Parkowanie w praktyce
Sprawne parkowanie to umiejętność, którą nabywa się zawsze w praktyce. Biegłość i perfekcja, z jakimi je wykonujemy zależy od naszych doświadczeń za kierownicą oraz gabarytów konkretnego auta, które prowadzimy. Każdy może stać się mistrzem sztuki parkowania. Wystarczy, że uwierzy w siebie
Najlepsze miejsca do ćwiczeń
Aby nauka przynosiła jak najmniej stresu, należy wybrać do niej miejsca o małym natężeniu ruchu i takie, w których mało jest zaparkowanych samochodów. Mogą to być na przykład place manewrowe, osiedlowe parkingi lub podmiejskie okolice. Powinno się zacząć od parkowania tam, gdzie w pobliżu nie ma żadnych aut, a wraz z doskonaleniem swoich umiejętności próbować swoich sił tam, gdzie pewne się już znajdują. Pomocna okazać się może obecność drugiej osoby, która z pozycji pasażera bądź pieszego będzie nam udzielała informacji o ruchach i położeniu naszego auta względem jezdni lub wyznaczonej linii.
Na co zwrócić uwagę
W pierwszej kolejności należy pamiętać o stosowaniu się do znaków drogowych ustawionych w miejscach, w których parkowanie jest dozwolone. Powiedzą nam one dokładnie, w jaki sposób względem krawędzi jezdni powinniśmy ustawić się naszym autem.
Niezmiernie istotne jest zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów. Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest parkowanie na tzw. „milimetry”, co nie rzadko skutkuje wgnieceniami i zarysowaniami po bocznych stronach aut. Należy zawsze zwrócić uwagę, czy stojąc naszym samochodem pozostawiamy jednocześnie wystarczająco dużo miejsca zarówno sobie, jak również kierowcy i pasażerom innych pojazdów stojących obok nas.
Nauka parkowania on line
Jedną z metod uczenia się parkowania są gry on line, pozwalające na obserwację i próby zaparkowania wirtualnego samochodu za pomocą przycisków klawiatury komputera. Ta metoda ma tę cechę, iż pozwala zobaczyć z innej perspektywy zachowanie samochodu w przypadku wykonania zbyt dużych i szybkich skrętów kierownicy lub przyspieszenia. Należy ją jednak traktować tylko jako ciekawostkę, gdyż nic nie zastąpi praktyki w świecie rzeczywistym.
Parktroniki i kamery cofania
Wybawieniem dla osób, które wyjątkowo nie lubią parkowania mogą okazać się parktroniki, czyli elektryczne systemy wspomagające, zyskujące coraz większą popularność wśród kierowców. Zainstalowane w nich czujniki pozwalają na wykrycie nawet tak niewielkich przeszkód, jak np. stojące na ziemi donice, niskie parkany, czy słupki. Parktronik ostrzega o znajdujących się z tyłu auta przeszkodach po włączeniu biegu wstecznego i pozwala na zaparkowania auta nawet w bardzo wąskich miejscach.
Jeszcze innym wyjściem dla entuzjastów pomocników parkowania może być montaż kamery cofania w aucie. Pełni ona kilka funkcji. Najważniejszą z nich jest funkcja lusterka wstecznego. Małe kamerki montowane są tuż pod tablicą rejestracyjną, a wyświetlany obraz wygląda tak, jakby był odbity poziomo i stanowił lustrzane odbicie. Dla amatorów szybkiej jazdy może ona służyć również do nagrywania własnych sportowych wyczynów.