Wszystko, co powinnaś wiedzieć o OC
Spośród wszystkich ubezpieczeń komunikacyjnych najważniejszym jest OC. Jest ono obowiązkowe, dzięki czemu osoba, która została poszkodowana w wypadku, ma pewność, że dostanie za to odszkodowanie. Ceny ubezpieczeń różnią się znacznie w zależności do towarzystwa. Jak nie przepłacić? W jaki sposób dokonać właściwego wyboru? Co jeszcze warto wiedzieć o OC?
Czym jest OC i dlaczego jest tak ważne?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, tzw. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Jeśli posiadasz auto, które podlega rejestracji, musisz wykupić OC. Jego posiadanie chroni w wielu sytuacjach, które mogą spotkać kierowcę każdego dnia. Gdy nie z Twojej winy powstanie jakaś szkoda, której efektem będzie utrata lub zniszczenie mienia, uszkodzenie ciała, a nawet śmierć, przysługuje Ci odszkodowanie, które pokryje polisa.
Objęte ubezpieczeniem są również szkody powstałe przy wsiadaniu i wysiadaniu, załadowaniu i rozładowaniu oraz podczas postoju, zatrzymania i garażowania. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel przekaże środki jedynie osobie poszkodowanej, a nie sprawcy, który ewentualne powstałe koszty będzie musiał pokryć samodzielnie.
Formalności krok po kroku
Jeśli kupiłaś nowe auto bądź sprowadzone z zagranicy, które nie posiada polisy OC, powinnaś wykupić ją najpóźniej dniu rejestracji – przed wizytą w urzędzie. W przypadku, gdy zakupiony przez Ciebie pojazd jest używany, masz 30 dni na załatwienie wszystkich formalności. Do Ciebie należy decyzja, czy chcesz pozostać przy polisie poprzedniego właściciela pojazdu, czy też skorzystać z oferty innej firmy ubezpieczeniowej. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, pamiętaj, aby przepisać polisę na siebie. Jeżeli wybrane przez Ciebie auto nie posiada ważnej polisy, musisz ją wykupić w dniu jego zakupu.
Pamiętaj, że aby zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, powinnaś wypowiedzieć umowę z aktualnym najpóźniej dzień przed jej zakończeniem. Jeśli tego nie zrobisz, przedłuży się ona automatycznie na kolejny rok.
Wszelkie przerwy w ubezpieczeniu OC mogą się wiązać z karami nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Wysokość składki
To, ile zapłacisz za swoje OC, zależne jest od kilku czynników. Najważniejsze z nich, to: pojemność silnika, wypadkowość w rejonie Twojego zamieszkania oraz przeznaczenie auta, czyli kto i w jakich celach będzie je użytkował.
Składka może być podwyższona z kilku względów. Najczęściej spotykanymi są wiek kierowcy (poniżej 25 lub powyżej 70 lat), posiadanie prawa jazdy krócej niż 36 miesięcy, opłacanie składki w ratach, brak wpisu potwierdzającego aktualne badanie techniczne, brak zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia, szkodowy przebieg ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej itp.
Dobrą informacją jest to, że od wyliczonej w ten sposób składki można uzyskać szereg zniżek, m.in. za jednorazową opłatę składki, ubezpieczenie fabrycznie nowego auta, bezszkodową kontynuację ubezpieczenia w tym samym towarzystwie, bezszkodowy przebieg ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zawarte w tym samym towarzystwie AC i inne.
Zwrot składki
Jeśli sprzedałaś samochód i jego nowy nabywca w ciągu 30 dni od dnia transakcji wypowiedział umowę o polisę, możesz otrzymać zwrot składki za każdy pełny miesiąc niewykorzystanego ubezpieczenia. Zwrot tej składki nie przysługuje w momencie, gdy przed rozwiązaniem umowy nastąpiła szkoda, za którą ubezpieczyciel wypłacił lub jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie – nawet, jeśli ta szkoda nastąpiła w wyniku działania nowego właściciela.
Jak najkorzystniej wybrać i kupić OC?
Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę OC warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych w Internecie. Wybierz taki, który porównuje jak najwięcej ofert różnych towarzystw. Przygotuj sobie umowę kupna i dowód rejestracyjny. Informacje w nich zawarte pomogą Ci w wypełnieniu elektronicznego formularza. W ciągu kilku minut w łatwy sposób dowiesz się, która firma proponuje Ci najlepsze warunki ubezpieczenia i obliczysz wysokość swojej składki. Na adres e-mail otrzymasz wszystkie dokumenty i dane do przelewu. Po dokonaniu płatności firma wyśle do Ciebie pocztą polisę i umowę w wersji papierowej.
Możesz również skorzystać z usług tak zwanego multiagenta (np. Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych), gdzie w jednym miejscu istenieje możliwość porównania oferty różnych towarzystw i zadania dodatkowych pytań. Jeżeli preferujesz kontakt osobisty przy załatwianiu tego typu spraw, będzie to wygodna opcja, która pozwoli Ci na wybór najkorzystniejszej oferty.
Czas, jaki zaoszczędzisz na wizytach w towarzystwach ubezpieczeniowych zainwestujesz w sposób, jaki wybierzesz sama.