Z brzuszkiem za kółkiem
Jeśli dobrze się czujesz w ciąży, możesz jeździć samochodem podobnie jak do tej pory, ale dla własnej wygodny i bezpieczeństwa maluszka powinnaś starannie przygotowywać się do podróży.
Przygotuj się do podróży
Choć wypadki zdarzają się wszędzie, to lepiej wybrać spokojną trasę, na której zagrożenia są niewielkie. Jakie polskie drogi są – każdy wie. Dziur na nich niestety nie brakuje. Jazda po wybojach nie służy nikomu, zwłaszcza przyszłej mamie. Lepiej nawet nadłożyć drogi, niż korzystać z dróg prowadzących przez centrum miasta. To pozwoli uniknąć stresu. Pamiętaj, że każdy Twój niepokój przekłada się na maleństwo. Oczywiście najlepszą ochroną jest pozytywne nastawienie.
Praktycznie - kierowcy rzadko to robią, ale przed rozpoczęciem podróży, zadbaj o właściwe ustawienie fotela. Plecy muszą mocno przywierać do oparcia siedzenia, ramiona być niemal wyprostowane, a ręce umieszczone na kierownicy tak, by lewa dłoń znajdowała się na godzinie 9, natomiast prawa na 15. Zagłówki powinny być ustawione na takiej wysokości, abyś mogła do niego dotknąć środkiem głowy. Niewłaściwe jest ustawienie zagłówka powyżej lub poniżej środka głowy, bo wtedy nie spełnia on swojej roli czyli nie chroni odcinka szyjnego kręgosłupa przed poważnymi urazami. Pamiętaj, właściwa pozycja za kierownicą zapewnia możliwość szybkiej reakcji i sprawia, że rosnący brzuch nie blokuje swobody ruchu.
Jeżeli jedziesz samochodem dłużej niż godzinę, rób przerwy. Wyjdź z auta, pospaceruj, dotleń organizm, wyprostuj nogi. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ciąży pojawiają się problemy z krążeniem. Pamiętaj, że choroby typowe dla okresu prenatalnego, takie jak: anemia, cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze, które w naturalny sposób powodują pewną ospałość, a ta w konsekwencji spowolnienie reakcji. Normalne w tym stanie zaburzenia hormonalne, spuchnięte nogi, nadciśnienie lub cukrzyca ciążowa mogą skutkować objawami obniżającymi zdolność prowadzenia pojazdów.
To się może przydać
Panie w początkowym okresie ciąży, na wszelki wypadek, powinny mieć w pod ręką biodegradujące torebki do stosowania w razie nudności. Wykonane są z mocnego papieru z odporną na przeciekanie wyściółką z polietylenu oraz poziomym zamykającym zaciskiem.
Jeździsz w pasach, ale z jakiegoś powodu zaczynają się przesuwać lub uciskać brzuch? Poszukaj odpowiednich akcesoriów dla ciężarnych pasażerek aut. Od 3 miesiąca ciąży możesz korzystać z adaptera do pasów bezpieczeństwa. Urządzenie to składa się z podkładki umieszczanej na siedzeniu auta, pasów mocowanych wokół oparcia siedzenia i mocnej szlufki z zapięciem na zatrzaski. Siadasz na podkładce umieszczonej na siedzisku, zapinając pasy bezpieczeństwa, przekładasz biodrowy pas przez szlufkę i zapinasz ją.
Dzięki adapterowi pas biodrowy jest przesunięty poniżej dolnej okolicy brzucha w kierunku miednicy. Rozwiązanie to sprawia, że w razie wypadku siła uderzenia kierowana jest na biodra. Badania przeprowadzone w Kalifornii wśród 208 ciężarnych kobiet, które uległy wypadkowi samochodowemu, potwierdzają, że nienarodzone dziecko może doznać bardzo poważnych obrażeń lub zginąć, kiedy w chwili zderzenia pas samochodowy jest umieszczony bezpośrednio na brzuchu przyszłej mamy. Z takiego powodu u 16,7 procent ankietowanych doszło do obrażeń płodu.
Jeśli nie stać cię na zakup adaptera do pasów(cena 130 - 300 zł), rozważ przynajmniej zakup nakładek, które zmniejszają ucisk na brzuch i piersi podczas jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Kosztują nie więcej niż sto zł. Prawidłowe umieszczenie nakładek zapobiega przemieszczaniu się pasa bezpieczeństwa w trakcie gwałtownego hamowania. Gwarantują utrzymanie dolnej taśmy pasa pod brzuchem ciężarnej. Krótsza nakładka powinna znajdować się w okolicy szyi i klatki piersiowej, natomiast dłuższa na dolnej części pasa bezpieczeństwa tak, aby pas znajdował się pod brzuchem. Nakładki zapobiegają również przemieszczaniu się pasa bezpieczeństwa w trakcie podróży.
Wraz z rosnącym brzuchem sytuacja zmotoryzowanej przyszłej mamy trochę się komplikuje. Ostatnie tygodnie ciąży to czas, kiedy powinnaś ograniczyć prowadzenie auta. Duży brzuch może utrudniać wykonywanie manewrów. Poza tym w tym czasie warto się wyciszyć i unikać niepotrzebnych stresów, których mogłaby dostarczyć jazda po polskich drogach.