Zrób auto na błysk - wiosenne porządki
Przyszła wiosna, czas zająć się samochodem i porządnie go umyć. Możesz oczywiście oddać go do sprzątania do profesjonalnego serwisu albo powierzyć to zadanie jakiemuś facetowi, ale jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko zostanie zrobione bardzo dokładnie, zajmij się tym sama. Zarezerwuj sobie wolne sobotnie przedpołudnie i do dzieła!
Jeśli musisz kupić autokosmetyki, wybierz się do sklepu motoryzacyjnego lub marketu. Zapłacisz dużo niższy rachunek niż na pierwszej lepszej stacji benzynowej. Kupuj produkty dobrych marek. Na jakości szamponów i wosków nie warto oszczędzać. Fachowcy polecają te z zawartością wosku Carnauba z brazylijskich palm. Pod żadnym pozorem nie myj karoserii płynem do naczyń. Zawiera silne środki i sole, które mają rozpuszczać tłuszcz, czy inne mocne zabrudzenia z naczyń, a więc nie tylko czyści ale też niszczy lakier.
Mycie nadwozia
Wiosenną kąpiel samochodu zacznij od dokładnego spłukania nadwozia najlepiej wodą z węża. Czynność ta jest bardzo ważna, ponieważ uchroni lakier od rys, które mogą powstać podczas mycia od zabrudzonej ziarenkami piasku gąbki. Na tym etapie należy usunąć wszelkie pozostałości po owadach, pamiątki po ptakach, soki z drzew i drobinki asfaltu. Do kąpieli auta możesz kupić specjalną rękawicę bądź szczotkę albo gąbkę. Żaden z tych produktów nie rysuje karoserii, jeżeli jest czysty. Samo mycie zacznij od dachu i słupków.
Co jakiś czas płucz gąbkę, dzięki temu usuniesz z niej zanieczyszczenia i ziarenka piasku, które pozostały na lakierze po pierwszym opłukaniu wodą. Na koniec spłucz nadwozie czystą wodą, a następnie wytrzyj do sucha za pomocą irchy bądź ścierki z mikrowłókna. Dobrze wchłaniają one wodę i nie pozostawiają smug na karoserii.
Aby sprawdzić czy nadwozie jest porządnie wyczyszczone przed woskowaniem, przetrzyj w kilku miejscach lakier chusteczką higieniczną. Jeżeli stwierdzisz, że pozostał brud, musisz powtórzyć mycie. Nie zapomnij, że również szklane elementy w samochodzie wymagają specjalnej troski i środków ochronnych. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku płyn, który myje, niweluje mikropęknięcia na szybie i jednocześnie zapobiega refleksom słonecznym. Jeśli na lakierze zauważysz rysy przed woskowaniem pokryj je specjalną kredką. W jej składzie chemicznym jest element przeciwrdzewny. Po umyciu lakieru przystąp do czyszczenia felg. Kołpaki zdejmujemy i myjemy osobno. W przypadku felg aluminiowych możemy je również wypolerować.
Woskowanie karoserii
Poza walorami estetycznymi, głównym zadaniem woskowania jest ochrona. Po nałożeniu staje się pierwszą, zewnętrzną warstwą lakieru. Wosk stanowi również barierę ochronną przed kwaśnym deszczem. Azotany i fosforany nie będą wgryzać się w karoserię, ponieważ zatrzymają się na wosku. Woskowany regularnie lakier nie blaknie i nie płowieje.
Nawoskowane auto to również mniej pracy przy kolejnym myciu, bo zabrudzenia usuwa się łatwiej. Sam zabieg wykonuj czystą, miękką ściereczką lub ręcznikiem polerskim. To włóknina celulozowa, która poleruje i zbiera nadmiar wilgoci. Specjalna do polerowania lakieru, szkła i innych powierzchni.
Wybieraj produkty zawierające wspomniany już wosk Carnauba, najtwardszy naturalny wosk na świecie. Jak prawidłowo woskować karoserię? Niewielką ilość pasty nakładasz na każdy element osobno za pomocą gąbki. Kolistymi ruchami rozprowadzasz pastę po lakierze, odczekujesz ok. 15 sekund, a następnie polerujesz powierzchnię szmatką, aż do uzyskania połysku.
Czyszczenie wnętrza
Przy gruntownym sprzątaniu auta zadbaj też o jego wnętrze. Pierwszą czynnością, jaką musisz wykonać jest sprawdzenie czy pod dywanikami nie zebrała się wilgoć. O niczym nie świadczy to, że są one na wierzchu idealnie suche. Trzeba je odchylić i przy okazji obejrzeć czy na podłodze kabiny nie pojawiła się korozja.
Następnie potraktuj odkurzaczem całe wnętrze, włącznie z sufitem i plastikami. Dzięki temu dłużej uda się potem utrzymać czystość w pojeździe. Do czyszczenia plastiku na desce rozdzielczej użyj specjalistycznych chusteczek, a nie preparatów nabłyszczających. "Świecąca" deska rozdzielcza jest passe. W dodatku może odbijać światło tworząc na szybach auta refleksy przeszkadzające kierowcy. Pamiętaj też, że tzw. plamki są niebezpieczne dla skór. Nabłyszczone nimi np. kierownica czy fotele nie odzyskają już pierwotnego koloru.
Do czyszczenia siedzeń użyj odpowiednio piany do prania tapicerek lub czyszczenia skóry. Jakość tych kosmetyków zawsze odpowiada cenie. Tłuste plamy możesz wyczyścić benzyną ekstrakcyjną. Wcześniej jednak w mało widocznym miejscu sprawdź czy nie odbarwi ona tapicerki. Nie zapomnij umyć wewnętrznych płaszczyzn szyb, zwłaszcza przedniej. Brudne szyby powodują szybsze parowanie. Ostatnią czynnością, jaką powinnaś wykonać jest przeczyszczenie nawiewów. Do tego celu najlepiej użyj specjalnych preparatów. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się świeżym, wiosennym powietrzem. Szerokiej drogi!