Uszkodzona szyba i co dalej?
Pęknięta szyba w zależności od rozmiaru uszkodzenia może przynieść wiele kłopotów. Oprócz utrudnienia w prowadzeniu auta, może doprowadzić do zabrania dowodu rejestracyjnego przy pierwszej kontroli drogowej. Dlaczego tak wielu kierowców ma problem z szybami? Co można zrobić, aby sobie z tym poradzić?
Dlaczego szyba pęka
Przyczyny uszkodzenia szyby mogą być różne. Pęknięcia mogą mieć prozaiczne przyczyny, jak np. uderzenie kamyka. Powodować je mogą również złe obliczenia sztywności nadwozia, bądź poszczególnych jego elementów. Mogą być wynikiem utraty pierwotnej wytrzymałości nadwozia na skutek procesów korozyjnych i zmęczeniowych, a nawet efektem niefachowo wykonanej naprawy powypadkowej.
Wielkość uszkodzenia a sposoby naprawy
Ważne jest, aby jak najszybciej zareagować na powstałe uszkodzenie. Najlepiej zakleić je bezbarwna taśmą klejącą, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia tego miejsca piaskiem, czy kurzem.
Jeśli pęknięcie jest niewielkiego rozmiaru – do10 cm, można je naprawić w serwisie lub odpowiednim warsztacie. Odprysk punktowy zostanie dokładnie oczyszczony, ubytek wypełniony specjalną żywicą, a następnie wypełnienie utwardzone lampą emitującą promienie UV. Jeśli pęknięcie jest podłużne, wymagane będzie najpierw czyszczenie ciśnieniowe. Kolejno bardzo delikatnie nawiercone zostaną otwory na obu końcach pęknięcia, aby na końcu szczelina została wypełniona żywicą i utwardzona promieniami UV. Wiąże się to z kosztem wielkości kilkudziesięciu złotych i bardzo szybką naprawą.
W przypadku, gdy uszkodzenie jest większe, trzeba się liczyć z koniecznością wymiany całej szyby. Wtedy, w zależności od auta i rodzaju szyby, wiąże się to z kosztem przynajmniej kilkuset złotych. Warto rozważyć kupno używanej szyby, która często może okazać się jakościowo takim samym, a cenowo znacznie tańszym wyjściem. Samo wstawienie zajmie ok. 2-3 godzin czasu dla specjalistów.
Trzeba jeszcze powiedzieć, że po czasie, w którym szyba zostanie naprawiona, auto będzie wymagało delikatnego traktowania. Oznacza to, że przez przynajmniej kilka następnych godzin, wskazana będzie jazda z ograniczoną prędkością – najlepiej max. 50-60 km/h, ze względu na stan polskich dróg, po których jazda może źle wpłynąć na zreperowaną właśnie szybę.
Konsekwencje na drodze
Uszkodzona szyba to istotny element wpływający na bezpieczeństwo jazdy. Policjant, który zatrzyma pojazd nawet do rutynowej kontroli, zabierze dowód rejestracyjny, aż do momentu naprawienia auta i ponownego przejścia auta przez badanie techniczne. W zależności od tego, na jakiego policjanta trafisz, możesz również dostać mandat karny. Jeśli już znajdziesz się
w takiej sytuacji, pamiętaj – dopilnuj, aby policjant konkretnie wpisał uzasadnienie zabrania dowodu rejestracyjnego. W takim wypadku, obowiązkowy przegląd techniczny będzie dotyczył jedynie sprawdzenia szyby, a nie wszystkich pozostałych części auta. Cena, jaką poniesiesz będzie również proporcjonalnie niższa, niż w przypadku całościowego przeglądu.
Uszkodzona szyba to poważny problem, który zagraża bezpieczeństwu Twojemu i Twojego portfela na drodze. Możesz jednak szybko go rozwiązać korzystając
z usług jednego z wielu fachowców. Załatwienie tego jest dużo prostsze, niż na początku może się to wydawać.