Sprawdzaj ciśnienie w oponach
Sprawdzanie ciśnienia w oponach jest jedną z tych czynności, o których często zapomina się podczas codziennego użytkowania samochodu, mimo iż jest ona bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak również ekonomii jazdy.
Dlaczego warto sprawdzać ciśnienie w oponach
Specjaliści zalecają, by przynajmniej raz w miesiącu sprawdzić ciśnienie w oponach. Jeśli jest ono nieprawidłowe, ogumienie samochodu zużywa się szybciej, co nie dość, że powoduje straty finansowe (trzeba częściej wymieniać opony), to jeszcze bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy.
Ciśnienie niedostosowane do ciężaru samochodu i warunków jazdy powoduje nierównomierne zużywanie bieżnika, z kolei zdarty bieżnik to mniejsza przyczepność samochodu do podłoża oraz trudności w kontrolowaniu toru jazdy. Jeśli opony mają za mało powietrza, w znacznym stopniu zużywa się bieżnik po bokach, co widocznie pogarsza kontrolę nad pojazdem.
Jeśli opony są „przepompowane” wybrzuszają się po środku i ta część bieżnika zużywa się wtedy błyskawicznie. Brak kontaktu całej powierzchni opony z podłożem powoduje, że ryzyko poślizgu jest dużo większe. Ponadto jazda z oponami o zbyt wysokim ciśnieniu wyraźnie zmniejsza amortyzację. Prawdopodobnie nie umknie nam wtedy żadna nierówność na drodze – komfort jazdy zawdzięczamy więc również odpowiedniemu ciśnieniu w oponach.
Ze względu na słabą przyczepność źle napompowanych kół, wydłuża się droga hamowania samochodu oraz zwiększa się możliwość wystąpienia tzw. aquaplaningu, czyli utraty przyczepności opon podczas pokonywania mokrych nawierzchni. W rezultacie, latem w kałuży nasze auto może zachowywać się jak na oblodzonej powierzchni.
Długie użytkowanie nieodpowiednio przygotowanych opon, może skutkować nawet ich rozerwaniem. Boczne lub środkowe ścieranie bieżnika może spowodować nagłe pęknięcie opony, co w przypadku szybkiej jazdy może być skrajnie niebezpieczne.
Innym, nie mniej istotnym powodem, dla którego powinnyśmy sprawdzać ciśnienie w oponach jest fakt, że dzięki prawidłowemu przygotowaniu opon można zaoszczędzić. Jeśli wskaźnik pomiaru ciśnienia pokazuje zaniżone wartości barów w odniesieniu do wskazań producenta samochodu, zwiększa się zapotrzebowanie samochodu na paliwo, gdyż zwiększa się opór toczenia kół. W rezultacie obserwujemy jak samochód pochłania coraz więcej naszych oszczędności.
Jak dochodzi do spadku ciśnienia w oponie
Konieczność kontroli opon przynajmniej raz w miesiącu, może wydawać się powinnością o dość dużej częstotliwości, jednak ciśnienie w oponach uchodzi w sposób naturalny regularnie, ponadto opony narażone są na stałe uszkodzenia mechaniczne, co również może powodować ubytki powietrza.
Do naturalnych przyczyn utraty ciśnienia należą: wpływ temperatury; drobne uszkodzenia, które powoli, stopniowo, aczkolwiek regularnie doprowadzają do spadku ciśnienia; niewłaściwy montaż opon; nieszczelne zawory i wentyle. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować tych czynników, dlatego zaleca się częste sprawdzanie stanu ciśnienia w oponach.
Gdzie i jak możemy to sprawdzić?
Ciśnienie w oponach można sprawdzić samodzielnie lub wybrać się do dowolnego warsztatu samochodowego. Usługa taka (z dopompowywaniem) kosztuje około 20 zł, w niektórych warsztatach wykonywana jest bezpłatnie.
Jeśli chcemy samodzielnie zająć się kontrolą ogumienia, mamy dwie możliwości. Możemy kupić mały przenośny manometr (można go nabyć już od kilkunastu złotych), jednak nie należy liczyć na dużą precyzyjność tego urządzenia lub podjechać na stację benzynową, gdzie nieodpłatnie sprawdzimy oraz dopompujemy opony (nie wszystkie stacje wyposażone są w kompresor).
Aby mieć pewność, że nasz samochód porusza się na oponach o optymalnym ciśnieniu, należy trzymać się zaleceń producenta. Wytyczne dla każdego modelu znajdują się w instrukcji pojazdu. Informacje o prawidłowym ciśnieniu można znaleźć także na naklejkach na wewnętrznej stronie klapki od wlewu paliwa, w schowku, na słupku przy drzwiach kierowcy lub w skrzynce z bezpiecznikami. Można też zasugerować się wskazówkami, które zazwyczaj znajdują się na tablicach przy kompresorach. Znajdziemy tam jednak tylko dane o najpopularniejszych modelach samochodów.
To, jakie ciśnienie będzie prawidłowe dla naszego samochodu, zależy między innymi od jego wagi, dlatego producenci najczęściej podają dwie wartości ciśnienia. Jedna dotyczy jazdy codziennej, tylko z kierowcą, druga uwzględnia pasażerów oraz bagaż. Kierowcy często więc robią błąd, zapamiętując jedną wartość dla swojego samochodu i uzupełniając powietrze zawsze do tego samego poziomu. Warto o tym pamiętać i przystosować opony do takiej podróży jaką akurat planujemy. Oprócz tego, wskazane jest, aby sprawdzać opony przed wyjazdem na wakacje lub każdą dłuższą wyprawą, kiedy ciągniemy przyczepę, kiedy czeka nas dłuższa zmiana warunków drogowych, na przykład, gdy będziemy jeździć głownie w mieście warto nieco obniżyć ciśnienie – ze względu na dużą ilość dziur, podniesie nam to komfort jazdy.
Dobrze również wiedzieć, że kontrolę ciśnienia należy przeprowadzać na zimnych oponach. Jeśli mamy za sobą długą podróż, ciśnienie zmieni się i pomiary nie będą wiarygodne. Gdy dopompowujemy opony nie zapomnijmy o kole zapasowym.