Rajd Polski Kobiet - jazda po zdrowie. I edycja
W dniach 17-19 czerwca odbyła się pierwsza edycja Rajdu Polski Kobiet. Organizatorem oraz kreatorem rajdu jest Fundacja Teraz Kobiety, której działalność skupia się na propagowaniu profilaktyki onkologicznej oraz aktywnej i dynamicznej walki Kobiet z nowotworem. Celem Fundacji jest wcielanie w życie innowacyjnych inicjatyw na terenie całego kraju, które będą motywowały oraz inspirowały Kobiety do zmiany swojej świadomości w zakresie potrzeby przeprowadzania cyklicznych badań profilaktycznych.
17 czerwca o godzinie 17:30 w hotelu Le Meridien Bristol w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona profilaktyce onkologicznej, jednocześnie odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej edycji Rajdu Polski Kobiet. W obecności licznie przybyłych gości, sponsorów, patronów, partnerów, współorganizatorów, organizatorów, stacji telewizyjnych, radiowych i prasy - ceremonii otwarcia dokonała Martyna Wojciechowska i Jarek Kazberuk, którzy są oficjalnymi twarzami Rajdu, oraz Witold Prószyński - Komandor Rajdu. Na konferencji obecne były wszystkie zgłoszone załogi rajdowe, wśród czterdziestu dwóch uczestniczek była między innymi: Ewa Gawryluk, Dorota Kamińska, Natasza Caban.
Dnia 18 czerwca o godzinie 08:30 spod hotelu Le Meridien Bristol w Warszawie wystartował pierwszy Rajd Polski Kobiet. Łączna długość trasy rajdu to ponad 300 km, 4 próby - odcinki specjalne, ponad 20 miast i miejscowości, przez które przejechały załogi promując badania i profilaktykę onkologiczną (m.in.: Warszawa, Białobrzegi, Trzcianka, Wyszków, Długosiodło, Nowogród, Łomża, Kiermusy, Tykocin). Załogi jechały odpowiednio przygotowanymi do rajdu off road autami. Do rywalizacji wystawiły swoje auta między innymi Seat, Skoda, Volvo, Citroen, ActiFun a także firmy Siemens, Fado.Po pierwszym dniu, załogi oraz wszystkie ekipy wspierające Rajd zatrzymały się na odpoczynek i nocleg w Kiermusach - Dworku Nad Łąkami.
Kolejny dzień Rajdu rozpoczął się od zwiedzania zabytków Tykocina: jednej z piękniejszych w Polsce synagog i pięknego kościoła, jednego z najstarszych na Podlasiu. O godzinie 11:45 załogi przyjechały do Wasilkowa na ostatni odcinek specjalny, który można określić jako jeden z trudniejszych w tym rajdzie - mimo tego załogi bez większych przeszkód pokonały próbę i następnie w szyku udały się na Metę do Białegostoku. Na Trakcie Choroskim odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów oraz certyfikatów ukończenia pierwszej edycji Rajdu Polski Kobiet.
W trakcie Rajdu prowadzone były bezpłatne badania mammograficzne oraz prowadzona była akcja poboru krwi. W Warszawie, Łomży i Białymstoku udostępnione były dla Kobiet mammobusy. W akcję włączyło się także kilka placówek medycznych, które w czasie trwania rajdu umożliwiły bezpłatne badanie mammograficzne i cytologiczne. Są to: Centrum Onkologii w Warszawie, Białostockie Centrum Onkologii, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Dzięki inicjatywie Rajdu Polski Kobiet - Fundacja Teraz Kobiety jeszcze raz przypomniała wszystkim jak ważna jest idea dynamicznej walki Kobiet z nowotworem. Poszukiwanie niekonwencjonalnych metod propagowania tej idei daje szansę na zwrócenie uwagi nie tylko osób najbardziej tym zainteresowanym, ale dzięki innowacyjnym metodom można zaangażować wiele innych instytucji oraz osób, które również mogą włączyć się do takich akcji. Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy i zaangażowania się w ten szczytny cel - www.rajd-polski-kobiet.pl. Podczas konferencji wielokrotnie podkreślał to dr Jerzy Giermek i zwrócił uwagę na bardzo duże znaczenie prowadzenia aktywnych działań, aby propagować stosowanie odpowiedniej profilaktyki medycznej w skuteczności leczenia nowotworu u kobiet.
Dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie wszystkim osobom, które były z nami na Rajdzie oraz tym, które wspierały nas duchowo.