Mity i fakty – kobiety za kierownicą okiem ich samych
Wszystkim dobrze znane są żarty z kobietami za kierownicą w roli głównej. W świadomości społecznej przyjęło się stwierdzenie, że panie to gorszy typ kierowców. Przeprowadziłam badania ankietowe, aby stwierdzić czy te stereotypy mają przełożenie na rzeczywistość. Zapytałam kobiety powyżej osiemnastego roku życia o kilka ważnych kwestii związanych z prowadzeniem przez nie samochodu. Respondentkami ankiety były losowo dobrane 64 kobiety, które posiadają czynne prawo jazdy.
Poniżej zestawienie popularnych faktów i mitów o „babie za kółkiem”.
Kobiety rzadko zdają egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem
MIT
Z pośród badanych przeze mnie osób aż 41% pań zdało egzamin za pierwszym razem! Pozostała część odpowiedzi rozkłada się dosyć równomiernie. 19% pań zdało egzamin za drugim lub za trzecim razem, natomiast 21% za czwartym i więcej.
Kobiety rzadko są zawodowymi kierowcami
FAKT
Zapytałam ankietowane osoby o to, czy są zawodowymi kierowcami lub czy używają auta jako narzędzia pracy, na przykład jako przedstawicielki handlowe. Spośród całej grupy reprezentatywnej tylko 4 panie odpowiedziały twierdząco. Oznacza to, iż wciąż w naszym społeczeństwie, zawód kierowcy postrzegany jest jako typowo męskie zajęcie. Pocieszające jest jednak to, że na ulicach większych polskich miast można spotkać kobiety kierujące autobusem lub taksówką. Rzadkością są panie prowadzące tiry i furgonetki. Pytanie tylko, czy chcemy odbierać mężczyznom „przyjemność” wielogodzinnego oczekiwania w tirze na granicy?
Kobiety czują się gorszymi kierowcami niż mężczyźni
MIT
Jakże mogłoby być inaczej? Kobiety, we własnym odczuciu, wcale nie prowadzą gorzej od mężczyzn. Odpowiedziało tak 88% ankietowanych. Pozostałe 12% pań z pewnością potrzebuje tylko odrobiny praktyki, aby zmienić zdanie. Zwłaszcza, że niepewne swoich umiejętności respondentki to, w zdecydowanej większości, kierujące z niewielkim doświadczeniem na drodze - posiadające prawo jazdy od roku do pięciu lat.
Kobietom przeszkadza panujący stereotyp, że jeżdżą gorzej od mężczyzn
MIT
Oby tak dalej! Płeć żeńska nie przejmuje się żartami, jakie krążą na jej temat. Tylko 11% ankietowanych kobiet uważa to za uwłaczające. 6% w ogóle nie zauważa takiego stereotypu w swoim środowisku. Pozostałe 83% to pewne siebie, odważne i świetne kierujące kobiety!
Kobiety stresują się, kiedy ocenia ich mężczyzna
MIT
Gdy na miejscu pasażera zasiada mężczyzna i cała podróż to ciągłe komentowanie stylu jazdy kobiety, może być to irytujące dla prowadzącej. Dlatego 28% ankietowanych odpowiedziało, że stresują się, gdy są oceniane przez towarzyszy podróży. Na szczęście większość (72%) zupełnie swobodnie prowadzi samochód, podczas kiedy z miejsca pasażera słychać krytykę.
Kobiety nie potrafiłyby naprawiać drobnych usterek w samochodzie
MIT
Okazuje się, że jesteśmy bardzo zaradne. 42% pytanych kobiet twierdzi, iż nigdy nie musiały tego robić, ale z pewnością, jeśli zaszłaby taka konieczność potrafiłyby wymienić żarówkę lub bezpiecznik. Optymistyczne 20% opowiada się za zdecydowanym tak, jeśli chodzi o umiejętność drobnych napraw.
Kobiety uważają się za bardziej kulturalne na drodze
FAKT/MIT
Twierdzenie, jakoby mężczyźni wykazywali większą kulturę na drodze, potwierdzają tylko 3 ankietowane panie. Sporo kobiet wskazuje swoją płeć jako tę, która potrafi przyzwoiciej zachować się za kółkiem (22 odpowiedzi). Jednak najwięcej osób uważa, że płeć nie ma wpływu na to, jakie zachowania pokazujemy, jeżdżąc ulicami miast (39 osób).
Niewątpliwie to prawda, przecież kulturę i dobre zachowanie wynosimy z domu. Bez względu na to czy jesteśmy mężczyznami, czy kobietami, dobre maniery nie znikają zaraz po tym, gdy zamykamy za sobą drzwi samochodu.
Co - dla kobiet - jest najłatwiejsze, a co najtrudniejsze w prowadzeniu auta?
Jedno z pytań w ankiecie miało na celu zbadanie, co kobietom sprawia największą trudność w prowadzeniu samochodu. Dosyć trudne okazało się parkowanie oraz orientacja w terenie. Wygląda na to, że to z czego śmieją się w stereotypach mężczyźni, troszkę trapi kobiety. Jednak czy nie jest to tak, że wymienione umiejętności są po prostu najtrudniejszymi w całej sztuce prowadzenia samochodu, i wszyscy mają z nimi na początku problem?
Najłatwiejsze, dla ankietowanych pań, jest opanowanie przepisów ruchu drogowego, dostosowywanie prędkości do panujących warunków i szybkie podejmowanie decyzji. Na szczęście jesteśmy dobre w tym, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Inne, drobne niedociągnięcia mogą być tematem żartów mężczyzn, którzy wciąż statystycznie powodują najwięcej wypadków (Według Komendy Głównej Policji 77,1% wszystkich wypadków w Polsce w 2010 roku było spowodowanych przez mężczyzn).