Nie lekceważ burzy w czasie jazdy
Gdy w czasie podróży samochodem napotkasz gwałtowną burzę, zjedź na pobocze i zatrzymaj samochód. Oczywiście musisz stanąć z dala od drzew, rusztowań, reklam, stalowych konstrukcji, a szczególnie słupów energetycznych. Nie zapomnij też włączyć świateł awaryjnych, aby twoje auto było lepiej widoczne dla innych kierowców.
Zatrzymaj się
- Podczas jazdy w czasie intensywnej ulewy lub burzy możemy być narażeni na uderzenie przez konary drzew, a nasz pojazd może nawet zostać zmyty z drogi – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Dodatkowo deszcz ogranicza widoczność i utrudnia hamowanie, dlatego nawet doświadczeni kierowcy powinni zachować wzmożoną ostrożność - dodaje.
Poważnym ostrzeżeniem niech będą policyjne statystyki. Tylko w ubiegłym roku w Polsce podczas opadów deszczu doszło do prawie 5.000 wypadków, w których śmierć poniosło 510 osób, a 6.388 zostało rannych. W naszym kraju podczas burzy w ciągu godziny pojawia się około 65 piorunów, a każdy z nich może uderzyć z odległości nawet do 16 km od miejsca gdzie aktualnie pada deszcz. Dlatego jeśli słyszysz odgłosy burzy, powinnaś założyć, że potencjalnie jesteś w polu rażenia piorunów. Źródłem niebezpieczeństwa może być również porywisty wiatr i ulewny deszcz towarzyszące nawałnicy.
Co w takim razie możesz, a raczej, co powinnaś robić, aby burza nie okazała się dla niebezpieczna? Jeśli masz do czynienia z burzą z wyładowaniami atmosferycznymi, najbezpieczniej jest ustawić samochód na otwartej przestrzeni i pozostać w aucie. Działa ono podobnie jak klatka Faradaya, czyli chroni przed polem elektrostatycznym, a ładunki spływają po karoserii nie stanowiąc niebezpieczeństwa ani dla samochodu, ani dla siedzących w nim pasażerów. W razie uderzenia piorunem w samochód, karoseria działa jak przewodnik i całe napięcie elektryczne schodzi do ziemi. Będziesz więc bezpieczna, ale pod warunkiem, że nie będziesz dotykać żadnych wewnętrznych, metalowych elementów karoserii.
Pamiętaj też, że w czasie burzy nie należy używać telefonu komórkowego na otwartej przestrzeni. Uderzenie pioruna w nadajnik lub zewnętrzną sieć telefoniczną może spowodować nawet śmiertelne porażenie piorunem osoby rozmawiającej w tym czasie. Najlepiej w ogóle wyłącz aparat, gdyż włączony wytwarza pole elektromagnetyczne, które może przyciągnąć pioruny. Przed atakiem burzy należy schować też anteny radiowe. Pod żadnym pozorem nie wolno wysiadać Ci z samochodu, jeżeli grzmot nie następuje po 5 sekundach od błysku.
Zachowaj szczególną ostrożność
Jeśli zatrzymanie twojego pojazdu nie jest możliwe postaraj się zwolnić, bardzo ostrożnie przejeżdżać przez skrzyżowania nawet gdy masz pierwszeństwo oraz zachować większy odstęp od samochodu jadącego przed tobą. Jadąc za lub obok dużych pojazdów jak autobusy czy ciężarówki, musisz szczególnie uważać na rozpryskującą się wodę wydostającą się spod ich kół, która dodatkowo ogranicza widoczność.
Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w takiej sytuacji wydłuży się droga hamowania twojego pojazdu.
Warto pamiętać też, że silny wiatr stanowi ogromny problem dla kierowców ciężarówek, autobusów oraz pojazdów ciągnących przyczepy (w tym również kempingowe). Takie auta mogą mieć kłopoty z utrzymaniem właściwego toru jazdy. Jeśli na drodze znajdują się przewrócone słupy lub zerwane linie energetyczne postaraj się omijać je szerokim łukiem. Jeśli woda sięgnie dolnej krawędzi drzwi samochodu, koniecznie włącz wsteczny bieg i wycofaj się z dalszej podróży.
Nie powinnaś też jechać drogą, gdzie całą szerokością płynie woda i nawierzchnia jezdni jest niewidoczna. Nie tylko narażasz się na zepchnięcia samochodu z drogi, ale też na poważne jego uszkodzenia w przypadku wjechania w wyrwę lub ubytek w nawierzchni. Jeśli musisz się zatrzymać lub zwolnić nie hamuj zbyt gwałtownie, bo to grozi zablokowaniem kół i poślizgiem.
Jeżeli nawet mimo zachowywania szczególnej ostrożności wpadniesz w poślizg na cienkiej warstwie wody, nie hamuj ani nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą. Delikatnie ujmij gazu, aż
samochód zwolni, a ty znowu poczujesz drogę pod kołami. Jeśli musisz zahamować, hamuj pulsacyjnie, chyba że masz ABS, który w razie potrzeby skutecznie naśladuje ten sposób hamowania. Wtedy wciśnij hamulec do końca. Na wszelki wypadek, zarówno w czasie deszczu jak i niedługo po nim unikaj jazdy po nieutwardzonych drogach. Powstałe błoto i niestabilny grunt mogą skutecznie unieruchomić samochód.
Nie bój się udzielać pomocy
Jeśli jesteś świadkiem rażenia kogoś piorunem, musisz jak najszybciej udzielić mu pierwszej pomocy i bezwzględnie wezwać pogotowie ratunkowe pod numerem 112.
O porażeniu piorunem mogą świadczyć utrata przytomności, bladość skóry, przyspieszone tętno niewyczuwalne na kończynach.
Poszkodowani są często sparaliżowani, mogą pojawić się zaburzenia wzroku i słuchu. W miejscu rażenia mogą pojawić się charakterystyczne oparzenia w postaci drzewkowatych sinawo-czerwonych lub brunatnych pasm.
Ponieważ na skutek takiego wypadku następuje najczęściej ustanie akcji serca i zatrzymanie oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć masaż serca i sztuczne oddychanie. Upewnij się czy jest bezpiecznie, załóż rękawiczki ochronne i połóż poszkodowanego
płasko na plecach, upewnij się, że jego jama ustna jest czysta i rozpocznij reanimację. Naprzemiennie wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej skrzyżowanymi dłońmi ułożonymi około 5 centymetrów poniżej ugięcia mostka, a następnie 2 wdechy.