Samochód to nie szpilki, ale...o trudnej sztuce kupowania auta w komisie
Od tygodni wertujesz ogłoszenia o samochodach do sprzedania i żadna oferta nie wzbudziła Twojego zainteresowania. Wybierz się do komisu. Boisz się, że zginiesz w gąszczu samochodów różnych marek? Z nami nie zgniesz. Musisz tylko przyjąć odpowiednią strategię.
Wejdź na plac, obejrzyj wszystkie auta i wybierz przynajmniej kilka, najbardziej spełniających Twoje podstawowe oczekiwania. Nie zachowuj się jak większość kobiet i nie kupuj samochodu, kierując się wyłącznie "dobrymi radami" facetów. Pamiętaj, że nie oni, ale Ty będziesz ponosiła wszystkie konsekwencje złego lub dobrego wyboru. Nie polegaj też na opinii pracowników komisu, chyba, że to Twoi krewni.
Marka i rodzaj nadwozia
Jeśli masz dylemat co do marki, niech pełni trochę taką rolę, jak nazwisko kolegi u boku którego warto pokazywać się w towarzystwie. Im lepszą cieszy się sławą tym lepiej.
Gdy na pokładzie Twojego samochodu często pasażerem będzie dziecko w foteliku, bierz raczej pod uwagę auta pięciodrzwiowe. Wsiadanie i wysiadanie malca lub wkładanie fotelika do tyłu w trzydrzwiowym samochodzie, może być uciążliwe.
Wbrew pozorom, o wiele ważniejsze od tego jak samochód prezentuje się na zewnątrz jest wnętrze. Ono będzie miało ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. Sprawdź czy fotele są wygodne i dobrze "trzymają" twoje plecy. Oszacuj, czy wystarczy Ci schowków i półek na wszystkie rzeczy, które w podróży lubisz mieć pod ręką. Upewnij, się, czy w bagażniku nigdy nie zabraknie Ci miejsca na zakupy. Weź pod lupę jakość materiałów wykończeniowych. Jeśli kabina używanego samochodu nie jest mocno zniszczona, możesz mieć nadzieję, że inne części były podobnie traktowane.
Silnik
Jeśli nie chcesz wydawać majątku na paliwo, teoretyczne powinnaś kupić samochód małolitrażowy. Ale uwaga!. Niekoniecznie mała pojemność silnika oznacza mniejsze spalanie. Np. mercedesowski 2- litrowy silnik Diesla, ze 140 km pod maską przy spokojnej jeździe na trasie potrafi spalić zaledwie 4.8l/100km, czyli jest dość dynamiczny i ekonomiczny. Zwróć uwagę na moc i przyspieszenie. Od tego zależeć będzie jak szybko uporasz się z wyprzedzeniem i z jaką prędkością będziesz mogła podróżować po autostradach. Silniki o większych pojemnościach, czyli powyżej 1,8 l. sprawiają, że auto jest dynamiczniejsze, lepiej się "zbiera", bezpieczniej, bo szybciej, wyprzedza.
Wyposażenie
Jeśli okaże się, że w upatrzonym przez Ciebie egzemplarzu jest automatyczna skrzynia biegów, to masz szczęście. Stojąc w korku nie będziesz musiała męczyć lewej nogi, wciskając ciągle sprzęgło, a mąż nie będzie Ci marudził, że zapominasz o zmianie biegów. Dla bezpieczeństwa zwróć uwagę, czy w wybranym aucie jest np. system wspomagania hamowania ABS i układ kontroli trakcji ESP bardzo pomocny w wyprowadzaniu samochodu z poślizgu. Dość istotnym wyposażeniem samochodu, kiedy za oknem mamy 30 stopni C, jest również klimatyzacja. Ponieważ kobiety dużo rozmawiają przez telefon, bardzo przydatnym gadżetem może okazać się fabrycznie zamontowany system głośnomówiący.
A teraz weź notes i wpisz wszystkie wybrane samochody. Zanotuj ich marki, datę produkcji, pojemność i moc silnika oraz wyposażenie. Idź do domu włącz internet i sprawdź, co wybranych przez Ciebie autach sądzą fachowcy i inni kierowcy oraz przyjrzyj się cenom w sieci.
Aby ułatwić Ci poszukiwania, przygotowaliśmy serwis, który gromadzi wiedzę na temat modeli dostępnych na rynku. Wybierając markę i model, możesz przeczytać, jakie opinie na temat danego samochodu mają inni kierowcy