Dobry kask to podstawa
Poczuć wiatr we włosach... Brzmi pięknie, jednak nie warto ryzykować. Badania i opracowania statystyczne nie pozostawiają cienia wątpliwości. Kaski redukują ryzyko odniesienia obrażeń głowy podczas wypadku o blisko 70 procent! Obecność ochronnej "skorupy" zmniejsza także prawdopodobieństwo śmiertelnych urazów o 42 proc.
Każdy z produkowanych i oferowanych na rynku kasków musi spełniać szereg norm. Kask jednak kaskowi nierówny. Które z nich zasługują na rekomendację? Na stosowne zestawienia motocykliści musieli czekać naprawdę długo…
W 1996 roku działalność rozpoczęło European New Car Assessment Programme. Popularny EuroNCAP to niezależna organizacja, która kupione za własne środki samochody rozbija według ściśle określonego schematu. Kilka miesięcy później w konfrontacji z odkształcalnym blokiem poległy pierwsze auta. Wyniki okazały się dalekie od satysfakcjonujących.
Na odpowiedź producentów nie trzeba było długo czekać. Powszechnie komentowane i ogólnodostępne wyniki zdopingowały koncerny do prac nad podniesieniem poziomu bezpieczeństwa. Metodologia badań EuroNCAP nie jest tajna, więc szybko pojawiły się głosy, że samochody są konstruowane „pod testy”. Z pewnością sporo w tym prawdy, jednak popularyzacja testów zderzeniowych bez wątpienia korzystnie wpłynęła na poziom bezpieczeństwa.
Podobna idea przyświecała brytyjskiemu ministerstwu transportu, które oszacowało, że kaski motocyklowe wysokiej jakości mogą ocalić 50 istnień w ciągu roku. Aby ułatwić motocyklistom dokonanie właściwego wyboru oraz zmotywować producentów do stałego ulepszania oferty uruchomiono program Safety Helmet Assessment and Rating Programme. SHARP jest źródłem obszernej informacji na temat blisko 250 modeli kasków. Karta każdego z nich zawiera informacje o cenie, masie, rozmiarówce i funkcjonalnościach, np. systemu szybkiej wymiany wizjerów, wyściółce z możliwością demontażu w celu prania, itd.
W ramach SHARP badana jest odporność kasków na uderzenia z przodu, tyłu, góry oraz boków. Oceny cząstkowe są przyznawane w 6-stopniowej skali. W przypadku kasków szczękowych weryfikowany jest odsetek uderzeń, w których następuje otwarcie części szczękowej. Łącznie każdy model kasku podlega 32 testom – są przeprowadzane na siedmiu kaskach w różnych rozmiarach.
Ostateczny werdykt ma postać 1-5 gwiazdek. Oceny SHARP często stanowią nie lada zaskoczenie – zdarzało się, że najdroższe modele kasków renomowanych wytwórców wypadły dużo poniżej oczekiwań. Pozytywnie zaskakiwały natomiast produkty ze średniej półki. Dokonanie bezpośrednich porównań ułatwia wbudowana na stronie SHARP wyszukiwarka, która daje również możliwość wyszukiwania kasków do określonej kwoty.
Warto pamiętać, że nawet najlepszy kask nie zapewni dobrej ochrony, jeżeli jego rozmiar nie zostanie właściwie dobrany. Nie mniej ważne jest właściwe zapięcie kasku. W ok. 12 proc. wypadków stwierdzano zerwanie kasku z głowy, co zazwyczaj jest następstwem niewłaściwie dobranego rozmiaru albo nieprawidłowego zapięcia.