki do mycia aut.
Technologia bezwodnego mycia samochodów przywędrowała do Europy ze Stanów Zjednoczonych i stopniowo zdobywała rynki państw Europy Zachodniej. Niemały udział w sukcesie tego typu produktów miały znaczące deficyty wody obserwowane w wielu europejskich państwach. Ostatnimi czasy potężna susza obserwowana na terenie centralnej części Wysp Brytyjskich sprawiła, że władze lokalne wydały zakaz podlewania ogródków i przydomowego mycia aut. Niestety, Polska w tej materii także nie ma najlepszych perspektyw przed sobą – niektóre rejony Polski, w tym Wielkopolska i Kujawy, to obszary o znacznych deficytach wody, w których rok rocznie wydawane są podobne zakazy. Zatem czy produkty do bezwodnego mycia karoserii aut są dobrą alternatywą?
Niemal każda firma specjalizująca się w chemii samochodowej ma lub stara się mieć w swojej ofercie środki do bezwodnego mycia samochodu. Zaletą tego typu produktów, oprócz możliwości umycia auta niemal w każdym miejscu, nawet na parkingu przed blokiem, jest także wysoka skuteczność i minimalna inwazyjność ekologiczna – substancje zawarte w tego typu środkach zwykle są w 100% biodegradowalne i nie oddziałują niekorzystnie na stan wód. Wadą – jak zwykle cena.
Przeprowadzony na łamach brytyjskiego wydania magazynu Auto Express test tego typu produktów wskazał, że większość z nich reprezentuje podobny poziom skuteczności. Szczególnie dobrze wypadają produkty firm Eco Touch i Meguiar’s. Karoseria aut „umytych” przy użyciu tych dwóch środków praktycznie nie różni się od karoserii auta umytego tradycyjnymi sposobami.
Zatem dla osób ceniących sobie czas na świeżym powietrzu, a nie posiadających własnego garażu czy ogrodu, bezwodne mycie auta może okazać się połączeniem przyjemnego z pożytecznym.