35 lat tyskiego zakładu Fiat Auto Poland
Dokładnie 18 września 1975 roku ze świeżo co zainstalowanych linii produkcyjnych tyskiego zakładu Fiat Auto Poland /wówczas noszącego nazwę Zakładu nr 2 FSM / - zjechały pierwsze samochody, oczywiście były to coraz bardziej kultowe już obecnie Maluchy.
W 1975 roku wyprodukowano ich w Tychach 11 512 sztuk, ale w 1976r było ich już 58 429 szt, a w 1980r osiągnięto liczbę 182 323 szt. W 1991 roku uruchomiono w Tychach produkcję Fiata Cinquecento, a w roku 2000 - kolejny nowy model pojawił się na taśmie produkcyjnej – nowy Fiat Seicento. W międzyczasie, od roku 1996 w Tychach rozpoczęto montaż w systemie SKD: Punto, Bravo/Brava, Marea, Ducato a nawet Iveco. Montaż tych modeli w systemie SKD zakończono w 2000r.
Fiat Uno, Siena i Palio Weekend również były produkowane w Tychach, w latach 2000 - 2004. Dynamiczny rozwój zakładu związany jest w decyzja władz koncernu o ulokowaniu w Polsce produkcji nowego, bardzo popularnego modelu, który od lat cieszył się duża sympatią na rynkach - Pandy, której produkcję rozpoczęto w maju 2003r. Samochód od razu przypadł do gustu klientom i od razu zdobył prestiżowy tytuł Car of The Year 2004. Do tej pory wyprodukowano ponad 1,8 mln tego popularnego i przebojowego modelu.
Widząc z jaką pasją pracownicy i kierownictwo zakładu realizuje zadania produkcyjne, władze koncernu postanawiają ulokować tutaj produkcję swojego kolejnego nowego modelu, nowego Fiata 500. Dokładnie 50 lat po premierze bardzo popularnej 500-tki we Włoszech, która zmotoryzowała Włochów – w Tychach ruszyła seryjna produkcja tego jedynego w swoim rodzaju samochodu, po którego klienci na wszystkich rynkach ustawili się w kolejkach, a dziennikarze po raz kolejny ocenili najwyżej nowego Fiata 500, przyznając mu tytuł Car of The Year 2008. To jedyny przypadek w historii tego konkursu, aby dwa samochody z tego samego zakładu zdobyły ten zaszczytny tytuł.
Także koncern Ford postanowił ulokować tutaj produkcję swojego nowego modelu, Forda KA. Dzisiaj max. zdolność tyskiego zakładu wynosi dziennie ok. 2 300 samochodów / co 33 sek. z linii produkcyjnych może zjeżdżać nowy samochód /. A „w kolejce" do uruchomienia produkcji od wiosny 2010 oczekuje kolejny nowy model samochodu – nowa Lancia Ypsilon. Zakład realizując bieżące zadania produkcyjne jednocześnie przygotowuje uruchomienie produkcji kolejnego, nowego modelu.
W tyskiej fabryce pracuje ok. 6,0 tys. pracowników. W sumie w ciągu dnia na tym obszarze pracuje ok. 12,1 tys. Pracowników - takie małe przemysłowe miasteczko. Tak wielki sukces Fabryki możliwy był jedynie dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod zarządzania procesami produkcyjnymi i wielu latom systematycznej pracy w obszarze jakości. W 2006 roku w zakładzie rozpoczęto wdrażanie modelu organizacyjnego zwanego Word Class Manufacturing /WCM /, który jest kontynuacją działań zakładu w zakresie optymalizacji organizacji produkcji, i który pozwała na ciągle doskonalenie obszarów takich jak: jakość, produktywność, bezpieczeństwo, logistyka. Rezultatem tych działań było zdobycie certyfikatu zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001/14001, PN 18001 oraz wprowadzenie zarządzania poprzez jakość we wszystkich obszarach produkcji – TQM. W 2004r zakład otrzymał Polską Nagrodę Jakości, a w 2006r był finalistą Europejskiej Nagrody Jakości – EFQM, jako pierwsze polskie przedsiębiorstwo w historii tego konkursu.
Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, ze zakład w Tychach należy do najlepszych w światowym przemyśle samochodowym / m.in. w lipcu 2009r tyski zakład ponownie otrzymał prawo do prestiżowego tytułu przedsiębiorstw „Word Class Manufacturing", tj. posiadających stosujących najlepsze i najskuteczniejsze metody zarządzania systemem produkcyjnym w skali światowej/. Osiągnięty poziom Silver WCM jest naturalnym następstwem podejmowanych działań dążenia do poprawy. Stosowany Zintegrowany System zarządzania Jakością, Środowiskiem oraz Bezpieczeństwem i Higieną Pracy – to kolejne osiągnięcie zakładu w Tychach, co potwierdził przeprowadzony w lipcu 2009r przez Jednostki Certyfikacyjne TUV NORD oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, Audyt Odnowienia, potwierdzając spełnienie przez Spółkę wymagań znowelizowanej normy ISO 9001: 2008 oraz norm 14001 i PN 18001. Efektem powyższego było otrzymanie przez Spółkę nowego certyfikatu Zintegrowanego Systemu Zarządzania ważnego do 2011r.